Teadus aitab määrata täppisravi geenimutatsioonide põhiselt

Mida rohkem patsient ja arst konkreetse vähi kohta teavad, seda suurem võib olla võimalus saavutada täpse raviga patsiendi jaoks parimaid tulemusi.Foto: Shutterstock

Igal vähil on talle iseloomulikud geenimutatsioonid ehk iga vähk räägib eri keelt, kuid nende „keelte“ mõistmiseks on teadlased leiutanud oma meditsiinilise tõlkemootori. Mõne aasta eest jõudis ka Eestisse võimalus pahaloomulise kasvajaga patsientidel teha vähigenoomi (vähi geenide) testi, mis kirjeldab vähi iseloomu ja võib aidata muuta vähiravi täpsemaks. Mida rohkem patsient ja arst konkreetse vähi kohta teavad, seda suurem võib olla võimalus saavutada täpse raviga patsiendi jaoks parimaid tulemusi.

2020. aastal tõi Roche Eestisse vereproovil põhineva vähigenoomi testi. Selle testi eesmärk on parandada patsientide ravitulemusi, mis toetavad raviotsuseid erinevates raviliinides. Seega toimib vähigenoomi test arstidele kujundliku tõlkemootorina, mis aitab koguda iga vähi kohta vajalikku infot, tänu millele võib saada muuta raviplaani täpsemaks. Kas uus raviplaan kindlustaks vähi täielikku ravimist? Ei, aga see võib tõsta patsiendi šansse, et võita pikk kurnav sõda vähi vastu või elada paremini koos vähihaigusega.

Kuidas tellida vähigenoomi testi?

Vähigenoomi testi tellimine toimub ainult arsti määramisel. Selle määramisel peab arst lähtuma eelkõige meditsiinilisest vajadusest ja eelnevalt põhjalikult analüüsima (vajadusel koos oma kolleegidega ühiselt konsiiliumis), milline praktiline kasu testi tulemusel vähiravis oleks.

Vähigenoomi test FoundationOne Liquid CDx analüüsib patsiendi veres ringlevat rakuvaba DNAd ja tuvastab nelja põhilist geenil põhinevat muutust. Test analüüsib  eraldi 311 geeni, määrates sealhulgas ümberkorraldused või koopiaarvu muutused geenides. Testi tulemused väljastatakse detailse raportina, milles tuuakse eraldi välja tuvastatud muutustele sobivad ravimid.

Vähigenoomi testiga saadud informatsioon on oluline uute raviviiside valikul (nt bioloogiline ravi või immunoteraapia) ning just selle patsiendi haiguse geneetilise eripäraga sobivate kliiniliste uuringute leidmisel. Kuna vähigenoomi testiga määratakse ühe protseduuri käigus suurel hulgal erinevaid rakulisi biomarkereid korraga, kiirendab see märgatavalt kogu info teadasaamise aega, kuna traditsiooniliselt määratakse üksikuid biomarkereid ühekaupa.

Mis on vähigenoomi testi võimalikud murekohad?

Nii nagu ka üldiselt meditsiinivaldkond, on pidevas arengus ka vähiravi – iga uue testiga tuleb vähi kohta üha rohkem informatsiooni juurde, mis aitab täiendada ning parendada vähi koodi lahti muukimist. Lääne- ja Põhja-Euroopas tellitakse vähigenoomi teste tunduvalt sagedamini kui mujal Euroopas. Üheks võimalikuks põhjuseks, miks võrreldes lääne- ja põhjaeurooplastega tellitakse Eestis vähem vähigenoomi teste, on asjaolu, et teadlikkus testidest on vähene, testi tulemuspõhine ravi ei pruugi olla Eestis kättesaadav ning Tervisekassa hüvitatavate teenuste loetelus vähigenoomi testi paraku ei ole.

Teine suurem murekoht seisneb selles, et mitte alati ei pruugi vähigenoomi test tuvastada ravitavaid (tuntud) geenimuutusi või pakub leitud geenimuutustele eksperimantaalravi ehk ravi, millel ei ole ravimiametite poolt antud müügiluba. Kuna vähk on väga kompleksne haigus, millele ei ole veel suudetud leida tervendavat ravi, on käigus mitmed uuringud ja uued avastused, ja need vajavad enne ravimiametitelt müügiloa saamist teadus- ja tõenduspõhist kinnitust ohutusele ja tõhususele.

Kõige tõhusam vähiravi on selle ennetamine

Nii nagu varasemalt öeldud, võivad  vähigenoomi testid toetada personaalse raviskeemi loomist, kuna analüüside põhjal on võimalik kindlaks määrata, kuidas täpsemalt peaks konkreetsele patsiendile lähenema. Peamine edu pant vähi vastu on aga loomulikult oma tervise järjepidev kontrollimine. Vähi võimalikult varajane tuvastamine ja õige diagnoosimine on piisava ja tõhusa ravi jaoks hädavajalik. Vara avastatud vähk reageerib ravile suurema tõenäosusega ning loob parema väljavaate tervistumiseks, haigestumuse vähendamiseks ning võimaldab vähem traumeerivat ravi.

Kindlasti on üks võimalik viis vähi ennetamiseks perekondliku vähiriski hindamine, mis võimaldab määrata tervele inimesele tema eelsoodumusi päriliku vähi tekkeks. Kuid juhul, kui pahaloomuline kasvaja või vähk on juba avastatud, on soovitav arutada oma arstiga, kas Teie diagnoosi puhul võiks vähigenoomi testi tegemisest kasu olla. Vestluse alustamise ja dialoogi lihtsustamiseks oleme loonud vähipatsientidele abivahendi.

Aeg, kus kasvaja või vähi avastamine võrdus elu peatse lõpuga, on ammu möödas. Arstid, meditsiiniteadlased ja -firmad teevad kõik endast oleneva, et võita üleilmne  lahing vähi vastu. Me oleme poolel teel mõistmaks vähi erinevaid keeli, nüüd tuleb vähivõitluses hakata vastusamme tegema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.