Targa patsiendi blogi

Eesti haiglad saavad kasutama hakata uut ülitäpset testi COVID-19 antikehade avastamiseks

Foto: Shutterstock

Šveitsi biotehnoloogia ettevõte Roche tõi turule ülitäpse koroonaviiruse antikehade testi, millega saab hakata haiglates tuvastama, kas patsient on nakatunud koroonaviirusega ja kas tal on tekkinud viirusevastane immuunsus.

Tundlik ja spetsiifiline test

Roche’i uut Elecsys Anti-SARS-CoV-2 seroloogiatesti iseloomustavad eelkõige kaks omadust: tundlikkus ja spetsiifilisus. Suurema tundlikkusega test annab vähem valenegatiivseid tulemusi ja suurema spetsiifilisusega test annab vähem valepositiivseid tulemusi.

FIND (WHO Collaborating Centre for Laboratory Strengthening and Diagnostic Technology Evaluation) teadusjuhi R. Sampath’i sõnul on omandatud immuunsuse määramiseks (seroprevalentsi uurimiseks) ehk nende inimeste tuvastamiseks, kes on olnud nakatunud viirusega, soovitatav vähemalt 98% spetsiifilisusega ja 90% tundlikkusega testi kasutamine.

Roche SARS-CoV-2 Antikeha testi spetsiifilisus on koguni 99,8% ja seda 100% tundlikkusega.

Teste saab teha haiglates ja laborites

Tegemist on in vitro testiga, mis kasutab antikehade avastamiseks ja SARS-CoV-2 vastase immuunreaktsiooni hindamiseks inimese verest saadud seerumit ja plasmat.

Vereproovist saab testiga tuvastada koroonaviiruse antikehad, mis annavad märku, kas inimene on juba nakatunud ja kas tal on tekkinud viiruse vastane immuunsus.

Haiglad ja laborid saavad testi teha Roche cobas’i analüsaatoritega. See on maailmas laialdaselt kasutatav ja täielikult automatiseeritud süsteem, mis annab SARS-CoV-2 testitulemuse umbes 18 minutiga. Masinate võimekus on kuni 300 testi tunnis, sõltuvalt analüsaatorist.

Teste võib kasutada haigaltes ja referentslaborites epidemioloogiliseks uuringuks, et hinnata haiguse levikut ja koos molekulaarsete testidega ka diagnoosi püstitamiseks COVID-19 kahtlusega patsientidel.

Roche cobas’i Anti-SARS-CoV-2 testimise võimekusega analüsaatoreid on 15 erinevas haiglas üle Eesti.

Usaldusväärsed testid aitavad pandeemiat lõpetada

Jätkuna märtsi keskel lansseeritud PCR antigeeni testile, mis aitab diagnoosida ägedat infektsiooni, tõi Roche mai alguses kasutusse uue antikehasid tuvastava testi.

Roche Eesti OÜ tegevjuht Kadri Mägi-Lehtsi ütles, et Roche’il on oluline roll COVID-19 pandeemiast ülesaamisele kogu maailmas. „Kõrgekvaliteediliste ning usaldusväärsete testide kättesaadavus on väga tähtis nii tervishoiusüsteemile kui ka teadusele. Eestil on harukordne võimalus panustada teadustöösse, mõistmaks paremini SARS-CoV-2 viiruse käitumist, levikut ja immuunsusega seonduvat.”

Praeguseks on loodud valmisolek SARS-Co-V-2 antikehade testimiseks valdavas enamikus Eesti haiglates, aidates seeläbi kaasa patsiente efektiivsele ja kvaliteetsele testimisele üle terve Eesti.

„Kiire ja laialdane Roche’i antikeha testide kasutuselevõtt ja tarnimine on Eestis võimalik juba täna tänu hästi toimivale infrastruktuurile Eesti haiglates, sh näiteks ka Kuressaare Haiglas,” toetas Kadri Mägi-Lehtsi sõnu Peeter Metsik, teste Eestisse tarniva Surgitech AS-i juht.

Roche’i test on kättesaadav alates mai algusest riikides, kus aktsepteeritakse CE-märgist. Roche teeb aktiivset koostööd US Toidu- ja Ravimiametiga (FDA), et kasutada turuletulekuks erakorralist müügiluba.

Et tagada vajalik testide hulk, on juuniks planeeritud tootmist suurendada ja jätkata suurendamist nii kiiresti kui võimalik.

Mis on koroonaviirus ja SARS-CoV-2?

Koroonaviirused (CoV) on suur viiruste perekond, mis põhjustab erineva raskusega haigusi, nagu tavaline külmetushaigus ja rasked hingamishäiretega kulgevad haigused (MERS-CoV ja SARS-CoV).

Uus koroonaviirus (SARS-CoV-2) on haru, mida ei ole varem inimestel tuvastatud. Infektsiooni tunnused on respiratoorsed nähud nagu köha, õhupuudus, hingamisraskus ja palavik. Raskematel juhtudel kopsupõletik, raske äge respiratoorne sündroom ja neerupuudulikkus.

Haiguse leviku kontrollimiseks soovitab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) regulaarset kätepesu, suu ja nina katmist köhimisel ja aevastamisel, liha ja munade läbiküpsetamist enne söömist ja kontakti vältimist haigusnähtudega inimestega.

Farmaatsia ja diagnostikavaldkonna suunanäitaja

Üleilmne farmaatsia- ja diagnostika valdkonna suunanäitaja Roche keskendub teaduse edasiarendamisele, et parandada inimeste elusid.

Ravimite ja diagnostikumide koondamine ühise katuse alla on andnud kombineeritud tugevuse ja teinud Roche’ist liidri personaliseeritud tervishoiu valdkonnas. Ettevõte tegutseb enam kui 100 riigis ning andis 2019. aastal tööd umbes 98 000 inimesele üle maailma.

2019. aastal investeeris Roche uurimis- ja arendustegevusse 11,7 miljardit Šveitsi franki ja saavutas 61,5 miljardi Šveitsi frangi suuruse müügikäibe. Hoffmann-La Roche, peakontoriga Baselis Šveitsis, on maailma suurim biotehnoloogia ettevõte, mis tegutseb peamiselt ravimite ja diagnostika valdkonnas.

Lisaks tõeliselt eristuvatele ravimitele onkoloogias, immunoloogias, oftalmoloogias ning nakkushaiguste ja kesknärvisüsteemi haiguste ravis on Roche ka juhtiv in vitro diagnostika ja kudedel põhineva vähidiagnostika alal ning esirinnas diabeedi enesekontrolli valdkonnas.

Eesmärk parandada patsientide juurdepääsu uuendustele

Alates loomisest 1896. aastal jätkab Roche otsinguid efektiivsemaks haiguste ennetamiseks, diagnoosimiseks ja raviks ning ühiskonda panustamiseks. Täiendavalt on ettevõtte eesmärk parandada ka patsientide juurdepääsu meditsiinilistele uuendustele, tehes selleks koostööd kõigi asjaomaste sidusrühmadega.

WHO oluliste ravimite nimekirjas on 30 Roche’i ravimit. Roche’i on tunnustatud Dow Jones Sustainability Indices poolt 11 aastat järjest kui jätkusuutlikuimat ettevõtet farmaatsia-, biotehnoloogiliste- ja loodusteadusfirmade sektoris.

Roche Groupi omandusse kuulub Genentech Ameerika Ühendriikides. Ühtlasi on Roche Jaapani päritolu Chugai Pharmaceuticali enamusaktsionär. Vaata lisa www.roche.com.

Roche Eesti põhitegevusalaks on ravimite kliiniliste uuringute läbiviimine, nende tulemuste alusel ravimitele müügiloa taotlemine, hulgimüük ja turundamine. Meie missiooniks täna ja homme on luua lisaväärtust tervishoiusüsteemis, keskendudes meie teadmistele farmaatsia- ja diagnostikavaldkonnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.