Emakakaelavähi sõeluuringust saab osa võtta ka kodutestiga: mida sellest teadma peab?

HPV kodutesti komplekti kuulub proovivõtuvahend koos proovi saatmise konteineriga.Foto: Tervisekassa

Eestis haigestub igal aastal emakakaelavähki umbes 160 naist ja selle tõttu sureb umbes 60 naist aastas. Sõeluuring on aga hea võimalus vähki ennetada ning alates sellest aastast on uuringul osalemine ka mugavamaks tehtud – nüüd saavad kõik sihtrühma kuuluvad naised soovi korral teha testi kodust lahkumata.

Kui varasemalt pakuti kodutestimise võimalust vaid aasta teises pooles, siis tänavu on võimalik kodus testi teha kõigil sihtrühma kuuluvatel naistel terve aasta vältel. Tervisekassa jagab nõuandeid, mida peaks kodutestist teadma.

Keda kutsutakse testi tegema?

Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustuseta naisi vanuses 30–65 aastat viieaastase intervalliga. 2024. aastal saavad testi teha tervishoiuasutuses või kodus naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994.

Miks on testi tegemine oluline?

Emakakaelavähk on emaka alumisest osast ehk emakakaelast alguse saanud pahaloomuline kasvaja. Küll aga saab seda vähi tüüpi ennetada regulaarse sõeluuringu abil, tänu millele on võimalik tuvastada vähki põhjustava HPV nakkuse olemasolu ning avastada võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid varakult, mil need on ravitavad.

Kust saab kodutesti?

Kodutesti on võimalik tasuta tellida veebikeskkonnast hpv.synlab.ee. Tellimiseks on vaja end tuvastada ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga ning testi saab tellida endale koju või sobivasse pakiautomaati. Viies maakonnas – Viljandi, Valga, Võru, Põlva ja Ida-Viru – saab kodutesti küsida ka apteegist, kus on vaja testi kättesaamiseks esitada isikut tõendav dokument.

Kas kodus tehtav test on ikka usaldusväärne?

Nii varasemate uuringute tulemused kui ka mitme Euroopa riigi kogemused näitavad, et kodus tehtav test on sama usaldusväärne emakakaelavähi riski hindamise meetod kui tervishoiuasutuses tehtud HPV uuring. Kodutestil on mitmeid plusse – seda saab teha privaatselt, endale sobival ajal ja kohas.

Kuidas testi ise teha?

Testi tegemiseks on oluline järgida pakis olevat juhendit. HPV kodutestimise proovivõtukomplekti kuulub proovivõtuvahend, juhend proovi võtmiseks, infoleht ja märgistatud eelmakstud tagastusümbrik.

Pärast proovi võtmist peab selle postitama hiljemalt viie päeva jooksul. Veebikeskkonnast tellitud testi saab saata laborisse tellimuse esitamisel valitud postitusviisil tasuta. Apteegist saadud testi saab koos kontaktandmete vormiga saata laborisse tavapostiga, postitades ümbriku lähimasse Eesti Posti (Omniva) kirjakasti. Ka see on tausta. Kirjakastide asukohti saad vaadata Omniva kodulehelt

Mis saab pärast testi tegemist ja laborisse saatmist?

Kodutesti teinud naisi teavitatakse personaalselt nii positiivse, negatiivse kui ka mitteadekvaatse uuringutulemuse korral nende enda valitud kanali kaudu. Lisaks edastatakse uuringu vastus terviseportaali

Negatiivne HPV testi tulemus tähendab, et proovis ei tuvastatud HPV nakkust ja sõeluuringule oodatakse naist taas viie aasta pärast. Mitteadekvaatse tulemuse puhul  pakutakse kordustesti tegemise võimalust, sest selline tulemus näitab, et proovis ei olnud piisavalt rakulist materjali ja seetõttu ei ole võimalik uuringu vastust anda.

Mida tähendab kodutesti positiivne tulemus?

Positiivne HPV testi tulemus ei tähenda, et on leitud rakumuutused või vähk, vaid seda, et proovis on tuvastatud vähki põhjustavaid HPV nakkuse alatüüpe ja leiu täpsustamiseks on vaja pöörduda kliinikusse lisauuringuks, milleks on vedelikupõhine tsütoloogiline uuring (LBC) ehk emakakaelalt võetav rakuproov. Ligi iga kümnes naine vajab sõeluuringus vähemalt ühte lisauuringut. Kui oled saanud vastava teavituse, on väga oluline osaleda ka vajalikel lisauuringutel. Selleks tuleb broneerida aeg digiregistratuuris või helistada kliinikusse, mis on kõige sobivama asukohaga.

Kõik vajalikud lisauuringud on osalejale samuti tasuta ning ravivajaduse korral on tagatud ravi ka ravikindlustuse puudumise korral. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.