Ida-Tallinna Keskhaiglas avati raseduse planeerimise teenus: mida see endast kujutab?

Ämmaemand Mariliis Priilinn tõdeb, et viimastel aastatel on lapsesaamise iga üha tõusnud ja rasestumist planeeritakse väga hoolsasti.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Viimaste aastate trend liigub selles suunas, et rasedust planeeritakse varasemast palju hoolikamalt. Sestap avati Ida-Tallinna Keskhaigla nistekliinikus raseduse planeerimise teenus, mida teostavad emadusnõuandla ämmaemandad.

„Ootame nõustamisele naisi, kes soovivad rasestuda. Nad võivad tulla üksi või koos partneriga. Selle teenuse mõte on käsitleda naise erinevaid eluvaldkondi, kaasa arvatud võimalikke kroonilisi haigusi, mis võiksid rasedust mõjutada,“ tutvustas uut teenust ämmaemand Mariliis Priilinn.

Samuti võetakse visiidil analüüsid, mida on tavaliselt vaja teha raseduse algusjärgus ning räägitakse vitamiinidest, mida võiks rasedust planeeriv naine võtta. Toimub ka üleüldine nõustamine tervislike eluviiside suhtes – kuidas toituda, millist trenni teha, millised igapäevased koduapteegi ravimid on rasedust planeerivale naisele lubatud ja millest oleks parem hoiduda.

„Visiidi jooksul jõuame ümber lükata ka teatud sorti müüte. Näiteks, et kui minu emal oli rasestumisega probleeme, siis kindlasti on ka minul või et minu emal oli väga raske sünnitus, ilmset tuleb mul ka. Siin ongi oluline küsida ja teada saada, kas lähisugulased – ema, isa õde, vend – on terved või on kellelgi mingi krooniline haigus ja kas rasedust planeeriv naine on selles valdkonnas läbi uuritud,” tõid ämmaemand välja.

“Skriining, küsimused ja naisega rääkimine, võttes arvesse tema pärilikkust, on hästi olulised rasedaks jäämise seisukohast. Esimese läbivaatuse saab samuti nõustamise käigus ära teha ja analüüsid võtta. Näiteks kui naisel on pikemat aega tegemata emakakaela proovid, siis saame ka need ära teha,“ lisas Priilinn.

Testkonsultatsioonid on juba toimunud. Keskmiselt võtab üks konsultatsioon aega kuni pool tundi, mille jooksul jõuab kõige olulisemad teemad läbi võtta. Vajadusel suunatakse naised ka eriarstile, näiteks esimese tüübi diabeetikud, kes ei ole mõnda aega endokrinoloogi vastuvõtul käinud.

„Näeme, et vestlusest tuleb sageli välja varasemaid probleeme, millega ei ole jõutud tegeleda. Nii et tasub tulla. Teeme vastuvõtte igal tööpäeval,“ julgustab ämmaemand.

Raseduse planeerimise teenus on tasuta, saatekirja vaja ei ole, küll aga on vajalik visiidile registreeruda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.