7 nippi vaimseks toimetulekuks kriisiolukorras

Praegusel ebamäärasel ajal on igaüks potentsiaalne abivajaja.Foto: Shutterstock

Talume teadupärast ebamäärasust üsna halvasti, aga praeguseks oleme pidevas teadmatuses koroonamaailmas elanud juba üle aasta. Seetõttu on ka psüühiliselt üha keerulisem igapäevaselt toime tulla. Põhja-Eesti Regionaalhaigla kliinilised psühholoogid Marko Neeme ja Kristi Kalvik ning vaimse tervise õde Liis Kristiin Vaher jagavad nippe, kuidas praeguses ebamäärasuses pea klaarina hoida.

Ära jää üksi 

Praegusel pingelisel ajal on igaüks potentsiaalne abivajaja. Esiteks ära jää iseenda muremõtetega üksi. Hoia töökollektiivis ja kodus suhtlus avatuna. Küsi aeg-ajalt, kuidas ka kõrvalseisjal läheb ja kuidas ta pingetega toime tuleb. Märka, kui kaastöötaja ärritub tavapärasest kiiremini, on kurvameelsem, tõmbub rohkem endasse, ja paku talle abi. Olge üksteise jaoks olemas.

Praktiseeri teadvelolekut

Ärevatel aegadel kipume mõttes ja mõtetega olema tulevikus ja mängime läbi igasugu musti stsenaariumeid. Püüa ikka ja jälle tulla kõigi oma meeltega praegusesse hetke ning lase erinevatel mõtetel ja aistingutel tulla ja minna. Praktiseeri erinevaid hingamis- ja teadvelolekuharjutusi. Proovi näiteks lõunapausil kosutavat einet nautida teadlikult kõigi oma meeltega.

Kehtesta muretsemiskellaaeg

Pea meeles, et muretsemine on ebaproduktiivne mustade stsenaariumide läbi mängimine ja ei ole orienteeritud lahenduste leidmisele. Kui muremõtted liialt tüütavad, võta kasutusele muretsemise aja tehnika. See tähendab, et igas päevas on üks kindel kellaaeg, mil võid muretseda. Seejuures jälgi, et muretsemise aeg oleks maksimaalselt 30 minutit. Muul ajal tulevad muremõtted lükka edasi muretsemise kellaajale. Nii ei kulu kogu päev muretsemisele ja ka ärevus väheneb.

Taga igapäevane rutiin

Ka kehtestatud eriolukorras hoia unegraafik korras, leia aega regulaarseks liikumiseks, toitu tasakaalustatult ja võta puhkehetki. Nii turgutad immuunsüsteemi ja hoiad enda vaimset tervist. Väldi liigset alkoholi ja stimulantide (kofeiin, nikotiin) tarvitamist, sest need tõstavad veelgi kehalist erutust ja ärevust. Selle asemel võimalda endale igapäevaselt tegevusi, mis teevad su meele rõõmsaks – liigu värskes õhus, kuula muusikat, loe raamatud ja suhtle videosilla vahendusel sõpradega. 

Vähenda negatiivse info tarbimist

Uudiste pidevast jälgimisest tuleneva liigse ärevuse ja rahutuse korral väldi või piira erinevatest meediakanalitest peale tulevaid uudiseid. Püüa oma ärevust aktsepteerida ja normaliseerida, mitte ärevust liigse info otsimisega tõsta.

Ära võta üleliigselt vastutust

Mõtesta enda jaoks lahti, mis on hetkel sinu roll ja millesse saad hetkel kõige paremini panustada. Inimeste roll ongi olla praegu võimalusel kodus ja vältida ringi liikumist. Kui aga oled õde-hooldaja-arst, siis sinu peamine roll on suuta pakkuda kvaliteetset tervishoiuteenust. Samal ajal ära koorma ennast liialt sotsiaalmeedias liigsete selgituste jagamise ja tuulelohedega võitlemisega – see on kommunikatsiooniteenistuse ja laiemalt valitsuse teha. Ära panusta liigselt energiat kõrvalistele tegevustele, mis tekitavad sinus häiritust.

Küsi abi

Kui tajud, et oled ülekoormatud, üleliia mures ja tunned, et koroonaviirusega seonduv mõjutab juba mitme päeva jooksul võimekust efektiivselt töötada, inimestega suhelda ja hoolitseda oma lähedaste eest nii nagu tegid seda varem, siis võta aeg maha ja küsi abi.

Soovitused ilmusid Põhja-Eesti Regionaalhaigla ajakirja kevadnumbris. Loe ka, millega tegeleb haiglas psühholoogilise esmaabi meeskond ja kuidas koroona-aasta meditsiinitöötajatele mõjunud on.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.