Menstruaaltsükkel on hea indikaator näitamaks, kas naise kehas toimib kõik nii nagu vaja. Sporti tehes võib aga ette tulla, et “päevad” kaovad sootuks ära või käivad väga ebaregulaarselt. Miks see juhtub ja kas see on ohtlik? Selgitab Spordimeditsiini SA spordiarst Pii Metsavas.
Mitte ainult profisportlaste mure
Võiks eeldada, et tsüklihäired puudutavad vaid profisportlasi, kuid dr Metsavas lükkab selle ümber. “Selleks ei pea olema tippsportlane, et selline terviseprobleem võiks naist tabada,” räägib ta. “Tsüklihäireid võib esineda nii noor-, harrastus- kui tegevsportlastel ja olenemata sellest, milline on nende eesmärk ja sportlik tase.”
Metsavas möönab, et sageli ei pöörata tsüklihäiretele piisavalt tähelepanu ja on olnud juhuseid, kus treener on öelnud, et “aga ilma “päevadeta” ongi ju lihtsam treenida”. Tegelikult on tõsine probleem kõik tsüklihäired, olgu selleks ebaregulaarsus, tsükli katkemine või liigne veritsus, millega tuleb kiirelt tegeleda. Naise menstruaaltsükkel on bioloogiliselt loodud toimima.
Mis tsüklihäireid põhjustab?
“Naise elus võiks olla ainult kaks põhjust, miks menstruaaltsükkel kaob – rasedus ja menopaus. Rohkem tervislikke põhjusi ei tohiks olla,” ütleb dr Metsavas. “Kui need kaks on välistatud, võib üheks põhjuseks olla energiadefitsiit ehk energiakulu ja energia tarbimine pole tasakaalus.”
Energiadefitsiit võib tekkida mitmel põhjusel. Näiteks ei osata hinnata energiakulu või tarbitava toidu kaloraaži. Harvad ei ole ka häirunud söömiskäitumine/söömishäired ehk olukorrad, mil sportlane teadlikult tarbitavat energiakogust piirab – või on teised põhjused, miks toiduga tarbitav energia pole piisav katmaks kehalisi kulutusi.
Dr Metsavase sõnul talub keha lühiajaliselt nii mõndagi. Üldjuhul ei juhtu midagi, kui näiteks bikiinifitnessi või muu kaalutundliku spordiala harrastaja kindlal ajavahemikul tarbitava energia hulka oluliselt piirab. Probleem tekib siis, kui defitsiit kestab pikemat aega.
Keha läheb “ökorežiimile”
Dr Metsavas rõhutab, et pikalt energiadefitsiidis olemine mõjutab nii mees- kui naissportlasi. “Meessportlastel pole lihtsalt nii head “punast lippu” lehvimas, mis annaks märku, et midagi on valesti,” viitab Metsavas naise menstruaaltsüklile, mis annab kohe märku, kui midagi on paigast ära.
Kui organism on pikalt energiadefitsiidis, lülitub see justkui ökorežiimile. “Kehas pannakse pausile kõik funktsioonid, mis pole eluks vajalikud ja paljunemine seda kindlasti sel hetkel ei ole,” selgitab Metsavas ja lisab, et sama juhtub ka söömishäirete korral (nt anoreksia), kus ellujäämine on olulisem kui organismi paljunemisvõime tagamine.
Kasulik! Menstruaaltsükkel on hea indikaator, kas kehas on kõik tasakaalus või mitte!
Energiadefitsiit ei mõjuta ainult tsüklit
Normaalne suguhormoonide tasemete kõikumine meestel kui naistel on väga tundlik energia kättesaadavusele. Ja kuna suguhormoonid pole seotud ainult paljunemisega, võib pikaajaline energiadefitsiit tekitada tsüklihäirete kõrval teisigi probleeme. “Kannatab nii meie närvisüsteem, mälu, luustik, südame- ja veresoonkond … Võib öelda, et kehas pole süsteemi, mis sellest mõjutatud ei saa,” möönab Metsavas.
Kasulik! Energiasaadavus = toiduga tarbitud energia, mis jääb kehale kasutada, kui treeninguks kulunud energia on kasutatud.
Koostöö arstiga on oluline
Dr Metsavas toonitab, et tsüklihäire põhjuse välja selgitamisega tuleks kindlasti tegeleda esimesel võimalusel. Kui naistearst on välistanud kõik teised haiguslikud põhjused, on ebaregulaarsuse või tsükli katkemise taga tõenäoliselt energiadefitsiit.
On naisi, kel on tsükkel puudunud aastaid. Neil tuleb arvestada, et ka selle taastamine võib võtta pea sama kaua, kui tsükkel on katkenud. Vahel ei pruugi naine teadagi, et tema tsükkel on katkenud, kuna kasutatakse hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid. Dr Metsavas toonitab, et võib juhtuda, et arst soovitab neist mõneks ajaks pausi teha, et teada saada, mis seis tsükliga päriselt on.
Dr Metsavas soovitab tsüklihäirete ennetamiseks konsulteerida pädeva sporditoitumisnõustajaga, kes oskab hinnata tarbitavat energiahulka ja reaalseid energiakulusid ning arvestada seejuures kasvava organismi vajadusi. “Tähtis on, et energiavajadus oleks õigesti kaetud. See on võimalik ka kaalutundlike spordialade puhul,” toonitab ta.
Parima tulemuse saab sportlane, kui ta teeb koostööd sporditoitumisnõustaja, treeneri ja spordiarstiga – igaüks annab oma panuse ja nii on kindel, et organismi kõik vajadused on täidetud ja treeningkoormus sobiv.