Dr Jana Olak: kolm esimest eluaastat on hammaste tervena püsimise seisukohalt väga olulised

"Ükski hambaauk ise kinni ei kasva," sõnab lastestomatoloogia osakonna vanemarst-õppejõud dr Jana Olak.Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinikus on esindatud kõik hambaravi valdkonnad, üheks neist on laste hambaravi. Lastestomatoloogia osakonna vanemarst-õppejõud dr Jana Olak selgitab, kuidas tagada lastel ja noorukitel hea suuõõne tervis.

Kõige tavapärasemalt jõuavad lapsed lastestomatoloogi vastuvõtule ikka hambaaukude ja valutavate hammastega, tõdes dr Jana Olak Kliinikumi Lehele. “Viimase, 2018. aasta tervisekassa uuringu põhjal selgus, et Eestis on 2/3 kolmeaastastel ning 1/3 kuue- ja kaheteistaastatel lastel hambad terved. See tähendab, et 30% kolmeaastastest vajavad hammaste ravi, aga nii väikeste patsientide ravi ei ole lihtne,” märkis arst.

Hambaarsti vastuvõtule minemiseks ei pea ootama pruuni laiku hambal

Kliinikumis on laste hambaravi tervisekassa poolt 100% kompenseeritud ja lapsevanemal endal ei tule selle eest tasuda. Dr Olak soovitab käia hammaste kontrollis üks-kaks korda aastas, et hambaarst leiaks üles algavad muutused hambaemailis.

“Ilma spetsiaalse koolituse, valguse ja instrumentideta ei ole  võimalik, näiteks kodus, väikseid muutusi märgata. Piimahammastel areneb kaariese kiiresti ning hambaarsti vastuvõtule tulemiseks ei pea ootama pruuni laiku hambal, vaid vanemad võiksid tulla väikelastega vastuvõtule kontrolli, et hambaarst saaks hinnata, kui suur on tõenäosus hambaaukude tekkeks,” selgitas arst.

Samuti, kui lapsevanem juba märkab lapse hammastel või ka igemel muutusi, tuleb kindlasti lasta hambaarstil muutused üle vaadata. “Tasub meeles pidada, et ükski hambaauk ise kinni ei kasva ja oodates läheb olukord aina hullemaks ning lõpeb hambavaluga. Valuga hamba ravi on aga ebameeldivam kui tavalise kaariese ravi,” hoiatas dr Olak.

Arst selgitas seejuures, et hammaste tervis mõjutab ka laste üldtervist. “Suuõõs ja hambad on seedekulgla osa, toidu peenestamise tagavad terved hambad. Kui hambad on lagunenud või eemaldatud, siis on häiritud toidu mälumine ja see mõjutab seedeprotsessi,” rääkis ta.

Õige mälumisprotsess tagab ka näo-lõualuude süsteemi normaalse arengu. “Piimahammaste varajane eemaldamine võib põhjustada koolieas ortodontilise ravi vajaduse. Ning kui hambad tuleb eemaldada enne, kui laps on õppinud õigesti häälikuid hääldama, võivad tekkida kõnedefektid. Ning samas ei saa ka suud hoida põletikus, aeg-ajalt turseid tekitavat kroonilist põletikukollet. Seega jõuame jällegi sellini, kui oluline on vältida kaariese teket ning kui see on tekkinud, see võimalikult kiiresti lasta ära ravida,” rääkis dr Olak.

Mis saab siis, kui laps hambaravi kardab?

Hirm hambaravi ees on tuntud teema. Dr Olak tõi välja, et ärevust ja hirmu saab vähendada selgitades mis, miks ja kuidas toimuma hakkab. “Kliinikumi lastestomatoloogia osakonnas töötavad arstid ja õed, kes on selleks saanud erinevad koolitusi ja kellel on ka väga suur kogemuste pagas, kuidas väikesele patsiendile läheneda ja temaga kontakti saada. Kuna meie osakonnas käivad ravil lapsed vanuses 0–18 eluaastat, siis selgituste jagamisel tuleb arvestada ka lapse vanusega – nii et selgitused oleksid patsiendile arusaadavad,” kirjeldas arst.

Kui ikkagi hambaravitoolis ravi ei ole võimalik, on võimalik teha seda narkoosis. “Hambaid ravitakse narkoosis juhul, kui tavalisel vastuvõtul hammaste ravi ei ole see võimalik. Reeglina on põhjuseks lapse vanus ehk laps on liiga väike, esineb paaniline hirm hambaravi ees või siis puudega patsiendid, kelle ravi hambaravitoolis ei ole võimalik,” selgitas dr Olak.

Tegemist on samasuguse narkoosiga, mida kasutatakse kõikide teiste operatsioonide korral. Arst märkis seejuures, et vajadus hammaste raviks narkoosis järjest suureneb. Kliinikumis on narkoosis hammaste ravi lastele tasuta, täiskasvanutele tasuline. 

Kolm olulist soovitust laste hea suutervise tagamiseks

Iga lapsevanem peaks teadma, et hammaste tervena hoidmiseks on vaja õigeid harjumusi ja igapäevast rutiini. “Kolm esimest eluaastat on hammaste tervena püsimise seisukohalt väga olulised. Kui neid kolme reeglit ei järgita, on sageli tulemuseks, et inimene käib eluaeg hambaarsti juures, arvates, et tegemist on päriliku veaga. Tegelikult tuleb otsida põhjusi vanemate harjumustest,” sõnas dr Olak, jagades kolm soovitust laste hea suutervise tagamiseks.

  1. Hammaste puhastamisega tuleb alustada kohe, kui need suhu lõikuvad ehk siis umbes kuue kuu vanuselt. Kindlasti ei tohiks oodata lapse kahe- või kolmeaastaseks saamist, sest hammaste tervise seisukohalt on siis juba hilja. 
  2. Oluline on hambaid pesta hommikul ja õhtul. Nii lapsed kui täiskasvanud peaksid minema voodisse puhaste pestud hammastega. Hammaste pesemise käigus peavad hambapinnad tõesti katust puhtaks saama, mistõttu peab pesu kestma vähemalt 2 minutit. Lapsed vajavad hammaste puhastamisel vanemate abi. 
  3. Kui hambad on suhu lõikunud, tuleb pidada söömise ja joomise vahel pausi 3 tundi. Hambad vajavad toidust puhkust, et mineraalained saaksid hambaemailis taastuda. Söögikordade vahel võiks juua ainult puhast vett piima, mahla ja gaseeritud vee asemel. Hea oleks väikelaste puhul vältida ka sagedaist öist söömist ning sama kehtib isegi rinnapiima puhul. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.