Hea nõuanne

Advokaat annab nõu: kas tööandja võib töötaja saata koroonatesti tegema?

Ka koroonaproovi osas on võimalik omavahel läbi rääkida, et saavutada kokkulepe tööandja ning töötaja vahel ja selle järgi talitada.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Tööandja on kohustatud looma ja tagama töötervishoiu ja tööohutuse seadusest tulenevalt tervisele ohutu töökeskkonna ning tal on õigus vajadusel kehtestada õigusaktides ettenähtust rangemad nõuded.

Advokaadibüroo LMP advokaat Birje Kalmuse sõnul ei tähenda see siiski, et tööandja võiks nõuda töötajalt kas maskide kandmist töökohal või koroonatesti tegemist.

Koroonatesti vajaduse otsustab arst

Koroonatesti vajaduse üle otsustab käesoleval hetkel kas perearst või nädalavahetusel ja pühadel perearsti nõuandeliini arst.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse §12 järgi on ohutu töökeskkonna nimel tööandja ja töötaja kohustatud tegema koostööd, mistõttu oleks mõistlik ennekõike töötaja ja tööandja vahel kokku leppida, kuidas antud töökohas tagada ohutus ja millisel juhul peaks töötaja jääma kaugtööle, ennast testima või isikukaitsevahendit kasutama.

Tööandjal on küll teoreetiline võimalus töötajatelt koroonatesti tegemist nõuda, kuid see peaks asjaolusid arvestades olema proportsionaalne.

Kalmus selgitas, et võttes arvesse töötervishoiu ja tööohutuse seadust, kuid ka bioloogilistest ohuteguritest mõjutatud töökeskkonna töötervishoiu ja tööohutuse nõudeid, on tööandjal teoreetiline võimalus riskianalüüsi alusel ennetusabinõuna näha ette, et töötajad peavad ennast teatud tingimuste esinemisel testima.

Selle kehtestamine aga eeldab riskianalüüsi läbiviimist ja meetme vajaduse tuvastamist. Samas tuleb tähele panna, et selline meede peaks olema viimane abinõu, kuivõrd see riivab tugevalt isiku põhiõigusi ning arvestama peab võimalusega, et perearst töötajat siiski testile ei suuna vaid otsustab näiteks, et töötaja peab jääma eneseisolatsiooni.

Oluline on koostöö ja teineteise mõistmine

Kalmus lisab, et praeguses keerulises olukorras on esmaseks märksõnaks selgelt koostöö ja teineteise mõistmine.

Ta lisas, et koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on vaja nii tööandjate kui ka töötajate mõistvat suhtumist ning arusaamist, milleks piirangud ja kohustused vajalikud on.

Ühest küljest peab tööandja järgima, et esmajärjekorras seataks abinõud, mis koormavad töötajaid kõige vähem. Teisest küljest peab ka töötaja hindama oma tervist ning riski, mida ta tõbisena tööle minnes võtab.

Kokkuvõttes tuleb Kalmuse sõnul tõdeda, et ilma riskianalüüsi läbiviimata ning seal vastava abinõu ettenägemiseta ei ole tööandjal õigust töötajalt nõuda koroonatesti tegemist.

Samas on alati võimalik saavutada vastav kokkulepe tööandja ning töötaja vahel ja selle järgi talitada.

Toimetas Triin Raestik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.