Suuhügienist: hambakivi teke on suures osas seotud suuhügieeniga

Kivi moodustub enamasti hammaste vahele ja igemete alla, kust on keeruline hambaharjaga kattu eemaldada.Foto: Shutterstock

Miks mõnel inimesel peaaegu et üldse hambakivi ei teki, aga teisel tekib see väga kiiresti? Suuhügienist Marju Luht nendib, et peamine põhjus peitub inimeste suuhügieenis.

“Hambakivi teke on suures osas seotud suuhügieeniga. Hambakivi nimelt on mineraliseerunud hambakatt,” selgitab suuhügienistide liidu president, suuhügienist Marju Luht.

Mineraliseerumine ei teki silmapilkselt, vaid võtab aega päevi või isegi nädalaid ja kuid. “Kui hammas on kaks korda päevas perfektselt puhastatud, siis pole baasmaterjali, millest kivi saaks tekkida. Kui aga mõned hambapinnad on puhastatud hooletult, siis on hambakivi tekkeks suurepärane võimalus. Kivi tekkimiseks on vajalikud ka mineraalid, mis on hammaste tervena püsimiseks üliolulised, kuid hambaid tugevdades tugevdavad ka hambakattu,” kirjeldab hügienist.

Luht nendib, et hambakivi pole küll haigus, kuid moodustades hammastele kareda kihi, on see mikroobidele suurepärane pesitsuspaik. “Kivile kinnitunud mikroobid tekitavad nii igemepõletikku ka ka kahjustavad hammaste pinda,” hoiatab suuhügienist ja nendib, et sestap tulebki hambakivi eemaldada. Hambale juba moodustunud kivi tavalise hambapesuga ära ei tule, seda saab eemaldada vaid hambaravikabinetis.

Hambakivi tekke ennetamiseks tulekski ennekõike tõhustada suuhügieeni – mida vähem on kattu, seda vähem on ka hambakivi. “Samas peab silmas pidama, et hammaste puhastamisel ei või kahjustada ei hambaid, ega igemeid,” hoitab Luht.

“Tugev hari ja abrasiivne hambapasta koos vale tehnikaga kulutavad nii hambaid kui ka igemeid. Seevastu pehmete vahenditega on võimalik hellalt ja hoolikalt kõik hammaste pinnad puhtaks pesta. Üldiselt on suus hästi aru saada, kas patsient kasutab manuaalset või elektriharja. Õige elektriharjaga saab hambad puhtamaks ja samal ajal on harjamiskahjustusi hammastel vähem,” tõi suuhügienist välja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.