Hea nõuanne

Alates neljapäevast saab tõhustusdoosiks kasutada ka uusi omikrontüvele kohandatud vaktsiine

Nii olemasolevad kui uued bivalentsed vaktsiinid kaitsevad raske haigestumise vastu.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Esimesed tarned omikron BA.1-tüvele kohandatud vaktsiiniga jõudsid Eestisse eelmise nädala lõpus. Vaktsineerijateni hakkavad kohandatud vaktsiinid jõudma järk-järgult alates neljapäevast.

Üleriigilises digiregistratuuris tekib võimalus uue vaktsiini valimiseks, kui vaktsiin on jõudnud vaktsineerijateni ja vaktsineerijad on vabad vaktsineerimisajad välja pannud. Peagi peaksid Euroopa turule jõudma ka omikron BA.4- ja BA.5-tüvedele kohandatud vaktsiinid. 

Ekspertkomisjoni vaktsineerimissoovitused uueks hooajaks

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon arutas COVID-19 vaktsineerimise soovitusi sügis-talviseks viirushooajaks. Eksperdid soovitavad seni veel vaktsineerimata inimestel end esimesel võimalusel COVID-19 haiguse vastu vaktsineerida. COVID-19 riskirühmas olevatel inimestel soovitavad eksperdid teha raske haigestumise riski vähendamiseks ka tõhustusdoosi. Eriti oluline on tõhustusdoos 60+ elanikkonnale ja hooldekodude elanikele, kel on suurem risk raskeks haigestumiseks.

Tõhustusdooside tegemiseks võib kasutada olemasolevaid Moderna ja Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiine, aga ka peagi vaktsineerijateni jõudvaid uusi bivalentseid Moderna (Spikevax) ja Pfizer/BioNTech (Comirnaty) vaktsiine, mis sisaldavad kaitset nii koroonaviiruse algse tüve kui ka omikron BA.1 tüve vastu. Nii olemasolevad kui uued bivalentsed vaktsiinid kaitsevad raske haigestumise vastu.

„Soovitame seni COVID-19 vastu vaktsineerimata inimestel vaktsineerimisega alustada esimesel võimalusel, et viiruste leviku hooajaks jõuaks organismis välja kujuneda immuunvastus ning sellega väheneks risk raskeks haigestumiseks. Samuti soovitame jätkata COVID-19 riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimist esimese ja teise tõhustusdoosiga,“ ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige prof Irja Lutsar. 

„Eriti oluline on, et juba praegu kaitseksid end vaktsineerimisega kõik üle 60-aastased ja teised mõne kroonilise haiguse tõttu riskirühma kuuluvad inimesed. Samuti on oluline, et vaktsineerimise võimalus jõuaks kõikidesse hoolekandeasutustesse.“

Kes peaksid tõhustusdoose tegema?

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab esimest tõhustusdoosi kõigile üle 18-aastastele alates kolme kuu möödumisest esmasest vaktsineerimiskuurist ning Jansseni COVID-19 vaktsiiniga vaktsineeritutele 2 kuu möödumisel. 5-17-aastaste vanuserühmas soovitatakse tõhustusdoosi COVID-19 riskirühma kuuluvatele lastele ja noortele. 

COVID-19 vaktsiini teist tõhustusdoosi soovitab ekspertkomisjon riskirühmadele. Riskirühma kuuluvad komisjoni hinnangul kõik üle 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt, samuti hooldekodude elanikud ja töötajad ning tervishoiutöötajad. Teist tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 haiguse põdemisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.