Miks tuleb osa ravimeid võtta täis kõhuga, teisi aga näljasena?

Oled sa kunagi mõelnud, miks mõnda ravimit tuleb võtta hommikul, teist aga õhtul? Miks tuleb mõnda rohtu tarbida koos söögiga, teise puhul peab viimasest einest aga mitu tundi möödas olema? 

Need piirangud pole infolehte kirja pandud vaid ruumi täitmiseks — ravimite loojad on parimat hetke manustamiseks põhjalikult testinud. Seega, mis seda mõjutab?

Tühja kõhuga

Mõne ravimi toime puhul mängib kellaaeg ja söömine tähtsat rolli. Näiteks võib täis kõhu peale võetud ravim kehvemini imenduda, sest seedeprotsess aeglustab toimeaine jõudmist vereringesse. Seepärast on rahvatarkuseks võtta ravim kas tund enne söömist või kaks tundi pärast söömist. Pea meeles, et see ei pruugi kehtida iga ravimi puhul ja täpsed juhised saad arstilt või infolehelt. 

Tühi kõht mängib olulist rolli mitmete antibiootikumide puhul, sest nende toimet mõjutab tugevalt see, kui kaua püsib ravim seedimises ning kui happeline on mao keskkond. Kui antibiootikumi toime on ettenähtust nõrgem, ei pruugi inimene terveneda. 

Tasub ka teada, et ravimi imendumisel võib olulist rolli mängida see, mida sa ravimiga koos sööd. Tasub teada, et greip võib häirida teatud ravimite imendumist ning selle tagajärjel võib ravim imendumise asemel hoopis organismi ladestuda. Nii võivad tekkida ka ohtlikud kõrvaltoimed, näiteks kui organismi ladestub vererõhuravim, võib vererõhk langeda ohtlikult madalale. 

Ka mitmed ravimtaimed võivad ravimitega reageerida ning nende toimet vähendada. Mõnede südamehaiguse ravimite puhul tasub olla ettevaatlik rohelise tee, kummeli ja salveiga. Mõni ravim ei kannata jällegi jõhvikaid, linaseemneid ja päevakübarat. Uuri kindlasti arstilt või apteekrilt, mis võib mõjutada ravimi toimet. 

Kindlasti tasub meeles pidada, et ravimit tuleb võtta ainult veega, mitte kohvi, karastusjoogi, mahla või piimaga. Piimas sisalduv kaltsium võib toimeaine endaga siduda ja seetõttu jõuab vähem ravimit vereringesse. Väldi paar tundi enne ja pärast ravimite võtmist piima ja piimatooteid, et ravim saaks korralikult toimida. 

Söögiga

Mõne ravimi puhul on aga organismile hoopis oluline, et oleksid enne veidi söönud. Näiteks võib osade diabeediravimite võtmisel tekkida kehas veresuhkru langus ja iiveldus, mille ennetamiseks tasub enne ravimi võtmist keha kinnitada. 

Tühja kõhu peale ei tohiks võtta ka osasid valu- ja palavikualandajaid, kuna uuringud on näidanud, et see võib kaasa tuua probleemid mao tervisega.

Hommikul või õhtul?

Lisaks sellele, kas kõht on täis või tühi, võib teatud ravimite puhul olla oluline mõju ka sellel, kas seda võetakse õhtuti või hommikuti. See sõltub peamiselt sellest, kas ravim on kiire või aeglase toimega, muudab inimese uimaseks või hoopis väga erksaks. 

Mõni antidepressant võib olla rahustava toimega ning põhjustada uimasust ja seepärast on mõistlik seda võtta pigem õhtul. Samas võivad mõned antidepressandid und häirida, eriti esimeste nädalate jooksul ja seepärast tuleks neid võtta pigem hommikul.

Mõni probleem vajab aga tähelepanu just öösiti. Kolesterooli sisalduse vähendamiseks kasutatakse statiine, mis blokeerivad ensüümi, mis kolesterooli juurde toodab. See ensüüm on kõige aktiivsem öösiti ja seetõttu tasub kolesterooliravim sisse võtta õhtul. 

Küsi alati nõu

Tegelikult ei ole ravimi võtmine sugugi keeruline ning kogu vajalik info kellaaja, söömise ja teiste ravimitega reageerimise kohta on olemas ravimi infolehel. Kui midagi jääb segaseks, siis küsi arstilt või apteekrilt, kes oskab täpselt öelda, kuidas või millal üht või teist ravimit võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.