Ei joonud septembris, ära joo ka oktoobris! Tea maksavähi riske ja tunne sümptomeid

Maksavähki on raske varakult avastada, sest vaevused haiguse alguses on suhteliselt tagasihoidlikud.Foto: Shuttestock

Alkoholivaba september annab hea võimaluse näha, milliseid muutusi kuu aja jooksul alkoholist loobumine või alkoholitarvitamise oluline vähendamine kaasa toovad. Mõttekas on jätkata alkoholivabana ka oktoobris, sest oktoobrit teatakse kui maksavähi teadlikkuse kuud. Maksavähk on haigus, mille puhul maksakoes tekivad muutused, mille tagajärjel hakkavad paljunema vähirakud. Kuigi maksavähki esineb suhteliselt harva – meestel mõnevõrra sagedamini – on see Eesti kohta siiski suur number: vähiregistri andmetel oli 2019. aastal Eestis kokku 199 maksavähi (C22)  esmast haigusjuhtu.

Maksavähil on mitmed riskifaktorid, mis on paljuski mõjutatavad inimese enda poolt. Hinnanguliselt elab krooniliste maksahaigustega (chronic liver disease, CLD) üks inimene viiest, kuigi isegi rohkem kui 90% nendest on ärahoitavad.

Hepatiidid

B-hepatiidi viiruse (VHB) esinemissagedus Euroopas on suhteliselt madal. See on aktiivse VHB vastase vaktsineerimise  otsene tagajärg. B-hepatiidi eripära on, et maksavähi väljakujunemiseks ei pruugi tekkida eelnevalt tsirroosi ja seega võib juhtuda, et kaebusteta maksarakk-vähi patsient ei satu õigeaegselt arstide vaatevälja. Seetõttu on väga oluline B-hepatiidi patsientide regulaarne jälgimine. Teise viirusliku hepatiidi, C-hepatiidi (HCV) vastu vaktsineerida kahjuks ei saa. Hea on aga, et HCV saab enamus juhtudel 2-3 kuu jooksul edukalt välja ravida. Vaatamata sellele võib väikesel osal patsientidel maksarakk vähk siiski tekkida. Seetõttu vajavad ka nemad regulaarset jälgimist erialaspetsialisti juures.  

Alkoholi liigtarbimine

Kuigi alkoholi kasutamise mõju võib olla väga erinev, on leitud, et juba väike kogus igapäevasel kasutamisel võib hakata maksa kahjustama. Enamasti aga lisandub alkoholitarbimisele veel mõni täiendav riskifaktor – näiteks alatoitumine, ülekaalulisus või kaasuvad haigused (südame-veresoonkonna haigus, diabeet jt ainevahetushäired). Maksa alkoholtõbi esineb kolmes vormis: alkoholmaks (ehk rasvmaks), alkoholhepatiit ja alkoholtsirroos (maksa sidekoestumine). Kuigi vahel ei anna maksa alkoholtõbi endast mingit märku, on peamisteks haigusnähtudeks sooleveritsus, nähtava põhjuseta sinikad, väsimus, kollatõbi, kiirenenud alkoholi mõju, sügelus, paistes jalad, veriokse, söögiisu kadumine ja maksavähk.

Mitte-alkohoolne rasvmaks (NAFLD – Non-alcoholic Fatty Liver Disease)

Rasvmaksa iseloomustab ülemäärane rasva kogunemine maksa. Ka siin mängivad rolli eelkõige ainevahetushäired, näiteks ülekaalulisus, insuliinresistentsus ja 2. tüübi suhkruhaigus. Haiguse arenedes tekib põletikuline seisund, mida nimetatakse mitte-alkohoolseks steatohepatiidiks.

Viirusliku põletiku, alkoholi liigtarvitamise või rasvmaksa agressiivse vormi korral asendub aastate jooksul maksakude sidekoega ja maks ei suuda korralikult funktsiooneerida. Seda seisundit nimetatakse maksatsirroosiks.  Maksatsirroosi protsessi alguses ei esine alati sümptome ja ka maksa funktsiooninäitajad ei pruugi olla normist kõrvale kaldunud. Vaatamata sümptomite puudumisele võib tsirroosist välja areneda maksarakuline vähk. Seetõttu on väga oluline maksatsirroosi patsientide regulaarne jälgimine erialaspetsialisti juures.

Maksavähki on raske varakult avastada, sest vaevused haiguse alguses on suhteliselt tagasihoidlikud. Maksavähile võivad viidata mitmed väga üldised haigusnähud, näiteks isutus, kaalulangus, lihasnõrkus, aga ka paljud vähem üldised sümptomid nagu valu paremal ülakõhus, naha kollasus, hallikasvalge väljaheide, kohvipruun uriin, astsiit (liigne vedelik kõhuõõnes), seedetrakti verejooks. Selliste haigustunnuste korral on soovitav konsulteerida perearstiga, kes suunab vajadusel patsiendi kontrollile gastroenteroloogi juurde, kes omakorda suunab patsiendi vajadusel onkoloogi vastuvõtule.

Maksavähi ennetuses on väga oluline teada riske. Kui Sul tekib kahtlus, et  kuulud riskigruppi, siis saad alustada riskikalkulaatori täitmisega. Kui Sa ei ole kindel, kas peaksid muretsema oma alkoholitarvitamise pärast, alusta testimisega ja täida AUDIT küsimustik. Alkoholist loobuda võib igal ajal ja ilma  kampaaniata – see toob kasu igal ajal. Kindlasti ei ole tervislik loobuda alkoholist septembris ja pärast seda tarvitada rohkem kui tavaliselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.