Sobivaima ravimi leidmiseks testivad arstid erinevate toimeainete mõju
„Kõrget LDL-kolesterooli taset saab efektiivselt mõjutada nii tervislike eluviiside kui ka ravimitega ning viimastel aastatel on lisandunud mitmeid efektiivseid ravimeid,“ tutvustab dr Viigimaa võimalusi. Kardioloog rõhutas, et LDL-kolesterooli taseme langetamisel on väga oluline võtta kõiki arsti poolt määratud ravimeid vastavalt ettekirjutusele.
Südame-veresoonkonna haiguste ravimi määramine toimub eelnevalt läbiviidud kliiniliste uuringute tulemustele ja senisele ravikogemusele toetudes.
„Tavapraktika on, et lähtuvalt teadmistest ja kogemusteks, soovitavad arstid kõrge kolesterooli raviks statiine sisaldavaid ravimeid. Erinevaid ravimeid on aga mitmeid ja inimeste geenidest lähtuvalt võib ravivastus erinevatel patsientidel olla oluliselt erinev ja suhteliselt keeruline on ka prognoosida, kellel võiks tekkida kõrvaltoimeid,“ tõdes professor Viigimaa lisades, et nii võib juhtuda, et õigeima toimeaine ja doosi leidmiseks proovitakse erinevaid ravimeid.
Uus geneetiline uuring võimaldab ravi tõhusamaks ja ohutumaks muuta
Sellise katsetamise ära hoidmiseks on kogu maailmas ja ka Eestis arstide, geneetikute ja farmatseutide huviorbiiti tõusnud farmokogeneetiline uuring, mida saab teha näiteks ka SYNLAB Eesti laborites. Farmakogeneetilise uuringu abil uuritakse 29 erinevat geeni ning analüüsi tulemusena saadakse infot üle 200 ravimtoimeaine mõju ja lagundamise kiiruse kohta, andes seeläbi arstidele infot, millised toimeained ja annused konkreetse inimese jaoks efektiivsemaid ravitulemusi anda võiksid.
Farmakogeneetiline uuring võimaldab südame- ja veresoonkonna patsientide ravi tõhusamaks ja ohutumaks muuta ning leida ravimite hulgast just konkreetsele patsiendile sobivaim toimeaine ja annus.