EMO nõuanded, et pühad mööduksid turvaliselt ja tervist hoidvalt

Elanikkonna vananemisega kasvab nõudlus ja vajadus tervishoiuteenuste, sealhulgas erakorralise meditsiinilise abi järele.Tartu Ülikooli Kliinikum

Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna juht dr Sander Poks toob välja lihtsad meeldetuletused, kuidas hoolitseda selle eest, et pühad mööduksid turvaliselt ja tervist hoidvalt.

Alkoholi ja pühadesöögiga pea piiri

Pühade ajal sagenevad EMOsse pöördumised sageli just liigse alkoholi tarvitamise tõttu. Paljude pöördumiste põhjuseks on alkoholi tarvitamisega seotud riskikäitumise tagajärjed, raskematel juhtudel esineb ka tõsiseid alkoholimürgistusi.

Alkoholi mõjul satutakse sagedamini kaklustega lõppevatesse konfliktidesse, kukutakse nii ebasobivates kohtades turnides kui ka niisama libastudes või satutakse liiklusõnnetustesse – nii jalakäija kui autojuhi rollis. Seega on väga oluline alkoholi tarbides jääda mõõdukaks ja riske võimaluste piires maandada.

Mõnepäevane liigsöömine püsivaid tervisekahjustusi ei tekita, küll aga on harjumuslik liigsöömine ja sellest tingitud ülekaal mitmete krooniliste haiguste riskifaktoriks, mille ägenemisel erakorralist abi vajatakse. Kui pühadeaegne liigsöömine viib kõhuvalu või seedehäireteni, on tihti abi käsimüügiravimitest. Nõu saab vajadusel küsida ka perearsti nõuandeliinilt 1220. Erakorraliste seisundi puhuks on olemas alati ka kiirabi ja erakorralise meditsiini osakond.

Viirushaiguste levik on tõusuteel

Viimastel nädalatel on olnud tõusuteel haigestumine nii grippi, COVID-19-sse kui ka RSA viirusesse. Enda ja lähedaste kaitsmiseks on oluline pidada meeles kätehügieeni olulisust, kaitsemaski kandmist ning haigena kodus püsimise vajadust. Kindlasti ei tohiks haigena külastada vanemaid ja kaasuvate haigustega sugulasi, kellel on kõrge risk haigestumise korral raskete tüsistuste tekkimiseks.

Rasket haiguse kulgu aitab ära hoida vaktsineerimine. Haiglas viibivate COVID-19 ja gripipatsientide ühine nimetaja on see, et peaaegu kõik neist on kas vaktsineerimata või lõpetamata vaktsineerimiskuuriga.

Viirushaiguste ravi on enamasti sümptomaatiline. Sümptomite leevendamiseks vajalikud ravimid on apteekides ilma retseptita kättesaadavad ning nõu küsimiseks on perearsti nõuandeliin avatud. Kiirabi või erakorralise abi järele pöördu siis, kui tekib oluline üldseisundi häire – tõsine hingamisraskus, nii suur nõrkus ja jõuetus, et voodist püsti tulemine käib üle jõu, teadvushäire.

Arvesta ilmaoludega 

Talvised ilmaolud võivad olla heitlikud, raskendades liikumist nii jalgsi kui liikumisvahenditega. Talvine libedus toob kõige enam kaasa kukkumisega seotud hüppeliigese ja käe vigastusi, kuid õnnetu kukkumise korral võivad tagajärjed olla ka tõsisemad.

Liiklusavariidega seotud traumad on tihtipeale raskemad ja võivad halbade tingimuste kokkusattumisel osutuda eluohtlikeks. Selliste libedusega seotud avariide arv on hetkel arvestatavalt kasvanud.

Autoga liigeldes on väga oluline valida ilmaoludele ja oma võimetele vastav liikumiskiirus, kasutada heas seisus talverehve, nõuetekohast turvavarustust, järgida liiklusreegleid ning arvestada kaasliiklejatega.

Ilutulestikuga ära unusta ohutusreegleid

Aastavahetuse juurde kuuluvat ilutulestikku planeerides on oluline järgida täpselt selle instruktsioone ning vanusepiiranguid. Uusaastaööl pöördub EMOsse sageli mitmeid patsiente, kes on ennast ilutulestiku käsitlemisel vigastanud. Nendel patsientidel võib esineda nii käte kui näopiirkonna vigastusi ja põletusi, halvematel juhtudel kaasnevad ka silmavigastused. Sageli on hooletu ilutulestiku käsitlemine seotud alkoholi tarvitamisega.

Hooli lähedastest 

Kliinikumi EMO julgustab kõiki oma lähedasi ja sõpru pühademeeleolus märkama ja aitama. Kui sõprade ettevõtmised kipuvad liigse alkoholi tarbimise tulemusel riskantseks muutuma, tuleb sekkuda. Ära luba alkoholijoobes sõbral autorooli istuda, ilutulestikku käsitleda ega muid enesele või teistele ohtlikke tegevusi ette võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.