Milleks mähkmetort ja muu tilulilu: pereisa Mart teab, mida lapse sünni puhul kingiks soovitada!

Pereisa Mart koos tütre Miaga.Foto: erakogu

Kui on soov säilitada lapse tüvirakke, kuid nabaväädist neid ei võetud, siis on hiljem veel üks võimalus – säilitada piimahamba tüvirakud. 

“Piimahambad kukuvad ju nagunii välja ning tavaliselt pannakse need kuhugi karpi või purki. Kuid miks mitte kasutada ära hamba maksimumpotentsiaali?“ räägib kahe lapse isa Mart. “Kahjuks ei osanud me kumbki naisega ämmaemandalt tüvirakkude säilitamise kohta küsida ning Elumuseni jõudsime alles pärast teise lapse sündi. Niisiis nabaväädist rakke ei õnnestunud saada, kuid mõlema lapse piimahamba tüvirakud said säilitatud.”

Mart räägib avameelselt, kuidas kogu protsess tema silmis välja nägi ning miks iga lapsevanem (ka tulevane) võiks kaaluda lapse tüvirakkude säilitamist. 

Merike Seer tutvustab loo lõpus ka täiskasvanu hambasäsi tüvirakkude säilitamise võimalusi. 

Veidi tüütu, kuid vaeva väärt 

“Kui lapsel hakkavad hambad liikuma, on õige aeg meie poole pöörduda,” ütleb Merike Seer. “Klient saab tellida komplekti, milles on olemas kõik vajalik hetkeks, mil lapse hammas ära tuleb. Hammas tuleb asetada kohe spetsiaalsesse lahusesse.”

Lapse hammas võib aga ära tulla kahe päeva või alles paari kuu pärast. Seetõttu peab “kohvrikest” endaga kõikjal kaasas kandma. Mardi sõnul oli see üsna tüütu, kuid seda vaeva igati väärt. Kuna hammas peab pärast ära tulemist kohe lahusesse saama, tuleb vajalikud asjad kaasa võtta nii suvilasse kui festivalile. Lisaks peab jälgima temperatuuri ning näiteks seisvasse kuuma autosse neid jätta ei tohi. “Eesmärk pühendab abinõu. See oli küll keeruline, kuid ma tegin selle enda jaoks tehtavaks – asi on tahtmises!”

Mart toonitab, et tüvirakkude potentsiaal on seda paarikuulist ebamugavust kindlasti väärt. “Kes teab, mida kõike saab tüvirakkudega teha 60 või 70 aasta pärast? Kunagi tundus ulmeline ka see, et me täna saame ükskõik kus maailma otsas telefoni või veebi vahendusel suhelda.”

Hambasäsi tüvirakkude võtmise ja säilitamise protsess

  1. Tuleb tellida kogumiskomplekt, kui lapsel on liikuv hammas.
  2. Kui hammas välja kukub, tuleb see panna hamba kogumiskomplekti vastavalt juhistele.
  3. Kuller toimetab teie kodust proovi laborisse.
  4. Laboris tehakse mitmed testid ja eraldatakse tüvirakud hambasäsist.
  5. Kontrollitakse tüvirakkude paljunemist. Rakud paljundatakse, kuni neid on piisavalt.
  6. Rakud jagatakse mitmesse eraldi viaali.
  7. Kontrollitakse rakkude elujõulisust.
  8. Viiakse läbi täiendav kvaliteedikontroll, et kindlustada proovi sobivus ravi teostamiseks.
  9. Rakud külmutatakse krüogeenselt ja säilitatakse järgmiste aastakümnete jooksul vedela lämmastiku aurufaasis.

Allikas: Elumus

Lapse tuleviku kindlustamine

Mart möönab, et tema tutvusringkonnas leidub nii neid, kes tüvirakkude potentsiaali usuvad, kui ka neid, kes pigem skeptiliselt suhtuvad. Ta ise peab end hobihuviliseks ning on viinud end teemaga kurssi nii palju kui võimalik. 

“Olen vaadanud lugematu arv videoid YouTube’ist, otsinud erinevatest allikatest infot ning suhelnud tuttavatega, kes on lasknud välismaal tüvirakuteraapiad endale teha,” räägib ta ning lisab, et tema arvates annab rakkude säilitamine võimaluse tagada lapsele muretum vanaduspõlv. “Tüvirakkude säilitamine on sõna otseses mõttes oma lapsele TERVE elu kinkimine.”

“Kui tutvusringkonnas keegi lapse saab, siis mõeldakse tihti selle peale, et mida küll kinkida. Üldjuhul kingitakse beebiriideid ja torti. Ma soovitan sugulastel ja sõpradel rahad kokku panna ning kinkida värsketele lapsevanematele raha, et nad saaksid Elumuse teenust osta,” jagab Mart oma mõtteid. “See on päris suur summa, kuid ma usun, et kamba peale on see võimalik kokku ajada küll.”

Milline hammas sobib? 

Merike Seer toob välja nüansid, mille korral hamba tüvirakke säilitada saab ja millal mitte. 

Säilitamiseks ei sobi: 

  • Katkine hammas
  • Infektsiooniga hammas (nt kaaries)
  • Plommitud hammas

Säilitamiseks sobib: 

  • Piimahammas 
  • Ortodontilise ravi käigus eemaldatud terve hammas

Ka täiskasvanul on võimalik hamba tüvirakke säilitada, kuid valik on väiksem. “Tervet hammast niisama välja tõmbama ei hakata. Küll aga saab säilitada tüvirakud hambast, mis eemaldatakse ortodontilise ravi käigus,” räägib ta. “Teine võimalus on välja tõmmata tarkusehammas, millel olulist funktsiooni niikuinii ei ole.”

Hambasäsi tüvirakkude säilitamise kohta saate lisainfot elumus@elumus.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.