Geneetiline uuring aitab südamehaiguste ravi tõhusamaks muuta

Farmakogeneetilise uuringu abil uuritakse 29 erinevat geeni ning analüüsi tulemusena saadakse infot üle 200 ravimtoimeaine mõju ja lagundamise kiiruse kohta.Foto: Shutterstock

Südame-veresoonkonna haigused on endiselt number üks surmapõhjus Eestis. Haiguste raske kulu ära hoidmiseks on kasutusel mitmeid efektiivseid ravimeid, ent sama ravim ei pruugi kõigile ühtemoodi sobida. Lahendust pakub geneetiline uuring.

Regionaalhaigla südametervise kabineti ülemarst, kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa nentis, et Eestis sureb südame- ja veresoonkonna haiguste tõttu kaks korda rohkem inimesi kui pahaloomuliste kasvajate tõttu. Nende haiguste riskiteguriks on sageli kõrge kolesterool.

„Liigne LDL-kolesterool ehk „halb“ kolesterool võib ladestuda arterite seinale ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Püsivalt kõrge LDL-kolesterooli tase veres võib põhjustada arterite ummistumist – arterid kitsenevad ja verevool väheneb ning ühel hetkel peatub, sest tekib tromb,“ kirjeldas professor Viigimaa kõrge kolesterooli taseme mõju organismile. 

Sobivaima ravimi leidmiseks testivad arstid erinevate toimeainete mõju

„Kõrget LDL-kolesterooli taset saab efektiivselt mõjutada nii tervislike eluviiside kui ka ravimitega ning viimastel aastatel on lisandunud mitmeid efektiivseid ravimeid,“ tutvustab dr Viigimaa võimalusi. Kardioloog rõhutas, et LDL-kolesterooli taseme langetamisel on väga oluline võtta kõiki arsti poolt määratud ravimeid vastavalt ettekirjutusele. 

Südame-veresoonkonna haiguste ravimi määramine toimub eelnevalt läbiviidud kliiniliste uuringute tulemustele ja senisele ravikogemusele toetudes.

„Tavapraktika on, et lähtuvalt teadmistest ja kogemusteks, soovitavad arstid kõrge kolesterooli raviks statiine sisaldavaid ravimeid. Erinevaid ravimeid on aga mitmeid ja inimeste geenidest lähtuvalt võib ravivastus erinevatel patsientidel olla oluliselt erinev ja suhteliselt keeruline on ka prognoosida, kellel võiks tekkida kõrvaltoimeid,“ tõdes professor Viigimaa lisades, et nii võib juhtuda, et õigeima toimeaine ja doosi leidmiseks proovitakse erinevaid ravimeid.

Uus geneetiline uuring võimaldab ravi tõhusamaks ja ohutumaks muuta

Sellise katsetamise ära hoidmiseks on kogu maailmas ja ka Eestis arstide, geneetikute ja farmatseutide huviorbiiti tõusnud farmokogeneetiline uuring, mida saab teha näiteks ka SYNLAB Eesti laborites. Farmakogeneetilise uuringu abil uuritakse 29 erinevat geeni ning analüüsi tulemusena saadakse infot üle 200 ravimtoimeaine mõju ja lagundamise kiiruse kohta, andes seeläbi arstidele infot, millised toimeained ja annused konkreetse inimese jaoks efektiivsemaid ravitulemusi anda võiksid.

Farmakogeneetiline uuring võimaldab südame- ja veresoonkonna patsientide ravi tõhusamaks ja ohutumaks muuta ning leida ravimite hulgast just konkreetsele patsiendile sobivaim toimeaine ja annus.

„Farmakogeneetika DNA paneel võimaldab leida patsiendile kõige sobivama statiini kolesterooli langetamiseks ja vähendada kõrvaltoimete riski. Samuti saame testi tulemustest lisasuuniseid, millist vererõhku langetavat või trombivastast preparaati antud patsiendil on kõige otstarbekam kasutada,“ selgitas professor Viigimaa

Farmakogeneetiline uuring aitab tema sõnul muuta südame- ja veresoonkonna- ja ka teiste haiguste ravi tõhusamaks ja vähendada ravimite kõrvaltoimete riski. „Farmakogeneetiline test on oluline komponent personaalmeditsiinis, kuna inimese farmakogeneetiline profiil on unikaalne ja kasutatav kogu elu jooksul erinevate haiguste ravis,“ tõdes professor

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.