Targa patsiendi blogi

Kas vähk tähendab, et peab olema valus? Analgeesia roll valuravis on kasvamas

Anesteesia ülesanne on tegelikult väga lihtne: nimelt blokeeritakse ravimite abil kesknärvisüsteemis kirurgilisest sekkumisest tingitud valuimpulsside levik.Foto: Shutterstock

Anesteesia ja analgeesia on terminid, mida meditsiinis kasutatakse tihti kombinatsioonis: anesteesia (ka tuimastus) on tõenäoliselt tuttav termin ja tähendab valu äravõtmist just protseduuri või operatsiooni ajal. Analgeesia ja analgeetikutena tuntakse valuravi, seda näiteks valu korral operatsiooni järgselt, aga ka sünnituse ajal või ka ägedate valude puhul mõne haiguse korral.

Valu, mille tõttu kaotati sageli isegi teadvus

Anesteesiat ehk tundlikkuse väljalülitamist kasutatakse hinnanguliselt aastas üle 230 miljoni operatsiooni läbiviimisel. Kuid anesteesia või rahvakeeli “narkoos” sellisena, nagu tunneme seda täna, pole mõistagi alati olemas olnud – 176 aastat tagasi, 16. oktoobril 1846. aastal demonstreeris seda esimest korda Ameerika hambaarst William Thomas Green Morton, kes viis esmakordselt läbi avaliku inhaleeritava eetri kasutamise, seda just kirurgilise anesteetikumi rollis.

Kuid millised võisid olla operatsioonid enne anesteesia sündi? Võime seda õudusfilmist pärit stseeni küll vaimusilmas ette kujutada, kuid ajaloost on teada, et need olid nii patsientide kui ka arstide jaoks tõeliselt piinarikas katsumus – kirurgiliste operatsioonide või amputeerimiste käigus ei jäänud patsiendil üle muud kui hambaid kiristada ning lõikavat valu kannatada. Nii mõnigi kaotas operatsiooni ajal tekkiva valu tõttu teadvuse.

Siiski on võimalusi patsiendi valu leevendamiseks otsitud läbi ajaloo ning leitud erinevaid hästi või halvasti toimivaid meetodeid nii alkoholi, oopiumi, kanepi kui mõne muu uimasti näol. Kirurgilise anesteetikumi tulek muutis patsientide ja arstide elu igaveseks, levides kulutulena üle kogu maailma.

Anesteesia ja analgeesia blokeerivad valuimpulsse

Anesteesia ülesanne on tegelikult väga lihtne: nimelt blokeeritakse ravimite abil kesknärvisüsteemis kirurgilisest sekkumisest tingitud valuimpulsside levik. Kindlasti on tähelepanelik tark patsient märganud, et anesteesiat leidub mitut erinevat liiki: kui üldanesteesia korral lülitatakse välja inimese teadvus, siis lokaalanesteesia korral tuimestatakse vaid mõni konkreetne kehapiirkond.

Küsimusele, milliste protseduuride puhul teatud tüüpi anesteesiat kasutatakse ja millistel sellest sootuks loobutakse, on vastus samuti üsna lihtne: ehkki valulävi on inimestel erinev, rakendatakse anesteesiat just operatsioonide ja protseduuride läbiviimisel, analgeesiat valutundlikkuse vähendamiseks erinevate seisundite puhul (nt närvivalud) ja ka operatsioonijärgselt. Nii on hästituntud anesteesia tüübiks näiteks epiduraalanesteesia, mida pakuvad anestesioloogid sageli sünnitusvalude leevendamiseks.

Valuravi võimalused on avardumas

Just valu ärahoidmine ja vältimine on olnud anesteesia ja analgeesia tähtsaim roll. Selsamal põhjusel leiavad need võimalused järjest rohkem kasutust ka haigusseisundite korral, mis ei ole seotud valuliku vahelesekkumisega (invasiivne protseduur), sealhulgas näiteks onkoloogias. Et ligikaudu 40% vähiravi patsientidest kannatavad valu ning umbes 25 miljonit inimest sureb maailmas vähi tõttu igal aastal ilma toimiva valuvaigistava meetodita, otsitakse aktiivselt võimalusi, kuidas patsiendi seisundit leevendada ning haigusest tingitud valu vähendada.

Kui levinud arvamuse kohaselt kuuleb sageli, et valu on vähi vältimatu kaaslane, siis tegelikult ei vasta see sugugi tõele. Võimalusi valu raviks on tänapäeval erinevaid ning kui esimene meetod ei toimi, on ülioluline sellest teada anda, kuna teine valuvaigisti võib tuua kauaoodatud edu.

Kuna vähi puhul võib valu tüüp muutuda ning valu ise aja jooksul suureneda või väheneda, tuleb seda regulaarselt hinnata ning teha vajadusel ravimeetodis korrektuure. Ka arusaam valu olemusest on aastatega järjest paranenud: näiteks 1986. aastal tutvustati laiemale avalikkusele uuringut, mis tõi välja valu erinevad kategooriad, mis erinevad üksteisest nii neuroloogiliselt, psühholoogiliselt, prognoosi kui ka erinevate mõjude poolest.

Valu leevendamiseks ja raviks otsitakse seega järjest tõhusamaid meetodeid, mis aitaksid ägedat valu leevendada ka vähihaigetel, kelle puhul sõltub valu erinevatest aspektidest, sealhulgas kasvajast, operatsioonist, kiiritusest või näiteks keemiaravist. Siin tulevadki mängu tublid anestesioloogid-valuraviarstid, kes osalevad järjest aktiivsemalt ka vähivaluravis ning on õppinud ravima operatsioonijärgset ägedat valu. 

Nii kuulubki valukabinet maailma eri haiglates aina rohkem anestesioloogiaüksuse koosseisu, eesmärgiga nõustada kroonilise ja ägeda valu all kannatavaid patsiente ning tegeleda valu ravimisega. Et aga vähktõve esinemissagedus maailmas kasvab, tõuseb seeläbi ka vajadus valuravi spetsialistide, sealhulgas anestesioloogide järele, kelle panus on hindamatu nii operatsioonide ajal kui ka järel ning ka kroonilise valu korral.

Valu ei tohi kunagi lihtsalt kannatada ning see ei pea olema vähi vältimatu kaaslane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.