Kui me nüüd kujutame ette, et oleme immuunsüsteemi tugevaks teinud, siis mis juhtuda võib, on hoopis see, et hästi reaktiivne süsteem hakkab ründama organismi enda rakkusid. Sellised on erinevad autoimmuunhaigused, näiteks I tüüpi diabeet, mõned põletikulised soolehaigused või nahapõletikud.
Tasakaalust väljas olevad kaitsereaktsioonid võivad põhjustada ka ülitundlikkust tegelikkuses mitte eriti ohtlike tegurite vastu. Selline ülereageerimine väljendub aga allergiana.
Millest on abi?
Normaalse immuunsüsteemi tagamiseks on parim abimees tervislik eluviis. Mida see tähendab? Nagu ennegi juba öeldud, siis on tervise juures väga oluline leida õige tasakaal.
Üheks oluliseks faktoriks on mitmekesine toitumine. Väga raske on soovitada üht, kõigile inimestele sobivat toidulauda. Kui mingil põhjusel ei ole võimalik kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid toidust vajalikus koguses saada, leiab abi ka toidulisanditest. Küll aga võiks nende tarvitamine olla vajaduspõhine – niisama igaks juhuks ei ole mõtet tablette süüa.
Hea uni on paljude organismi protsesside eduka toimimise aluseks, nii ka siin. Vajalikuks peetakse umbes kaheksat tundi ööund. Selle tagamiseks tasub järgida unehügieeni: mine voodisse vaid magamiseks, ära veeda enne uinumist aega nutitelefonis surfates ning leia omale sobiv magamistoa temperatuur.
Pikaajalist stressi võib lihtsustatult võrrelda põletikulise protsessiga – see kurnab ning seetõttu ei pruugi organism enam vajalike toimingutega piisavalt hästi hakkama saada. Kui tunned, et kõike on liiga palju, tuleks võtta puhkust.