Hea nõuanne

Hoia nägemine selge: kuidas vältida prillide uduseks muutumist maski kandmisel?

Prillikandjail tuleb maski kandes tegeleda ühe häiriva murega – udused klaasid.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Viirushaiguste levikut aitab teatavasti vähendada kaitsemaski kandmine. Maski kandmise “kõrvaltoimed” võivad olla näiteks näo higistamine, sügelus ja õhupuudustunde tekkimine. Kuid prillikandjail tuleb lisaks neile nähtudele tegeleda veel ühe häiriva murega – udused klaasid.

Kui mask ette panna, liigub soe hingeõhk suust ja ninast prilliklaaside suhteliselt jahedale pinnale ning tulemuseks on see, et klaasid muutuvad uduseks ning nägemine pole enam see. Prille aga ei taha ja hügieeni hoidmise tõttu ka ei tohi pesemata kätega hakata puhtaks hõõruma.

Veebilehel The Verge on jagatud häid nippe, kuidas sundida mask ja prillid nii koostööd tegema, et pilk ikka selge püsiks.

Kasuta parajat traadiga maski

Kui mask lotendab lõdvalt ümber näo, pääseb hingeõhk kohe kindlasti prillideni ning muudab need häguseks.

Seega tuleb soetada mask, mis sobib hästi ja püsib kindlalt ümber ninajuure. Eelistada tasub maski, mille ülaservas on metallist või muust materjalist painduv riba, mis võimaldab maski ülaserva võimalikult tihedalt vastu nina painutada.

Lisaks sellele, et vormitav ülaäär hoiab ära prillide uduseks minemise, muudab see kaitsemaski mugavamaks ning suurendab ka selle efektiivsust.

Kanna prille maski peal

Lihtne kuid geniaalne nipp on tõmmata mask võimalikult üles ninajuurele ja kanda prille selle peal. Nõnda toimides ei pääseb hingeõhk tavapärasest vähem prilliklaase uduseks tegema.

Proovida võib ka prillide kandmist tavapärasest pisut allpool. Kuid tuleb arvestada, et see võib teatud juhtudel (nt multifokaalsete klaaside puhul) muuta nägemisteravust.

Kasuta seepi ja vett

Uduseks minemise vastu võib aidata see, kui pesta prille leige vee ja seebi või nõudepesuvahendiga (NB! vali vahend, mis prilliklaase ei kahjusta), lasta neil seejärel õhu käes kuivada või kuivatada väga õrnalt pehme lapiga.

See peaks jätma klaasidele kile, mis takistab prillide udustumist.

Võta abiks salvrätik

Abi võib saada ka pabersalvrätikukesest, Voldi see kokku ning aseta maski siseküljele maski ülaserva. Salvrätik peaks sooja niiske hingeõhu endasse imama ning takistama selle pääsemist prillideni.

Soeta uduvastane vahend

Kui kirjeldatud nipid kuidagi ei tööta, võib abi otsida spetsiaalsetest uduvastastest vahenditest.

Ning muidugi on võimalus seada sammud prillipoodi sootuks uute, hüdrofoobse kattega prillide järele. Hüdrofoobne kate on spetsiaalne uduvastane kiht, mis lisaks udu tekkimise takistamisele hoiab ära ka mustuse kleepumise klaasidele.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.