Hambaarst: igemete taandumine tekib, kui on hävinud hammaste kinnituskoed

Foto: Depostiphotos

Igemete taandumine on laialt levinud mure, mis põhjustab hulgaliselt ebameeldivusi – hambad võivad muutuda tundlikumaks ja ka naeratuse välimus muutub. Mis aga igemete taandumist põhjustab?

“Igemete taandumine võib põhjustada hammaste tundlikkust, ebameeldivat välimust ja isegi hammaste kaotust, kui seda ei ravita,” hoiatab hambaarst dr Ene-Renate Pähkla. “Parim viis igemete taandumise ennetamiseks on regulaarne ja individualiseeritud suuhügieen, regulaarsed hambaarsti külastused ja tervislike eluviiside järgimine,” pani hambaarst kõigile südamele.

Mis siis aga igemete taandumist põhjustab? Dr Pähkla tõi välja, et igemete taandumise taga võib olla hulk erinevaid põhjuseid. Kõige levinumaks neist on igemepõletik (gingiviit) ja parodontiit. “Need on bakteriaalsed infektsioonid, mis kahjustavad igemeid ja luud, mis toetavad hambaid,” selgitas arst.

Igemete taandumiseni võivad viia ka halb suuhügieen või valed suuhügieeni võtted. “Ebapiisav hammaste harjamine ja hambaniidi kasutamine võib viia hambakatu ja hambakivi kogunemiseni, mis põhjustab igemepõletikku ja igemete taandumist,” sõnas dr Pähkla. Ka liiga kõva hambaharja kasutamine, liiga agressiivne ja sage (üle kahe kora päevas) harjamine või pidev abrasiivsete hambapastade ja valede valgendavate toodete kasutamine võib kahjustada igemeid ja põhjustada nende taandumist.

Põhjuseks võivad olla ka hambumusprobleemid. “Ebaühtlane hambumus või valehambumus (maloklusioon) võib tekitada liigset survet teatud hammastele ja põhjustada igemete taandumist. Samuti kui hambad asuvad puseriti või hambareast väljas,” kirjeldas hambaarst. Samuti võib viia igemete taandumiseni hammaste krigistamine (bruksism) ja kokkusurumine, mis võivad põhjustada liigset survet hammastele ja igemetele.

Dr Pähkla sõnul võivad ka hormonaalsed muutused, nagu rasedus, puberteet ja menopaus, muuta igemed tundlikumaks ja vastuvõtlikumaks igemete taandumisele. “Mõnel inimesel võib olla geneetiline eelsoodumus igemete taandumiseks, isegi kui nad hoolitsevad oma hammaste ja igemete eest korralikult. Näiteks on õhuke igeme ja/või luu tüüp,” nentis hambaarst.

Muidugimõista mängivad rolli ka elustiili harjumused. “Suitsetamine on oluline riskitegur, mis võib soodustada igemete taandumist. Tubakasuits ja nikotiin kahjustavad igemete tervist ja vähendavad verevarustust,” hoiatas dr Pähkla. Samuti soodustab igemete taandumist näiteks süsivesikuterikas ja happerikas dieet

Ka Trauma või vigastus suus, näiteks tugev löök hammastele või igemetele, võib põhjustada igemete taandumist. Lisaks tõi hambaarst välja, et paljud üldhaigused mõjutavad otseselt (reflukstõbi) või kaudselt igemete tervist ja taandumist, samuti kasutatavad ravimid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.