Eesti geenidoonorid saavad septembrini lasta tasuta hinnata oma vähiriski

Onkoloog Peeter Padriku sõnul aitab rinavähi täppisennetus päästa elusid.Foto: Antegenes

Aasta alguses alustas meditsiinilabor Antegenes mahukat teavituskampaaniat, millega anti Eesti 200 000 geenidoonorile võimalus tasuta geeniriskide põhiseks vähi täppisennetuseks. Ettevõtmist on saatnud suur edu ning tänaseks on personaalse vähi tekkeriski hindava raporti saanud juba 4200 inimest. Nüüd otsustati projekti pikendada 1. septembrini.

Täppisennetuse testide aluseks on geeniandmed. Kuna Eesti geenivaramuga ühinenud geenidoonoritel on proov juba võetud, on võimalik nende puhul kasutada olemasolevaid toorandmeid ning täiendav proovivõtt pole vajalik, mis teeb testi analüüsi oluliselt odavamaks.

Nii ongi kõigil geenidoonoritel võimalik 1. septembrini 2021 tellida Antegenesilt tasuta vähiriski hindav raport, kasutades enda olemasolevaid andmeid geenivaramus. Seejuures tasub arvestada, et andmete väljastamine geenivaramust võib võtta kuni kaks kuud. Andmete väljastamisel geenidoonorile hoitakse geeniandmeid jätkuvalt edasi ka geenivaramus.

Edastatud andmete põhjal valmib tervishoius kasutatav personaalne meditsiiniline raport, mis sisaldab teaduslikult põhjendatud arstlikke soovitusi edasisteks uuringuteks ja tervisekäitumise valikuks. Kõik testid on ametlikud tervishoiuteenused ning testide vastused edastatakse ka tervise infosüsteemi, mille alusel saavad geenidoonorite raviarstid teha edasisi vajalikke uuringuid ja toiminguid.

Antegenesi tegevjuht ja asutaja, onkoloog dr Peeter Padrik ütles, et Eesti on maailmas esimeste riikide seas, kes geeniandmetel põhineva kasvajate täppisennetuse on tervishoiusüsteemis kasutusele võtnud. 

„Innovaatiliste geenitestidega oleme teinud revolutsiooni vähi täppisennetuses. Kokku on vähiriski hindamiseks esitanud taotluse üle 13 500 inimese. Hetkel on geenidoonoritele väljastatud üle 7000 raporti, mis hindavad personaalset riski haigestuda jämesoole-, rinna-, eesnäärmevähki või naha melanoomi,“ sõnas Padrik. 

Testide eesmärk ongi üles leida kõrgenenud vähiriskiga inimesed, et nad saaksid sõltumata vanusest õigeaegselt uuringutele ning personaalse jälgimisplaani. Näiteks on innovaatilised geenitestid tänaseks välja selgitanud 200 naist 1246 hulgast vanuses 30-49, kelle geneetiline eelsoodumus ületab mammograafilise sõeluuringu riskitaset ning kes peaksid seetõttu alustama rinnavähi sõeluuringut juba praegu. Tänu sellele saavad need naised varem arsti juurde pöörduda, et rinnavähki paremini ennetada.

„See on äärmiselt suur edasiminek personaalmeditsiini rakendamisel, mille eesmärgiks on välja selgitada inimese geneetiline eelsoodumus vähkkasvajasse haigestumiseks. Uudsed geenitestid võimaldavad inimestel ennetada või avastada pahaloomulisi kasvajaid võimalikult varakult. Paljusid kasvajaid on võimalik vältida ja neid, mida pole, saab varaselt avastades efektiivselt ravida,“ lisas Padrik. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.