Äsja tööle hakanud ortodontilise e-konsultatsiooni võimalus peaks selle spetsialisti järjekordi tuntavalt lühendama

Hambaarst saab nüüd vajadusel ortodondiga edasise ravi osas kiirelt suhelda.Foto: Depositphotos

Alates jaanuarist saab kõikides hambaravi valdkonna tarkvarades kasutada e-konsultatsiooni võimalust, mis soodustab koostööd, tõhustab ravi ja leevendab ravijärjekordi. E-konsultatsiooni eesmärk on mugavdada arstide vahelist suhtlust ja patsienti kiiremini aidata: tänu värskele digilahendusele saab hambaarst tagasisidet ravijuhtumi kohta ja suunata patsient vajadusel otse ortodondi juurde.

E-konsultatsiooni kasutades saab hambaarst ortodondile patsiendi muret põhjalikult selgitada, jagades turvaliselt eriarstile fotosid ja röntgenülesvõtet. Ortodont saab seejärel hambaarsti nõustada või patsiendi kohe vastuvõtule kutsuda – tänu sellele ei pea patsient õiget arsti ja sobivat aega otsima. E-konsultatsioon on saadaval kõigis Eestis kasutusel olevas hambaravi tarkvaralahendustes. 

Jaanuari alguses toimus Tartus Eesti Ortodontide Seltsi loengupäev, mis tõi kokku Eestis kasutatavate hambaravitarkvarade esindajad, e-tervise edendajad ning pea sada hambaravispetsialisti. Loengute käigus tutvuti e-tervise ning tervishoiuinfosüsteemide taristuga, ortodontia e-konsultatsiooni sisulise poole ning senise praktikaga.

“Juba selle aasta esimese kuuga on tervisekassa andmetel e-konsultatsioonide arv kordades kasvanud. Nagu iga uue süsteemi puhul, annab laiem testimine parimat tagasisidet ka arendajatele, seega innustame võtma e-konsultatsiooni appi nii patsiendile parima ravi tagamiseks kui ka tõhustatud arstidevahelise suhtluse arendamiseks,” räägib Eesti Ortodontide Seltsi president Katri Herman. 
Hambaarstid teevad suurepärast tööd, keskmiselt vaid kolm protsenti ravijuhtumitest vajavad kiiret ortodontilist sekkumist, ülejäänud juhtudel saavad arstid omavahelisele koostööle tuginedes jälgida patsiendi seisu ja suunata õigel hetkel spetsialisti juurde.

Perearst Karmen Jolleri sõnul muudab e-konsultatsioon kaasaegse tervishoiu efektiivsemaks ja aitab ohjeldada ravijärjekordi. “Nii, nagu e-kiri on kordades kiirendanud inimestevahelist suhtlust meie tavaelus, lubab e-konsultatsioon laiemaid suhtlusvõimalusi erinevate spetsialistide vahel ning on ka patsiendi suhtes hoolivam: teda ei jooksutata mööda kabinette, vaid patsient jõuab kohe õige eriarsti juurde,” selgitab Joller. “Hambaarst saab korraldada konsultatsiooni ortodondiga ilma, et peaks kulutama aega ja raha, mis lähevad vastuvõttudele ja lisauuringute tegemisele,” lisab ta. Samalaadset e-konsultatsiooni süsteemi kasutatakse Eestis pere- ja eriarstide suhtluses, kuid Jolleri arvates võiks sellist lahendust juurutada ka teistes valdkondades. 

E-konsultatsiooni arendamise võttis enda peale Eesti Ortodontide Selts eesmärgiga kiirendada patsientide vastuvõtmist ja soodustada koostööd hambaarstide ja ortodontide vahel. Samuti teeb selts aktiivset koostööd Tartu Ülikooliga, et suurendada vastuvõttu ortodontiaõppesse ning käivitada hambaarstitudengitel ortodontia aluseid õpetavaid aineid. Möödunud aastal on Eestis alustanud tööd kolm värsket ortodonti, nende seas üks arst Ukrainast, kes sooritas kõik Eestis teenuse osutamiseks vajalikud eksamid. Noored ortodontiaspetsialistid töötavad Pärnus, Rakveres, Kuressaares, Viljandis, Tallinnas ja Tartus. Kokku on Eestis tööl üle 70 ortodondi ja sel aastal lõpetavad järgmised residendid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.