Suur lugu

Suur ülevaade: mis ravimid peaksid kodus varus olema ja mida need teevad?

Väikest ravimivaru tasub kodus alati hoida.Foto: Shutterstock

Praeguses olukorras on hea meenutada, et väike varu vajalikke ravimeid ja muid esmaabivahendeid võiks kodus alati olemas olla.

Tervisegeeniuse kaasautor, proviisor Laura Viidik pani kokku mõned soovitused, millele kodust ravimikappi koostades tähelepanu pöörata. Hulgiladu koju kindlasti luua vaja pole, ent esmavajalik võiks olemas olla – ning abivahendid ka hädade vastu, mis on sind varem kimbutanud.

Me ei saa – ega tegelikult ka taha – tuua välja konkreetseid brändinimesid, kuna see oleks seaduse mõttes ravimireklaam, mida ei tohi teha. Küll aga toome välja ravimite toimeained, mille järgi saab ravimi apteegist üle leida või mida apteekrilt küsida. Apteekides on tooteid saadaval paljudelt erinevatelt firmadelt.

Valu ja palavik

Üheks levinumaks ebameeldivuseks on erinevad valud. Seetõttu võiks nende leevenduseks kindlasti kodus midagi leiduda. Kerge või mõõduka valu vaigistamiseks ja palaviku alandamiseks sobivad näiteks nii paratsetamool kui ka ibuprofeen.

Lastel peaks esmavalik olema paratsetamool, selle annus sõltub lapse vanusest ja kehakaalust. Väiksemate laste puhul kasutatakse tablettide asemel suposiite ehk ravimküünlaid või suukaudset vedelikku.

Varasemalt oli palaviku ja valu korral levinud ka aspiriini kasutamine, kuid tänapäeval tehakse seda pigem vähem. Aspiriin võib esile kutsuda lastel ja noorukitel raskeid kõrvaltoimeid, seega selle kasutamine neil ei ole lubatud. 

Valuvaigistite kasutamisel peaksid ettevaatlikud olema maoprobleemidega – näiteks kõrvetistega – patsiendid, kuna need võivad põhjustada ärritust. Teistest maosõbralikum on paratsetamool. 

Kui valu põhjus ei ole teada – näiteks ebamäärane valu kõhus -, valu on tavapärasest tugevam, esmakordne, pika kestvusega või muudmoodi ebatavaline, tasub nõu pidada oma arstiga, et vajadusel selgitada välja valu tegelik põhjus ning seejärel seda ravida. 

Külmetushaigused

Külmetushaigused levivad iga-aastaselt ning nende puhul kasutatakse ravimeid, mis leevendavad tekkinud sümptomeid: nohu, kurguvalu, köha, palavik. 

Kui nina on kinni, saab kasutada meresoola loputuslahuseid. Võimalik on kasutada ka ninna pihustatavaid ehk paikselt toimivaid või tableti kujul olevaid ehk süsteemselt toimivaid turset alandavaid ravimeid. Lisaks on olemas erinevaid taimseid eeterlikel õlidel ja nina limaskesta niisutavatel õlidel põhinevaid vahendeid.

Ninna pihustatavaid turset alandavaid ravimeid – apteekrilt tuleks küsida raviainet ksülometasoliin – ei tohi kasutada pikemalt kui nädal aega, kuna vastasel juhul võivad need omakorda nina limaskesta ärritada ja tekitada nohulaadseid sümptomeid.

Tabletina – raviaine pseudoefedriin – võetavaid nohuravimeid peaksid vältima kõrge vererõhuga inimesed, kuna selle toimeaine abil võib vererõhk samuti tõusta.

Köha leevendavad ravimid saab jagada kaheks: rögalahtistid ja köhapärssijad. Külmetushaigustest tingitud köha puhul soovitatakse kasutada pigem rögalahtisteid – parem on tekkinud röga organismist välja saada, kui köhimine alla suruda ja sellega ka röga hingamisteedes hoida. Rögalahtisteid leiab apteegist nii tableti kui siirupi kujul, lisaks samuti erinevaid taimseid vahendeid.

Täiskasvanute puhul võib olla mõistlikum valida tablett, kuna vajaliku raviaine koguse saamiseks siirupist tuleb mahu mõttes manustada päris suur kogus.

Kurguvalu aitavad mahedamaks muuta imemistabletid ja kurku pihustatavad lahused. Need ravimid sisaldavad tihti kas paikselt tuimestavat või antiseptilist ainet. Ka siin on laialt levinud erinevad taimsed preparaadid.

Tugevama valu korral võib kasutada ka tavapärast valuvaigistit. 

Kurku pihustatavate lahuste puhul tasub eelistada neid, mis on õli baasil. Alkoholi baasil olevad lahused võivad osadel inimestel kurgus olevat juba ärritunud limaskesta veelgi kuivatada ning ärritada, tekitades sellega veelgi enam ebameeldivust.

Seda, milline imemistablett või kurku pihustatav lahus täpselt valida, tuleks küsida apteekrilt – valik on suur, erinevad on ka pakutavad maitsed.

Külmetushaiguste raviks tahetakse apteegist tihti osta kuumi jooke külmetuse vastu, mida tihti nimetatakse ka külmetusteedeks, kus kombinatsioonis on valu ja palavikku alandav, ninakinnisust vähendav ja vahel ka köha leevendav toimeaine. Meeles tuleb pidada siiski kahte asja.

Esiteks on sellised segud mõeldud kiireks ja lühiaegseks sümptomite allasurumiseks, seega ei tasu neid kindlasti tarvitada igal korral, kui “natuke imelik enesetunne on”.

Teiseks sisaldavad nad paratsetamooli, seega tuleb veenduda, et lisaks neile segudele ei võetaks tavapärast paratsetamooli valuvaigistit ning kogu tarbitava paratsetamooli hulk ei ületaks maksimaalset päevast annust.

Kodused õnnetused

Päikseliste rannailmadeni on veel küllalt aega, ent põletushaavu võib tekkida ka koduses majapidamises. Siin tasub ära unustada vanaemade tarkus hapukoore määrimisest põletusele, vaid jahutada külma vee ning spetsiaalsete jahutavate, naha niiskust taastavate põletusgeelidega.

Ka erinevate muude haavade puhastamiseks ning katmiseks vajalikud vahendid – plaastrid, haavasidemed – võiksid kodus olemas olla. 

Mida veel valida? Tasub teada oma muresid

Edasi on üldisi soovitusi raske anda – inimesed on erinevad, nii ka neile vaevusi tekitavad mured.

Levinud probleemide puhul, mille puhul ka käsimüügiravimite hulgast võib abi leida, on lisaks veel näiteks (mitte ainult hooajalised) allergiad, kõrvetised või teised seedeprobleemid, kõhulahtisus ja -kinnisus, huuleohatis ja nii edasi.

Igaks juhuks endale koju ravimite hulgilao kogumisel ei ole loomulikult mõtet. Teades, millised hädad sind varem painanud on, saad end aga nendeks ette valmistada.

Nii saad ka ise kiiremini leevendust, kui alles probleemi tekkimisel apteeki otsima minnes. See kehtib ka suuremates linnades, kus apteeke rohkem, aga eriti väiksemate linnade ja maapiirkondade puhul. 

Praeguses koroonaviiruse põhjustatud eriolukorras võiks kindlasti kodus olemas olla ka vähemalt paari nädala varu sinu regulaarselt kasutatavaid retseptiravimeid.

Hetkel teadaolevalt ei plaanita apteekide sulgemist, kuid mõistlikult eeltööd tehes saad vältida ebavajalikke külastusi rahvarohketesse kohtadesse. 

Kõik ravimid ei sobi kõigile

Tavapärasest enam piiranguid ravimite kasutamisel on rasedatel, imetavatel emadel, lastel, vanuritel, mitmete haiguste puhul ning juba suuremat hulka ravimeid kasutavatel patsientidel.

Neil juhtudel tasub vajaliku ravimi valikul kindlasti konsulteerida oma arsti või apteekriga. Tihti võivad probleeme või koostoimeid ravimitega tekitada ka looduslikud vahendid, seega ei või ka neid liiga kergekäeliselt kasutada.

Mida veel teadma peab?

Lisaks vajalike ravimite ja abivahendite varumisele tuleb kontrollida nende aegumist. Aegunud ravimid ei pruugi toimida nii nagu vaja: kergemal juhul ei oma nad üldse toimet ning halvemal juhul võivad tekitada soovimatuid kõrvaltoimeid.

Aegunud ravimeid ei tohi kindlasti visata prügikasti, need saab viia tagasi apteeki või otse jäätmejaama.

Ravimite säilivusele ja ohutusele saab igaüks kaasa aidata. Hoia oma ravimeid kuivas, varjulises/pimedas kohas toatemperatuuril pakendis laste eest kaitstult.

Kõikide ravimite kasutamisel tasub meeles pidada, et tervendavalt saab mõjuda ainult õigesti võetud ravim. Kindlasti pea kinni annustest, mis korraga ja päeva jooksul on lubatud võtta.

Tekkinud tervisemurede puhul pöördu telefonitsi perearsti nõuandeliinile telefonil 1220 või välismaal viibides +372 634 6630.

Ravimitega seotud küsimuste korral saad leida oma lähima apteegi kontaktandmed raviminfo lehelt.

Raskemate juhtude puhul pöördu häirekeskusesse telefonil 112. Praeguses nakkusohtlikus olukorras ei tohiks ise kohale minna perearstikeskusesse ega erakorralise meditsiini osakonda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.