Antidepressandid, nagu fluoksetiin, sertraliin, venlafaksiin ja duloksetiin, võivad põhjustada selliseid kõrvaltoimeid nagu iiveldus, oksendamine, unetus, liigne unisus, peavalu ja ravi alguses ka suuremat ärevust. Levinud on ka seksuaalfunktsiooni häired, nagu libiido langus või erektsiooniprobleemid.
Kuigi enamik neist kõrvaltoimetest möödub paari nädala jooksul, võivad tõsisemad seisundid, nagu serotoniinisündroom (närvide ja lihaste hüperaktiivsus, liigne higistamine, hingeldamine, kõrge vererõhk ja teadvusehäired) või suitsiidimõtted, vajada kiiret meditsiinilist sekkumist. Kui kõrvaltoimed on kerged ja ajutised, võib ravi jätkata, kuid süvenevate sümptomite korral on vajalik arsti konsultatsioon.
Antipsühhootikumide levinud kõrvaltoimed
Antipsühhootikumid, näiteks olansapiin, risperidoon, kvetiapiin ja aripiprasool, põhjustavad sageli kaalu tõusu, unisust ja hormonaalseid muutusi. Näiteks hormooni prolaktiini taseme tõus, mis võib tekitada menstruaaltsükli häireid või piimanäärmete suurenemist.
Tõsisemateks kõrvaltoimeteks on ekstrapüramidaalsed sümptomid (näiteks treemor või lihasjäikus), tardiivne düskineesia (kontrollimatud liigutused) ja harvadel juhtudel maliigne neuroleptiline sündroom (kõrge palavik, lihasrigiidsus ja teadvushäire). Kui ilmnevad motoorsed häired või hormonaalsed probleemid, võib kaaluda ravimi vahetamist või annuse kohandamist. Maliigse neuroleptilise sündroomi kahtluse korral tuleb ravim kohe katkestada ja pöörduda kiirelt arsti poole.
Epilepsiaravimite levinud kõrvaltoimed
Epilepsiaravimid, nagu valproehape, karbamasepiin, lamotrigiin ja levetiratsetaam, on seotud kergemate kõrvaltoimetega nagu väsimus, pearinglus ja seedetrakti häired, näiteks kõhulahtisus või kõhukinnisus. Tõsisemate probleemidena võivad ilmneda nahareaktsioonid, nagu Stevensi-Johnsoni sündroom (mh valulik nahalööve, villid), maksakahjustused või psühhiaatrilised sümptomid, näiteks agressiivsus või ärrituvus. Kui ilmnevad nahalööbed või maksafunktsiooni häired, tuleb ravim koheselt katkestada ja konsulteerida arstiga.