Tulevikumeditsiin: kuidas muudab liitreaalsus arstiabi osutamist?

Liitreaalsus ei kuulu enam ammu eksklusiivselt meelelahutusmaailma, vaid on leidmas järjest rohkem rakendust meditsiinis ja tervishoiuteenuste osutamisel laiemalt. Tervishoiuvaldkond ja ühiskond tervikuna seisab silmitsi mitme keerulise väljakutsega, mille lahendamiseks tuleb võtta appi uusimad tehnoloogilised lahendused — sealhulgas liitreaalsus. 

Abivajajate arv kasvab

Tänu infotehnoloogia kiirele arengule ning liitreaalsuse kasutuselevõtule on biotehnoloogias ja meditsiinis toimumas palju põnevaid uuendusi. See võimaldab panna omavahel suhtlema digitaalse ja füüsilise keskkonna, mis loob uusi võimalusi arstiabi osutamisel, meditsiinihariduse omandamisel ning terviseandmete kogumisel ja analüüsimisel.  

Kõik maailmas elavad 7,8 miljardit inimest väärivad kvaliteetset arstiabi. Kahjuks on aga sageli probleemiks see, et keskustest väljaspool elavates piirkondades ei pruugi kõik eluliselt tähtsad teenused saadaval olla. Nii peavad paljud inimesed uuringuteks või operatsiooniks teise linna reisima. 

Selle põhjuseks on kas puudulik varustus keskustest väljaspool asuvates haiglates või spetsialistide puudus haigla personali hulgas. Nii võib juhtuda, et ühel arstil või kirurgil on liiga suur koormus, mõni perearsti nimistu on liiga täis ning patsiendid peavad jooksma eri linnade ja raviasutuste vahet, et oma probleemile lahendust leida. 

Liitreaalsuse abil on neid kitsaskohti võimalik veidi leevendada. Näiteks saab mõni keskuse tippspetsialist võtta liitreaalsuse abil reaalajas osa operatsioonist ning sealset kirurgi toetada ja juhendada. Lisaks sellele, et nii saab patsient kvaliteetset abi oma kodulinnas, on see hea võimalus arstidel oma oskuste pagasit pidevalt täiendada. 

Seitse korda harjuta, üks kord lõika

Liitreaalsusest on palju abi ka meditsiinitöötajate väljaõppel ning diagnooside panemisel. Näiteks on nüüd võimalik oluliselt paremini näha kõike, mis varem naha ja lihaste all peidus oli. 3D visualiseerimise abil näeb arst täpselt, kus ja millises seisus on patsiendi organid.

Näiteks sai USA meditsiinitarvikute firma Sentiar hiljuti 2,2 miljonit dollarit auhinnaraha, et arendada rakendus, mis võimaldaks kardioloogidel paremini visualiseerida patsiendi südant, veresoonkonda ning ümbritsevaid organeid. Sellised lahendused aitavad senisest täpsemalt ja kiiremalt diagnoose panna.

Tänu liitreaalsusele saavad arstitudengid erinevaid protseduure ja operatsioone harjutada simulatsioonide käigus. Samuti on nii patsiendile kui arstile lihtsam ja valutum, kui mõne organi uurimiseks või diagnoosi panemiseks ei pea inimesele iga kord invasiivset protseduuri tegema.

Mõni rakendus on juba mitmel pool edukalt kasutuses. Üheks selliseks on AccuVein, mis kuvab patsiendi nahale pildi, kus täpselt paiknevad tema veenid. Nii saab arst või õde kiiremini ja valutult kanüüli paigaldada või veenist verd võtta. 

Vaimne tervis ja tugi

Liitreaalsus on võimas tööriist ka haigustest ja operatsioonidest taastumisel. Sageli tuleb patsiendil haiglast naastes mitu kuud iseseisvalt taastumise nimel vaeva näha. See protsess võib olla vaimselt väga kurnav, aga liitreaalsusel põhinevad rakendused aitavad patsientidel sellega paremini toime tulla.

Rakendusse saab kanda patsiendile määratud kava, harjutused või tegevused, mis teda aitavad. Rakendus suhtleb patsiendiga ning teeb temaga peegelpildis harjutused kaasa ning tuletab neid patsiendile meelde. Uuringud näitavad, et selline taastusravi on isegi tõhusam kui see, et füsoterapeut ise harjutused ette näitab. 

Samuti kasutatakse liitreaalsust haiglates selleks, et vähendada patsientide stressi ja ärevust. Näiteks saab ebameeldiva protseduuri ajal liitreaalsuse abil patsiendi tähelepanu kõrvale juhtida. Eriti kasulik on see laste puhul, kes tunnevad sageli ka kergemate protseduuride ees suurt hirmu. Ka neile, kes pikemalt haiglas viibima peavad, on loodud rakendus, mis kuvab palatisse virtuaalse kaaslase, kes patsiendiga suhtleb, teda julgustab ning talle haiglas erinevaid ruume ja personali tutvustab. 

Uute lahenduste kasutuselevõtmine võtab aega

Infotehnoloogia areng on küll pidev ning uusi lahendusi tuleb järjest juurde, aga nende kasutuselevõtmine on kallis ning ajakulukas protsess. Selleks tuleb olemasolevad süsteemid välja vahetada ning kogu meditsiinipersonal ümber õpetada. See tähendab, et olgugi et võimalused on maailmas olemas, ei jõua need igal pool sama kiiresti kasutusele. 

Teisalt on liitreaalsusel põhinevad lahendused hea viis tervishoius kulusid kokku hoida. Mitmed rakendused on loodud selleks, et aidata arstidel kiiremalt ja täpsemalt diagnoose panna. Need rakendused võimaldavad koguda senisest rohkem infot nii patsiendi kui laiemalt rahvastiku tervise kohta. Mida rohkem infot arstil patsiendi kohta on, seda kiiremini ja kvaliteetsemalt saab teda aidata. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.