Hea nõuanne

Allergoloog annab nõu: mida peab allergik teadma COVID-19 vaktsineerimisest

22.–29. aprillini tähistatakse maailmas primaarse immuunpuudulikkuse nädalat, mille eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust. Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloogia-immunoloogia keskuse juhataja dr Krista Ress rõhutab, et immuunpuudulikkus vajab õigeaegset diagnoosi.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Rubriiki toetab

ITK allergoloogia-immunoloogia keskuse juhataja dr Krista Ress ütleb, et tavaallergiatega inimesed võivad lasta end rahuliku südamega vaktsineerida.

Dr Ress räägib et seoses koroonapandeemiaga on hakatud uuesti rääkima allergilistest reaktsioonidest vaktsiinidele. Ja see on mõistetavalt oluline allergikute jaoks, kellel tekib mure, kas nemad oma allergiahaiguste tõttu võivad lubada ennast vaktsineerida.

Kui inimesel on allergilised reaktsioonid tolmulestadele, õietolmudele, toidule, putukamürgile või loomadele, siis võivad nad rahulikult vaktsineerima minna.

Allergilised reaktsioonid tekivad väga konkreetse allergeeni vastu, need on spetsiifilised sellele allergeenile ehk kui inimene puutub kokku sama allergeeniga, siis tal tekib allergiline reaktsioon, muude ainete vastu allergilisi reaktsioone tekkima ei peaks.

Covid-19 vaktsiinides, mis on Eestis kasutusel, ei ole mitte üheski muna ega muid toiduallergeene, ei ole loomseid ega taimseid allergeene, mistõttu need vaktsiinid on allergikutele ohutud.

Kui inimesel on aga varem tekkinud allergilised reaktsioonid vaktsiinidele või mõnele süstitavale ravimile, siis sellisel juhul peaks ta kindlasti eelnevalt nõu pidama oma arstiga, kes oskab nõu anda, kas antud hetkel on vaktsineerimine lubatud või mitte.

Iga vaktsiini manustamise järel võib tekkida paikne reaktsioon: valulikkus süstekohal või palavik, esineda võib ka halba enesetunnet või lihasvalu – need on kõik täiesti normaalsed reaktsioonid, see näitab, et immuunsüsteem õpib ja toimetab. Ükski õppeprotsess ei ole kerge ja ka immuunsüsteemil on vaja selgeks saada, kuidas selle haigustekitajaga hakkama saada.

Kui pärast vaktsineerimist tekkinud kaebused väga segavad, siis võib leevendamiseks võtta paratsetamooli või ibuprofeeni ja need lähevad paari päevaga üle.

Dr Ress rõhutab et sellised reaktsioonid ei ole kindlasti allergianähud.

“Kui on tavalised allergiad tavalistele allergeenidele ehk õietolmudele, tolmudele, toidule, loomadele või ka putukamürgile, siis võite rahuliku südamega minna vaktsineerima. Ainult nii saame ära hoida haiguse leviku ja taastada normaalse elukorralduse.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.