Arst soovitab: mida teha, kui migreen kestab katkematult üle kolme ööpäeva?

Lühiajalisest migreeniatakist võib kujuneda migreenistaatus.Foto: Shutterstock

Eestis kannatab migreeni käes üle 130 000 täiskasvanu. Kuigi sümptomid varieeruvad, tähendab migreeniatakk enamasti mõõdukat või tugevat pulseerivat peavalu, millega võivad kaasneda iiveldus ja oksendamine ning liigne valguse-, müra- ja lõhnatundlikkus.

Enamasti on migreenihaigel juba olemas juhised, kuidas migreeniataki korral toimida. Confido neuroloogiakeskuse juht, neuroloog dr Siim Schneider jagab meditsiinikeskuse ajaveebis nõuandeid, mida teha siis, kui peavalu on harilikust tugevam ja ei allu tavapärastele ravimitele või kestab katkematult üle kolme ööpäeva.

Atakist võib saada migreenistaatus

Olukorda, kus migreen kestab üle 72 tunni ehk üle kolme ööpäeva, nimetatakse migreenistaatuseks (status migrainosus). Pole täpselt teada, miks kujuneb mõni migreeniatakk migreenistaatuseks. Vallandajaks võivad olla – üksi või koos – näiteks emotsionaalne stress, unepuudus, toidukordade vahele jätmine või raviskeemi muutmine.

Kõige efektiivsem viis vähendada ohtu, et migreeniatakk läheb edasi migreenistaatuseks, on alustada ravi kohe ataki alguses. Mida varem ravimeid võtta, seda tõenäolisemalt suudad valu vaigistada ja vaos hoida.

Juhul, kui migreenivalu on nii tugev, et kodused ravimid seda ära ei võta, või kui migreen kestab järgemööda üle kolme ööpäeva, tuleb pöörduda arsti poole. Seejuures on alati suureks abiks teave, missugune ravi on varem taolises olukorras aidanud. Patsiendile, kellele arst on juba varem pannud kindla peavalu diagnoosi (näiteks migreen), saab osutada kiireloomulist ravi.

Migreenistaatuse ravi on mitmetahuline

Migreeniga kaasneva iivelduse tõttu on haigel raske vedelikku juua ja sageli on ta vedelikku kaotanud ka oksendamise tõttu. Seetõttu hõlmab migreenistaatuse ravi enamasti vedeliku rohket tilgutamist veeni, mis taastab organismis normaalse vedelikumahu.

Migreenistaatuse korral kasutatavaid ravimeid manustatakse tavaliselt veeni või naha alla. Nende arstimite hulka kuuluvad iiveldusvastased vahendid, spetsiaalsed migreenihoogu leevendavad ravimid ja valuvaigistid, mis ei ole narkootilise toimega. Tihti on abi magneesiumisüstist ning raviskeemi lisatud väikses annuses glükokortikosteroid ei lase atakil korduda.

Blokaadsüstid ehk närvide piirkonda tehtavad tuimestussüstid peatavad valusignaalide leviku. Kõige sagedamini kasutatakse blokaade kuklas, kuid neid süste on võimalik teha ka otsmiku- või oimupiirkonda.

Abi on teistestki lahendustest

Migreeniatakki ja -staatust saab ravida ning ennetada ka muude meetoditega.

Neuromodulatsioon leevendab peavalu elektromagnetimpulsside abil. Selleks asetatakse kerge kaasaskantav aparaat nahale kas pea- või kaelapiirkonnas. Näiteks gammaCore’i aparaat stimuleerib kaudselt vaagusnärvi, et peatada peaajus valusignaalide ebanormaalne ringlus.

Migreenistaatuse ravis on oma koht ka käitumuslikel teraapiatel: teadvelolek, lõõgastustehnikad ja biotagasiside aitavad ajul ning kehal rahuneda. Nagu igal valul, on ka peavalul nii füüsiline kui ka emotsionaalne komponent. Kui inimene on hirmul, siis võib see emotsioon valu süvendada. Käitumuslikke tehnikaid kasutades saab kehalisi funktsioone paremini valitseda.

Kui peavalu on oma iseloomult senisest erinev, on tekkinud füüsilise koormuse tõttu või muutunud ülikiiresti väga tugevaks (meenutab noahoopi), siis kutsu kiirabi või pöördu lähimasse erakorralise meditsiini osakonda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.