Soovid olla ärgates värske ja kraps, aga kuidagi ei õnnestu? Lahendus on lihtsam, kui arvata oskad

Olgugi, et hommikusi hetki saaks enda jaoks etemalt ära kasutada, kui tühjalt ekraani ees veedetud öötunde, ebaõnnestub nii mõnigi regulaarselt samal ajal ärkamisega, rääkimata äratuse nihutamisest varasemaks. Tegelikult on see muutus mõningaid nippe teades võimalik ära teha küll.Foto: Shutterstock

Kes meist ei sooviks olla ärgates värske ja kraps? Olgugi, et hommikusi hetki saaks enda jaoks etemalt ära kasutada, kui tühjalt ekraani ees veedetud öötunde, ebaõnnestub nii mõnigi regulaarselt samal ajal ärkamisega, rääkimata äratuse nihutamisest varasemaks. Teisalt võime end tihti tunda ka liiga pikkade unetundide järel väsinuna ning ei soovi sooja teki alt väljuda. Igavene probleem, mille lahendus on väga individuaalne. 

Jagame 14 nippi, kuidas valmistuda unerežiimi muutmiseks ning olla ärgates energilisem ja rõõmsam. Kui aga vajad uute rutiinide või mõtete teoks tegemiseks lisatõuget, aitab mõni Stebby heaoluteenus toitumisest treeninguni sellele kindlasti kaasa. Vaata lähemalt SIIT

Alusta muutustega tasa ja targu

Soovid hakata hommikuinimeseks, kes ärkab kella kaheksa asemel kell kuus? Üleöö on selline muutus tervisele koormav ning ebameeldiv. Tee seda samm-sammu haaval ning nihuta näiteks iga paari päeva või isegi nädala möödudes äratuskella 15 minutit ettepoole. Sedasi jõuad eesmärgini küll aeglasemalt, kuid enesetundele valutumalt. 

Jälgi toitumist

Oled hiline sööja või armastad õhtuti kiirtoitu? Mõtle sellele, et keha ei peaks uneajal muretsema seedimise pärast. Jäta võimalusel viimase toidukorra ja voodisse pugemise vahele paar tundi. 

Kui tuleb isu snäkkide järele, siis pistaatsiapähklid ning kirsid sisaldavad näiteks B6 vitamiini ja magneesiumi, mis aitavad su unele kaasa. Ole aga ettevaatlik, et sa neidki liialt palju ei sööks.

Kui toitumise või retseptide osas on pea tühi, siis aitavad sind Stebby toitumisnõustajad, kes saavad anda nõuandeid tervislikuma toidulaua planeerimiseks. Vaata kontakte lähemalt SIIT.

Planeeri ette

Tee mõtteis plaan, kuidas sinu järgmine hommik välja võiks näha. Kindla plaaniga ärkamine annab põhjuse end üles ajada. 

Pane valmis jooksutossud või mõtle välja premeeriv hommikusöök, et oleksid motiveeritum ja enda altvedamise võimalus oleks võimalikult väike. Kui mõnest tegevusest tekib rutiin, aitab see ka edaspidi hommikuti ärgata. 

Varem magama, varem üles

Kui tihti oled avastanud end teleri või nutiekraani ees tühje tunde veetmas, kuigi lubasid endale varem magama minna? 

Maailm ei jää seisma, kui paned ekraanid kinni, neid magamistuppa kaasa ei võta ning proovid uinuda. Ära lase end heidutada unetusest, sest algus ongi raske – loe raamatut või kirjuta järgmise päeva plaanid märkmikusse.

Pane äratuskell endast kaugele

Sa tead tegelikult suurepäraselt, et häiriv äratuskell käeulatuses annab võimaluse äratust muretult edasi lükata. Võta see võimalus endalt juba õhtul – aseta kell või äratama sätitud nutiseade endast nii kaugele, et pead selle vaigistamiseks voodist püsti tõusma. Pärast seda oled teinud päeva esimesed sammud ning ehk tundub siis lihtsam jääda püsti, mitte minna uuesti voodisse.

Välju magamistoast kohe

Kui öökapist kaugemale sätitud äratuskell pole sinu jaoks, proovi pärast esimest äratust vähemalt väljuda magamistoast, et ei tekiks ahvatlust uuesti voodisse vajuda. 

Leia endale sobiv hommikurutiin: lülita sisse kohvimasin, pane tööle televiisor või mine lemmikloomaga jalutama. Kogemus ütleb, et põnevad podcastid võivad sobida hästi hommikuste tegevuste taustale ning äratavad mõistuse mõnusalt üles.

Ära anna alla 

Ära lase mõistusel end ära rääkida, et mõnel hommikul kauem magada või kella edasi lükata. Järjepidevus on paljude tegevuste võti. Pane enne režiimi muutmist esialgne plaan paika ning jää endale kindlaks. 

Ära ärka varem lihtsalt ärkamise pärast

Võta hommikune aeg, mida sul varem polnud ning muuda see enda jaoks efektiivseks. Valmista hommikusöök, naudi päikesetõusu või tee varajane treening – valikuid on palju. 

Mõtle sellele, et oled enne töö- või koolipäeva juba teinud palju rohkem kui mõni inimene kogu päevaga. Ära lükka ebameeldivaid tegevusi õhtusse, vaid proovi nendega võimalusel tegeleda juba hommikul. Mõnusa hommikuse treeningu või lähedalasuva spordiklubi leiad endale SIIT

Kofeiin ja alkohol on une vaenlased

Kofeiini mõju kehale kestab pikki tunde ning ei aita uinumisele kaasa. Alkoholi puhul tekib rohkem küsimusi – pärast pokaali veini võib tekkida parem uni, kuid mida arvab sinu organism sellest öösel? 

Kui keha peab unetundide ajal lagundama alkoholi ning töötama selle nimel, et leida organismis tasakaal, tekitab see tihtipeale hommikuks raske oleku ning üles tõusta on veelgi keerulisem kui tavaliselt. 

Vabasta hommikuks aega juba õhtul

Sa saad järgnevaks päevaks valmistuda juba eelneval õhtul, et hommikul muretult ja kiirustamata ärgata. 

Triigi järgmise päeva riided, valmista hommikusöök, mida kohe külmikust haarata saaksid ning kui oled kohviarmastaja, tee näiteks külm jääkohv samuti aegsasti valmis. Siis saad hommikul keskenduda täielikult uuele päevale.

Leia endas motivatsioon

Kui tunned, et oled õhtuti paljude tegevuste jaoks liiga väsinud, mõtle sellele, kas midagi ei annaks ära teha hommikul. 

Tahad paremasse vormi saada, kuid õhtuti ei ole energiat jõusaali või jooksurada külastada?  Tee seda hoopis hommikul. Varajastel hommikutundidel saad rahus treenida, sest tänavad ning spordisaalid on pooltühjad ja paljude treeningklubide pääsmedki soodsamad. 

Soovid end harida, kuid õhtuti vajub lugedes silm kinni? Tee seda värskelt ärganuna ning õpi igal hommikul midagi uut.

Valgus aitab ärgata

Oled harjunud magama silmaklappide või pimendavate kardinatega? Ehk oled kuulnud, et naturaalne valgus aitab meie organismi sisemisel kellal paremini ärgata – tõmba kardinad eest ning lase valgus tuppa, et ka sinu keha mõistaks õigel ajal ärgata. 

Kuna elame suure osa aastast pimedas vööndis, on alternatiiviks lambid, mis valgustavad tuba maheda hommikuvalgusega. 

Vajadusel küsi abi

Kui ükski hommikune režiim sinu puhul ei toimi ning oled rahutu unega, ära karda küsida abi spetsialistilt. Uneuuring on sellisel juhul mõistlik otsus, kuna hea uni on terve organismi jaoks olulise tähtsusega. 

Kui tunned, et probleemiks on igapäevaste muredega toimetulek ning muud segavad mõtted, siis ehk leiad abi psühholoogilt või nõustajalt. Valiku Stebby keskkonna eksperte leiad SIIT.

Nädalavahetusel naudi kauem

Kui oled endale passiva rütmi leidnud, siis olgugi, et räägime mõnele eelnevale punktile vastu, võid vaba päeva hommikul lubada endale pisut pikema une. Võta seda kui preemiat, kuid ära tee seda liiga tihti. Püsiv rutiin on kõige alus. 

Loodetavasti said kinnituse, et varajane ärkamine on paljuski kinni igaühes endas. Magusat und ja veelgi efektiivsemaid hommikuid! Heaoluteenused heaks uneks leiad veebilehelt Stebby.eu.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.