Kui inimene saab pahaloomulise kasvaja diagnoosi, muutub elu täiesti ning sellega võib kaasneda ka muutus minapildis ja enesehinnangus. Minapilt koosneb uskumustest ja teadmistest oma välimuse, tausta, päritolu, oskuste, huvide, võimete ja teadmiste kohta. Minapilt ja enesehinnang on aga otseses seoses. Rinna- ja eesnäärmevähi puhul puudutab diagnoos ka soolist identiteeti.
Vähk ja vähiravi toovad kaasa ka esteetilisi probleeme
Vähk ja vähiravi toovad kaasa inimese jaoks lisaks muutustele tervises ka esteetilisi probleeme. Vähiravi üks osa – keemiaravi põhjustab ka ajutist juuste jm kehakarvade väljalangemist. Juuste, aga ka näiteks ripsmete väljalangemine algab tasapisi ja ilmneb tavaliselt pärast paari ravikorda, need võivad välja langeda kas ainult ühest kohast või kogu kehalt.
“Kui ma mõtlengi tagasi, siis esimene raske hetk oli, kui biopsiast saadud tulemus ongi halb. Järgmine kehv moment on see, kui esimene keemiaravi tekitab tohutu iivelduse ja halva enesetunde. Aga see läheb ka mööda. Ja siis järgmiseks see, kui tõmbad sõrmedega läbi juuste ja juukseid hakkavadki välja langema – naisele on see suur löök. Mingi hetk saad aru, et nüüd pole muud kui juukselõikusmasin nulli peale ja täismäng. Sinead O’Connor on jah väga ilus kiilakana, aga tegelikkus on see, et tahaks kodus kõik peeglid kinni katta ja ära unustada, et oled selline,” kirjeldab oma värsket kogemust juuste väljalangemisega Helbe, kelle sõnul meenutab kiilasus pidevalt seda, et midagi tõsist on toimumas.
“Juuksed on naise üks kaunimaid ehteid. Meie patsiendid ütlevad ise, et juustes on elu, on tähendus ja energia, mis toidab keha ja toetab hinge. Ehkki juuste kaotus keemiaravi ajal on ajutine, mõjub see emotsionaalselt laastavalt niigi raskes olukorras. Üks põhjus, miks paruka maksumus ikka veel patsiendile hüvitatav pole, võib olla selles, et juuste kaotus on ravimeeskonna vaates kui üks vähiravi kõrvalmõjudest patsiendi elule ja füüsilisele tervisele täiesti ohutu. Mida teeb juuste kaotus naise enesehinnanguga ja kuidas see mõjub tema vaimsele tervisele, on aga hoopis teine, vägagi tähelepanu nõudev ning tõsiselt tegelemist vajav teema,” kirjutab oma Facebooki lehel Saaremaa Vähiühingu juht Siiri Rannama.
Minapildi muutus, mis on seotud harjumuspärase väljanägemise muutusega, võib põhjustada inimesele psüühilisi probleeme või piinlikkust. Kardetakse, et välimuse muutusega kaasneb sildistamine, mistõttu võivad inimesed eemalduda seltskonnast, lõpetada suhtlemise ja tõmbuda endasse, kardetakse ka töökoha kaotust ja suhete purunemist.
Helbe sõnab, et tema ümber olevad inimesed on olnud äärmiselt toetavad. “Kui olen üritanud üritustest eemale hoida juuste puudumise pärast, siis on öelnud, et kutsutakse ju minu, mitte juuste pärast.”
Helbele andis nõu just Siiri Saaremaa Vähiühingust ning ühiselt valiti näiteks parukate värvitoone ja stiile välja juba siis, kui Helbel veel juuksed alles olid. Helbe sõnul on juuste puudumine asi, mida ikkagi märgatakse: kui inimesel on kogu aeg juuksed peas olnud ja äkki enam ei ole, siis mõjutab see oluliselt. “Samas tuleb tõele otsa vaadata ja mitte pead liiva alla peita. De jure, de facto ju juukseid ei ole, ei saa elada vales ja valehäbiga, tuleb sellest ajast läbi minna. Jah, kõrvalolijad kohmetuvad mõnikord, sest vähidiagnoosi saamine kangastub fataalse diagnoosiga. Aga me ise oleme optimistid. Ja pere on ju iga päev minuga, nemad teavad ja on harjunud. Õnneks on praegu okei olla kodukontoris ja see on hea kogu selle halva juures.”
Kas ja kust otsida parukaid?
Kuigi juuksed, ripsmed ja kulmud kasvavad peale ravikuuri tagasi, soovivad paljud kanda vahepealsel ajal kunstripsmeid ja parukaid ning poolpüsimeiki, et parem välja näha ja end enesekindlamalt tunda. “Mulle soovitas näiteks üks haiguse läbi teinud inimene, et tee iga päev varietee-meik, siis saad peeglist end vaadata. Pole seda proovinud. Mul on hetkel ka ripsmed ja kulmud alles, aga olen valmistanud ennast ette, näiteks kus henna-kulme saaks teha.”
Inimesed, kes on kaotanud enamiku juustest, kasutavad sageli peakatteid või parukaid, et kaotatud juukseid asendada. Tänapäevased parukad on väga loomulikud – jäljendades soovi korral isegi juuksevärvimise väljakasvamist.
Kui olete otsustanud peakatte kasuks, siis soovitav on muretseda endale parukas enne, kui olete kaotanud enamiku juustest, sest siis on teil võimalik valida loomulikule värvile ning soengule kõige sarnasem variant. Kindlasti annab parukavalimine ka võimaluse lustida ja uusi toone proovida, aga mõned universaalsed soovitused leiab Brittide heategevuslikult lehelt Cancer Hair Care.
Samalt lehelt leiab infot, õpetussõnu ja ka õppevideoid selle kohta, kuidas meigiga parandada oma väljanägemist, või selle kohta, kuidas kunstripsmeid valida või ka neid kasutada. Vaata täpsemalt siit.
Kindlasti aitab olukorda juuste osas kergendada ka rättide-sallide ja mütside kandmine, mis on praegu eriti moes, aga tõenäoliselt moes tegelikult igal ajal. Õpetusi räti sidumiseks leiab näiteks siit: https://www.youtube.com/watch?v=ezt-5nsIYXA
Juhiseid, kuidas hooldada juukseid ning pea nahka keemiaravi ajal, leiab Keemiaravi käsitlevast infovoldikust:
➔ Kasutage õrnatoimelist šampooni.
➔ Kasutage pehmet juukseharja.
➔ Fööniga juukseid kuivatades kasutage leiget õhutemperatuuri.
➔ Laske juuksed lühikeseks lõigata, nii paistavad teie juuksed tihedamad ning kohevamad.
➔ Kui juuksed on täielikult välja langenud, kasutage peanaha kaitseks päikesekaitsekreemi, kübarat või mütsi.
➔ Ärge kasutage soengu tegemisel kuumi lokitange.
➔ Ärge värvige, blondeerige ega tehke keemilisi lokke.
Vähk on haigus, millega kaasneb palju eelhoiakuid ja -arvamusi, aga ka valeteadmisi või uskumusi. On oluline, et haigusega kokku puutudes oskaks leida adekvaatset infot ega kardaks vajadusel küsida nõu ja abi.
Saaremaa patsiendid saavad vajadusel tuge ja nõustamist vähiraviaegseks ja -järgseks hakkamasaamiseks Saaremaa Vähiühingust. Teistes piirkondades saab tuge vähiravi ajal ja järel, et uue minapildiga leppida, piirkondlikelt ühendustelt.