Hea nõuanne

Gripi kaitsesüsti saab aasta lõpuni lasta teha apteegis

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Gripi vastu saab vaktsineerida alates sellest nädalast kuni aasta lõpuni valitud apteekides üle Eesti. Eakate süstimisega alustatakse oktoobris perearstikeskustes, apteekides esialgu 65+ elanikkonna tasuta gripi vastu vaktsineerimist ei toimu.

Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul alustavad esimesed apteegid gripi vastu vaktsineerimisega juba sel nädalal, järgmisel nädalal suureneb teenust pakkuvate apteekide arv veelgi.

„See on juba neljas aasta kui apteekides saab gripi vastu vaktsineerida. Meil on hea meel tõdeda, et huvi apteegis gripi vastu vaktsineerimise vastu on aasta-aastalt kasvanud ja sellega koos ka Eesti gripivastane vaktsineeritus,“ ütles Rootslane.

Sellel aastal vaktsineeritakse apteekides Fluarix Tetra ja Vaxigriptetra süstesuspensioonidega ning lisaks on esmakordselt turule tulemas ninna pihustatav gripivaktsiin Fluenz Tetra. Süstesuspensioonid on näidustatud alates 6. elukuust ja ninasprei lastele ja noorukitele vanuses 2-18 aastat. 

Gripivastase vaktsineerimise teenuse hind apteegis on 19 eurot. Sel aastal on esmakordselt kõigile 65-aastastele ja vanematele inimestele gripivaktsiin tasuta. Eakate süstimisega alustatakse oktoobris perearstikeskustes, apteegis esialgu eakatele tasuta gripi vastu vaktsineerimist ei toimu.

Lisaks gripivastasele kaitsepookimisele jätkavad apteegid ka Covid-19 vastu vaktsineerimisega. Covid-19 ja gripi vastu vaktsineerimine apteekides on planeeritud kuni aasta lõpuni, vajadusel jätkatakse vaktsineerimist ka uuel aastal.

Apteegis viivad vaktsineerimist läbi tervishoiuteenuse osutajad, kes on läbinud vastava väljaõppe, peamiselt meditsiiniõed. Apteek annab teenuse osutamiseks kasutada oma ruumid, seadmed ja IT vahendid. Vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, rohkem infot leiab vaktsineeriapteegis.ee lehelt.

Gripp on ülemiste hingamisteede nakkushaigus, mida põhjustavad A- ja B- gripiviirused. Grippi haigestub igal aastal suur hulk inimesi. Enamikel juhtudel põetakse haigus läbi kergelt, kuid mõnikord võib gripp kulgeda raskelt ja põhjustada enneaegseid surmajuhte. 2020. aastal vaktsineeriti apteekides gripi vastu 14 000 inimest, nendest kolmandiku moodustasid eakad, kes on gripi puhul peamiseks riskirühmaks.

Loe ka gripispetsialisti selgitusi, miks ennast sel hooajal gripi vastu vaktsineerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.