Miks tekib nohu ja kas seda saab ravida?

Kas tüütut nohu on võimalik ravida?Shutterstock

Kinnine, vesine või punetav nina on praeguse aastaaja märk. Nohu on inimestel kõige tihedamini esinev nakkushaigus — täiskasvanud haigestuvad sellesse aasta jooksul keskmiselt kaks kuni kolm, lapsed isegi 6–12 korda. Sangaste perearst Tatjana Laadi selgitab, miks ja kuidas meil nohu tekib ja kuidas tatisest ninast lahti saada. 

Tavaline nohu on viirus

Kui inimene on terve, siis on tema nina puhas ja nohu reeglina ei ole. Enamasti põhjustab nohu viirus — neid on ligi 200, aga kõige tihedamini on nohu algpõhjuseks rinoviirused.

“Teisalt võib kerge nohu või aevastamine tekkida ka allergia tagajärjel, näiteks õietolmust,” sõnas Laadi.

Tavaline nohu ehk nina-neelupõletik on ülemiste hingamisteede viiruslik nakkushaigus, mille sümptomite hulka kuuluvad köha, kurguvalu ehk neelupõletik, tilkuv nina ja isegi palavik. “Nohu on ääretult halvasti talutav haigus,” nentis Laadi. 

Sümptomid tekivad organismi immuunsüsteemi vastureaktsioonist nakkusele, mitte aga viiruste kahjustavast mõjust kudedele. Tavaline nohu kestab enamasti 7–10 päeva, mõni sümptom võib kesta aga kuni kolm nädalat. Kui nohu on kestnud juba pikemat aega, siis tuleb pöörduda arsti poole, et selgitada välja, mis seda põhjustab. “Alguses võib minna perearsti juurde, tema suunab juba edasi nina-kurgu-kõrvaarstile,” sõnas Laadi. 

Miks tekib krooniline nohu?

Sageli ei pruugi nohu kaduda isegi paari kuu möödudes ning sellisel juhul on põhjust kahtlustada kroonilist nohu. Kroonilise nohu taga võib aga olla hoopis anatoomiline probleem.

“Tihti on siin põhjuseks kas suurem või väiksem nina vaheseina trauma,” selgitas Laadi. Kui midagi silmade vahel asuva kõhrega juhtub, võib see minna viltu, mis tähendab, et üks vahesein on kitsam kui teine.

“Nina tursub üles, ei saa õhku kätte, tekkida võib ka kerge põletik ja nina hakkabki pidevalt lima eritama,” kirjeldas Laadi. Sealt edasi võib põletik levida põskkoopasse, mille tagajärjel probleem veelgi suureneb. 

Väikelastel kulgeb raskemini 

Väikelastel esineb nohu tihedamini ja tagajärjed võivad olla palju raskemad kui täiskasvanud inimesel. Lapsed on viirustele vastuvõtlikumad ning võivad jääda haigeks iga kuu, ka ilma tõsise põhjuseta. Eriti raske on nohu põdemine imikutele ehk alla aastastele lastele, kes rinnapiimast toituvad.

“Kui laps nina kaudu hingata ei saa, siis hakkavad nad seda tegema suu kaudu,” sõnas Laadi. Väikesed lapsed, kes veel rinnapiimast toituvad, keelduvad siis söögist, sest neil lihtsalt ei ole võimalik rinda imedes läbi nina hingata.

“Väikelastel võib nohu põhjuseks olla ka adenoid ehk ninaneelumandli suurenemine,” tõi Laadi välja. Mandel surub ninakäigud kinni, mistõttu tekib õhuvoolu takistus. Mõnel lapsel võib tulla sellest ka kõrvapõletik. 

Leevendada saab sümptomeid

Võib tekkida õigustatud küsimus, kas nohu on võimalik ravida. “Nohu tegelikult ravida ei saa, enesetunde parandamiseks saab leevendada sümptomeid,” ütles Laadi. Käsimüügiravimitest on tema sõnul kõige paremad need, mis sisaldavad pseudoefedriini (näiteks Sudafed). “Samas on head ka teised suu kaudu võetavad ravimid, mis vähendavad limaskesta turset ja nohune inimene saab normaalselt hingata,” lisas ta.

Põletikulise nohu korral soovitab Laadi kasutada meresoolalahust, mis samuti turset vähendab. Käsimüügiravimite puhul peab aga kindlasti meeles pidama, et üle nädala neid kasutada ei tohiks. “Siis hakkavad nad hoopis vastupidiselt toimima, ärritavad limaskesta ja turse süveneb,” märkis Laadi. Kõige tähtsam abinõu viiruse ja nohu vältimisel on ikkagi hoolega käsi pesta ning kanda vajadusel näomaski.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.