Arst aitab: kuidas taltsutada kõrget vererõhku?

Foto: Shutterstock

Kõrgvererõhktõbe ehk hüpertooniat nimetatakse sageli “vaikseks tapjaks”. Nimi tuleb sellest, et haigus algab hiilivalt ega põhjusta kohe märkimisväärseid tervisekaebusi. Et midagi on valesti, täheldatakse alles siis, kui ilmnevad tõsisemad probleemid või lausa tüsistused.

Kuna pikalt kõrgena püsinud vererõhk võib organismi pöördumatult kahjustada, soovitavad arstid aeg-ajalt lasta vererõhku kontrollida ning elada “vererõhusõbralikult”.

Tutvu Ida-Tallinna Keskhaigla tohtrite nõuannetega vererõhu talitsemiseks.

Loobu suitsetamisest – nikotiin ahendab väikesi veresooni, sundides südant üleliia tööle. Ka normaalse vererõhuga inimesel on suitsu tehes või muid nikotiini sisaldavaid tooteid kasutades liiga kõrge vererõhk. Suitsetamise maha jätmine on muidugi väga aega ja pühendumist nõudev.

Toitu tervislikult – isegi normaalkaalus olles on soovituslik toituda tervislikult ja piisavalt kehaliselt aktiivne olla. Eriti kasulikud on jalutuskäigud ja aeroobsed trennid.

Pööra tähelepanu järgmistele toidu- ja mineraalainetele:

  • sool tõstab vererõhku, soola tarbimise vähendamisel on võimalik ülemist vereõhku märgatavalt vähendada;
  • kaalium on võtmemineraalaine, sest aitab kehal vabaneda liigsest soolast ja lõõgastab veresooni;
  • kaltsium aitab veresoontel lõõgastuda ja pingule tõmbuda, kaltsiumipuudus võib põhjustada soola ladestumist organismis.
  • magneesium aitab sarnaselt kaltsiumiga veresoontel lõõgastuda ja pingulduda.

Vähendada tööalast stressi – uuringute põhjal võib väita, et neil kellel töö põhjustab stressi, on kõrgem vererõhk ka kodus ja magades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.