Kuidas sa tegelikult puhkad? Seitse erinevat viisi, kuidas aeg maha võtta

Kuivõrd puhata võib väga erinevatel viisidel, on oluline mõista, millist puhkust vajad just sina.Foto: Shutterstock

Ehkki suvi on puhkuste kõrghooaeg, mille jooksul tuleks võtta eelkõige aega iseendale ja oma lähedastele, kohtab puhkuselt naasnute seas sageli sõnapaari “puhkamisest väsinud”. Kuivõrd puhkuse all mõistetakse sageli logelemist, on siiski oluline teadvustada, et igaüks puhkab isemoodi ning üht universaalset vastust, kuidas päriselt ja kõigest korraga puhata, tegelikult ei ole. Kuidas puhata nii, et puhkamine täidaks oma eesmärki? 

Puhata saab erineval viisil

Puhkamisel on iga inimese jaoks veidi erinev tähendus ning vastavalt sellele võib erineda ka viis, kuidas suvel päriselt aeg maha võetakse. Kui laias laastus võib puhkamise jagada aktiivseks ja passiivseks, kus ühel juhul veedetakse näiteks meeldivat aega vabas õhus matkates või kultuurireisil ning teisel juhul logeledes, siis arst ja teadlane Saundra Dalton-Smith toob omakorda välja seitse erinevat puhkamise viisi.

Füüsilise puhkamise all võib mõista nii passiivset ehk magamist ja logelemist, aga ka aktiivset puhkamist – väga kasulik on näiteks jooga või massaaž, mis aitab kaasa vereringe paranemisele ja toetab keha.

Vaimne puhkus tähendab omakorda ümberlülitust mõnele teisele ülesandele või protsessile. Vestlus teise inimesega, väike paus, et aknast välja vaadata, või niisama mõtisklemine – kõik see toetab sinu vaimset tervist ja aitab energial taastuda. Seetõttu on vaimne puhkus väga tähtis ka igapäevatöö kontekstis: kuna inimene suudab maksimaalselt hoida fookust 1,5–2 tundi järjest, võiksid endale puhkust lubada ka keset intensiivset tööpäeva. 

Sensoorse puhkuse all mõistetakse tajumeelte puhkust erinevatest n-ö tähelepanupüüdjatest, olgu selleks liiklusmüra, värvilised reklaamtahvlid või pidev jutukõmin. Samuti võib inimest väsitada kindel lõhn või halvasti ventileeritud ruum. Tajumeeltele saab puhkust anda erineval moel – piisab jalutamisest pargis, vaikses ruumis viibimisest või tuule kuulamisest. Peaasi on, et oleksid seejuures teadlik, mis sinu tajumeeli väsitab, ning oskaksid seda õigeaegselt tähele panna.

Loominguline puhkus on eriti oluline inimestele, kelle töö sisaldab palju loovat lähenemist nõudvaid ülesandeid ja rohkesti ajutööd. See aga ei tähenda, et loomingulisusest tuleks puhkuse ajal täielikult loobuda: puhata võib ka jalutades, uutesse inspireerivatesse kohtadesse reisides, kunstinäitustel ning kasvõi suvises metsas jalutades. Ühtlasi on puhkus suurepärane aeg ilukirjanduse lugemiseks ja filmide vaatamiseks.

Emotsionaalne puhkus tähendab lühidalt puhkamist “jah” ütlemisest – see tähendab, et kui sinu igapäevaelu sisaldab väga palju teiste inimeste soovide ja vajadustega tegelemist, võid sa end sageli tunda väsinuna, kuna sageli ohverdatakse selle arvelt enese heaolu. Just emotsionaalne puhkamine aitab igaühel olla empaatiline iseenda vajaduste ja puhkamise suhtes ning öelda “jah” enda soovidele.

Sotsiaalne puhkus käib sageli käsikäes emotsionaalse puhkusega ning tähendab nii endale üksiolemise kui ka lähedastega koos veedetud aja võtmist ja veetmist. Kui tööalaselt pole sageli võimalik valida inimesi, kellega suhelda, siis puhkamise ajal on see enamasti võimalik – seega pakub sotsiaalne puhkamine meile neid emotsioone ja vestlusi, millest igapäevaelus puudust tunneme.

Spirituaalne puhkuse tähendus võib olla inimeseti väga erinev: kui ühe jaoks võib on spirituaalne puhkamine näiteks sügav meditatsioon, siis teise jaoks täidab seda rolli religioon. Üks ei välista teist – peaasi on leida sobiv aeg, koht või hoopis seltskond, kellega koos igapäevaelust puhata ja olulisteks hetkedeks aega võtta.

Peamine küsimus: mida sina vajad?

Kuivõrd puhata võib väga erinevatel viisidel, on oluline mõista, millist puhkust vajad just sina – seetõttu on väga oluline olla teadlik oma vajadustest ja eelistustest, kuna arusaamad puhkusest ja puhkamisest ei pruugi teiste inimestega kattuda.

Arusaamatuste või konfliktide vältimiseks tasub enda lähedale leida inimesed, kellega puhatakse samamoodi või kellega koos puhkamine aitab ellu hädavajalikku vaheldust tuua. Just vaheldus on puhkamise olulisim komponent, kuna seeläbi kogeme uusi ja põnevaid seiku ning õpime midagi väärtuslikku meid ümbritseva maailma kohta. Seega: rohkem teadlikkust puhkamisse!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.