Hea nõuanne

Apteegid pakuvad nüüd ka koroonavaktsiini tõhustusdoose ja tasuta gripivaktsiini eakatele

Et grippi ei tohi alahinnata, kinnitavad ka haigekassa andmed – Eestis vajab gripitüsistuste tõttu igal aastal haiglaravi ligi 2000 inimest.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Sellest nädalast pakuvad apteegid ka koroonavaktsiini tõhustusdoose ning tasuta gripi vastu vaktsineerimise võimalust üle 65-aastastele inimestele.

Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane avaldas heameelt, et apteeke on kaasatud jätkuvalt vaktsineerimise korraldusse Eestis. “Meie liikmetelt on viimastele päevadel väga palju päritud, et kas ka apteegis on võimalik saada Coivd-19 vastast tõhustusdoosi ning kas riigi poolt lubatud tasuta gripi vastu vaktsineerimine 65-aastaste ja eakamate inimeste puhul on võimalik ka apteegis. Meil on hea meel teatada, et mõlemal juhul saame nüüd vastata jaatavalt,“ ütles Rootslane.

Koroonavaktsiini tõhustusdoosi saavad 65-aastased ja vanemad inimesed teha kuus kuud pärast vaktsineerimiskuuri lõpetamist tingimusel, et nad ei ole koroonaviirust põdenud. Samuti saavad kuue kuu möödumisel teha tõhustusdoosi kõik tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajad. Teisetel alla 65-aastastel inimestel peab vaktsineerimiskuurist olema enne tõhustusdoosi tegemist möödas kaheksa kuud. Koroonaviiruse läbipõdenud inimestele hetkel tõhustusdoose ei soovitata. 

Covid-19 vastu vaktsineerimisega alustati apteekides juuli keskel, tänaseks pakutakse seda teenust 24 apteegis üle Eesti. Apteekides on ennast koroonavaktsiini saanud üle 8600 inimese.

Gripi vastu vaktsineerimisega alustasid apteegid sel aastal juba neljandat korda, kokku pakutakse teenust 30 apteegis üle Eesti. Apteegis alustati vaktsineerimisega alates 4. oktoobrist ning esialgu oli teada, et tasuta gripi vastu vaktsineerimist pakutakse 65-aastastele ja vanematele inimestele vaid perearsti juures. Selelst nädalast aga on eakad oodatud ka apteeki tasuta gripivaktsiini saama. 

Apteegis korraldavad vaktsineerimist tervishoiuteenuse osutajad, vaktsineerivad peamiselt vastava väljaõppe läbinud meditsiiniõed. Apteegis kasutatakse vaktsineerimiseks neljavalentset süstitavat gripivaktsiini ning valitud apteekides on saadaval ka lastele mõeldud ninna pihustatav gripivaktsiin. Vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, rohkem infot leiab vaktsineeriapteegis.ee lehelt.

Covid-19 ja gripi vastu vaktsineerimine apteekides on planeeritud kuni aasta lõpuni, vajadusel jätkatakse vaktsineerimist ka uuel aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.