Hea nõuanne

Fookuses melanoom: viis ohumärki, mida sünnimärkide juures jälgida

Nahamelanoomi ravi edukus sõltub haiguse leviku ulatusest.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Esmaspäeval algas nahavähist ja melanoomist teavitamise nädal, millega Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase kümne aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra.

Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid ehk nahavähki diagnoositi 2018. aastal Eestis 805 naisel ning 476 mehel, kokku 1281 juhtu. Melanoomi uusi haigusjuhte esines 2018. aastal 139 naisel ja 84 mehel, kokku 223 juhtu.

Päikesevalgus on oluline, et toota organismile vajalikku D-vitamiini, see on vajalik ka kaltsiumi imendumiseks ja luude kasvuks. Vähiliit aga tuletab meelde, et päikesega liialdamine, sealhulgas solaariumi kasutamine, suurendab nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab ka erinevaid silmahaigusi.

Tänasel päeval juba 92% inimestest teadvustab, et liigne päike võib põhjustada terviseprobleeme, kuid ainult 18% kaitseb oma nahka päikese eest. 61% inimestest usub, et päevitunud nahk on atraktiivne.

90% nahavähi juhtude põhjuseks on just liigne ultraviolettkiirgus. Sestap oleks mõistlik vähendada tahtlikku naha päevitamist, kaitsta väikelapsi ja pakkuda kaitset välitingimustes töötajatele otsese päikesekiirguse eest.

Nahaarstid juhivad tähelepanu, et vaid 33% inimestest kontrollib regulaarselt oma nahka. Nahavähk aga on nähtav. Seetõttu peaks igaüks oma nahka ise peeglist kord kuus kontrollima ja muutusi märkama – naha eneseanalüüsimine võiks muutuda regulaarseks harjumuseks.

Mida tuleb sünnimärkide juures pidevalt jälgida?

Melanoomi tekke ohtu kirjeldab nn ABCDE reeglistik. See tähendab, et regulaarselt peaks sünnimärkide juures tähelepanu pöörama viiele kergesti jälgitavale asjaolule:

  • – ebakorrapärane kuju ehk asümmeetria (asymmetry)  – sünnimärgi ühe poole kuju ei ole vastavuses teise poole kujuga
  • B – serva ebakorrapärasus (border) – sünnimärgi serv on sakiline, sälgustatud või ähmastunud
  • C – erinevad värvused ühes sünnimärgis (colour)
  • D – läbimõõt üle 5 mm (diameter)
  • E – kasv (enlargement) – muutused sünnimärgi mõõtmetes, servakontuuris ja värvuses lühikese aja jooksul

Eeltoodud tunnuste tekkel sünnimärgis tuleb pöörduda koheselt arsti poole, sest nahamelanoomi ravi edukus sõltub haiguse leviku ulatusest. Varases staadiumis on haigus ravitav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.