Kuidas nutiseadmete abil oma tervisel silma peal hoida

Tänapäeval on suur osa toimingutest kolinud üle nutiseadmetesse ning tänu sellele on mitmed teenused inimestele kättesaadavamad. Nii ka tervishoius — nutiseadmed aitavad inimesel mugavalt oma tervisel iseseisvalt silma peal hoida ning personaalne tervishoid on lihtsam kui iial varem.

Mida rohkem inimene oma tervisliku seisundi kohta teab, seda paremini oskab ta enda eest hoolt kanda. Sestap tasub võtta hetk ja vaadata üle, kuidas saavad tänapäevased nutiseadmed sinu tervist hoida ja mida need päriselt teha oskavad.

Aktiivsusmonitor teab, mida sa teed

Südamehaigused on üks peamisi varajase surma põhjuseid maailmas, kuid ligi 80 protsenti neist on ennetatavad. Näiteks, kui kannad iga päev aktiivsusmonitori, siis võib see pulsisageduse järgi avastada võimaliku südameprobleemi ammu enne seda, kui end halvasti tundma hakkad. See võib pikendada patsiendi oodatavat eluiga ning päästa tema elu.

Uni on tervise võti

Tänapäeva nutikellad on niivõrd kompaktsed ja mugavad, et neid võib kanda ööpäevaringselt. Nutikella unemonitor jälgib magamise ajal südame löögisagedust, REM-und ning seda, mitu korda inimene öö jooksul ärkas. Unemonitor aitab tuvastada ka uneapnoe, mis võib olla eluohtlik.

Unekvaliteedi jälgimine aitab sul oma tegemisi paremini planeerida. Näiteks, kui organism ei ole välja puhanud, ei ole mõtet järgmisel päeval teha rasket trenni, või kui märkad, et magad pikemat aega rahutult, on aeg midagi ette võtta.

Märka raskemat haigust varakult

Nutikellad ja telefonid jälgivad päeva jooksul inimeste liikumismustreid ning see võib aidata tuvastada erinevaid neuroloogilisi haiguseid. Ühtlane liikumistempo ja reageerimiskiirus eeldab koordinatsiooni närvisüsteemi ja lihaskonna vahel ja nutiseade võib tuvastada sellistele haigustele iseloomulikku liikumist (lühikesed sammud, aeglane reageerimine, komistamine). Nii võib nutiseadmetest olla kasu näiteks Parkinsoni tõve või hulgiskleroosi varajasel avastamisel.

Nutitelefonidesse saab ka laadida erinevaid rakendusi, mis aitavad küsimustiku põhjal välja selgitada inimese vähi riski ning jagavad sel teemal soovitusi ja hulganisti teavet. Näiteks kopsuvähi riski hinnates võtab seade arvesse elustiili kõrval ka õhusaaste taset inimese kodulinnas ning annab märku, kui risk on selle ja teiste tegurite tõttu piisavalt suur, et tasuks minna kontrolli.

Tugi haigusega võitlemisel

Väljakujunenud haiguste korral aitavad spetsiaalsed rakendused patsiendil oma sümptomeid jälgida ning raviplaanist kinni pidada. Äpp tuletab meelde, kui on aeg võtta ravimit või arstiga suhelda. Sellised rakendused aitavad ka arstil patsiendi seisundil paremini silma peal hoida, sest patsient sisestab iga päev oma enesetunde kohta rakendusse infot.

Näiteks töötas idufirma Triumf Health välja spetsiaalselt raskelt haigetele lastele mõeldud rakenduse, kuhu laps mängu käigus oma enesetunde ja vaimse seisundi kohta infot sisestab.

Mitmed rakendused on loodud ka selleks, et pakkuda raske haigusega maadlevale patsiendile tuge või luua ühendus teiste patsientidega. Näiteks jagavad vähihaigetele mõeldud rakendused informatsiooni ning vastavad levinumatele küsimustele.

Abivahend arstile

Erinevaid rakendusi on loodud ka arstide töö hõlbustamiseks. Näiteks saab arst mõne rakenduse abil kiiresti kontrollida patsiendi raviplaani ning seda, kuidas reageerivad omavahel patsiendile määratavad ravimid. Onkoloogidele mõeldud rakendused aitavad patsiendi näitajaid ja haiguse tõsidust arvestades määrata täpsed ravimi kogused. Samuti kalkuleerivad rakendused inimese seisundi kohta prognoose.

Mõned rakendused toetavad arstide tööd ka diagnooside määramisel. Näiteks saavad dermatoloogid nutitelefoni abil pildistada inimese nahal leiduvaid sünnimärke ja moodustisi ning spetsiaalse rakenduse abil kontrollida, kas tegemist võib olla pahaloomulise kasvajaga.

Haigekassa töötab aktiivselt ka selle nimel, et nutikaid rakendusi võimalikult paljude arstide ja patsientideni tuua. 2019. aastal sõlmis haigekassa lepingu tervisetehnoloogia ettevõttega Celsius Data, et võtta kasutusele tervishoiu otsustustoe infolahendus. Otsustustugi kogub kokku info viimase viie aasta diagnooside, ravi, analüüside, vererõhu, elustiilinäitajate ja geneetiliste riskifaktorite kohta. Tööriist aitab arstidel olemasolevate andmete põhjal otsustada, milline oleks parim ravi ning milliseid analüüse patsiendile teha.

Tulevik muutub taskukohasemaks

Tasub ka teada, et kui praegu maksavad patsiendid üldjuhul terviserakenduste eest ise, siis tulevikus saavad arstid neid patsientidele “välja kirjutada” ning sellisel juhul hüvitab need ravikindlustus, milleks Eestis on loodetavasti Tervisekassa. Nimekirja terviserakendustest, mida on katsetanud ja kasutavad inimesed nagu sina, näed siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.