Elva haigla alustab haigekassa rahastusega ülikülmaravi: kellele teenus mõeldud on?

Elva haigla.Foto: Margus Ansu/Tartu Postimees/Scanpix

Elva haigla alustab esimesene Lõuna-Eestis tervisekassa rahastusega ülikülmaravi.

„Tänu uutele seadmetele ja haigekassaga sõlmitud lepingule saame lisaks edukatele sportlastele tõhusalt aidata ka tublisid tööinimesi ja pensionäre, kellele paarkümmend seanssi kestev ravi oleks liiga kulukaks,“ ütles Elva haigla juhataja Peeter Laasik.

Traumade, liigeshaiguste, väsimuse ja depressiooni raviks mõeldud seadme kasutusvõimalusi -120 kraadi juures on hulganisti. „Ülikülmakambri ravi koos füsioteraapiaga on eelkõige soovitatav hulgiliigeskaebustega patsientidele. Ravi on tulemuslik ka vaimse tervise probleemide korral. Meil käinud vaimse tervise probleemidaga patsientidel on reeglina hästi läinud,” rääkis Lääne-Tallinna keskhaigla reumatoloog Tõnis Päi, kes tegeleb ülikülmaraviga juba üle kolmekümne aasta. 

Ülikülmaravi on tugeva põletikuvastase toimega ja valuvaigistav protseduur kestab 20 sekundit kuni paar minutit. Selle aja jooksul hoitakse temperatuuri vahemikus -110 kraadi kuni -150 kraadi. Ülikülmaravi seanss leevendab nii valutavaid liigeseid kui ka meeleseisundit, sest külm toimib üle kesknärvisüsteemi. Leevenevad selja- ja liigesevalud, liigesepõletikud, vähenevad astmavaevused. Külma vahetu toime kestab kuni viis tundi. Ravikuur koosneb reeglina kuni 20 seansist, mille toime kestab kuni poolteist aastat. 

Elva haigla ja haigekassa vahel sõlmitud lepingu alusel kaetakse patsiendi ülikülmaravi kulud ravikindlustusmaksust, eriarsti saatekirjaga patsient ise maksma ei pea. 

Lisaks Elva haiglale osutavad ülikülmaravi teenust tervisekassa raha eest Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Pärnu haigla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.