Targa patsiendi blogi

Miks on ravimitel kõrvaltoimed ja kuidas neid enda huvides ära kasutada?

Kõik ravimid on välja töötatud haiguste leevendamiseks, kuid igal ravimil on lisaks toimele ka kõrvaltoimed. Seega on kasulik teada, millest kõrvaltoimed tulevad ning millal tasub nende pärast muretseda.

Millest kõrvaltoimed üldse tekivad?

Ravimi kõrvaltoimed ja nende avaldumine sõltub ravimi iseärasustest ja toimemehhanismist.

Kõrvaltoime põhjuseks on inimkeha reageerimine ravimis sisalduvatele ainetele — kui ravimi eesmärk on muuta vererõhku, siis on suuresti paratamatu, et kõrvaltoimeks on enesetunde muutus, näiteks pearingluse, iivelduse või peavalu näol. Inimkeha erinevad osad on teineteisega seotud ja tihti on võimatu saavutada üht tulemust ilma teiseta.

Kuid kõrvaltoimed on erinevad, osad tõsisemad, teised vähem. Käsimüügis saadavate enamlevinud valuvaigistite kõrvaltoimed on harilikult kergesti hallatavad, seega pole ka probleemi, kui ravimit tarbitakse kodus. Teine äärmus on vähiravis kasutatavad rohud — oleme ilmselt kõik nende kõrvalmõjusid kas või filmides näinud —, seepärast tuleb neid manustada arsti järelevalve all, et tohtril oleks võimalik kõrvaltoimeid jooksvalt leevendada ning jälgida.

Kõrvaltoime ei ole alati halb

Võib küll tunduda, et kõrvaltoimed on halvad, kuid see ei pruugi alati nii olla. Meditsiinimaailmas on tavaline, et mõne ravimi kõrvaltoime võib saada teise ravimi põhitoimeks. Ilmekas näide on kõigile tuttav “sinine võlupill”, mille toime avastati esialgu hoopis vererõhu alandamiseks mõeldud ravimi kõrvaltoimena.

Niisamuti on kõrvaltoimeid ravieesmärgil kasutatud psühhiaatriliste haiguste puhul: ravimist, mille algne eesmärk on ravida depressiooni näidustusi, võib olla kasu ka näiteks sundliigutuste ohjamisel.

Kindlasti on ravimi kõrvatoimete positiivses valguses ärakasutamisega tuttavad neiud, kes on pidanud rinda pistma aknega. Beebipillidel, mille algne mõte on raseduse ennetamine, on kõrvaltoimena täheldatud ka naha tervise paranemist.

Seega tasub meeles pidada, et kuigi kõrvaltoimeid võib esineda kõikidel ravimitel — nii arsti kirjutatud retseptiravimitel kui käsimüügiravimitel, aga ka looduslikel preparaatidel —, on õigesti ja põhjusega võetud ravimitest kasu rohkem kui nende tekitatav võimalik kahju ning teinekord võivad lisatoimed abiks olla ka muude näidustuse leevendamisel.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.