Hea nõuanne

Kas läätsekandja vajab päikeseprille?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Nahavähi ja päikese seosest ning päikesekreemi vajalikkusest on kuulnud vast kõik. Sama hoolikalt ei suhtuta paraku aga oma silmade kaitsmisesse UV-kiirguse kahjuliku mõju eest. Ning sootuks vähe on kõneldud sellest, kas ning miks on päikeseprillid vajalikud kontaktläätsede kandjaile.

Nägemisterapeut Karmen Johansson, kes on spetsialiseerunud silmade koostööle, ütles alustuseks, et enamik kontaktläätsematerjale on UV-kaitsega, aga igaks juhuks tasuks kontaktläätsi soetades müüjalt siiski küsida selle kohta ka kinnitust.

Johansson juhtis aga tähelepanu, et silmade jaoks tähendavad UV-kaitse ja kaitse valgustundlikkuse eest erinevaid asju. “Kontaktläätsed paiknevad silma sarvkestal ehk rahvakeeli öeldes iirise peal. See tähendab, et UV-kaitse hõlmab silma seda osa, mida lääts katab ja silma keskne osa on UV eest kaitstud,” täpsustas ta. Ning lisas, et kaitset päikese eest vajavad tegelikult ka silma valge osa ja laud.

Silmavalge ja laugude kaitse valik sõltub sellest, millistes tingimustes on vaja prille kasutada ehk kui tugeva valguse ja missuguse UV indeksi eest on kaitset vaja. Nõrgema valguse ja UV indeksi puhul piisab kas nokamütsist või kübara kandmisest, tugevama puhul on vajalikud päikeseprillid.

“Päikeseprillide klaasid kaitsevad silmi efektiivselt oma suuruse tõttu, varjates nii laud kui ka silma eesmise ja tagumise osa. Tooni tumedus ja värv sõltub keskkonnast, kus soovitakse prilli kasutada,” suunas nägemisterapeut ja soovitas prille soetades kindlasti täpsustada müüjalt klaaside tehnilisi andmeid.

Kui läätsekandaja silmi ei kaitse, võib UV-kahjustus ilmneda nii silmapõhjades, kui ka silma valgel osal ja laugudel. Kudede kahjustused põhjustavad nägemise häireid, mida ei pruugi ka hea tahtmise juures olla võimalik tagasi pöörata.

“Patsiendid on kahjustusi kirjeldanud öeldes, et midagi nagu segab silma ees, mingi kile on silma ees, silmad tulitavad ja jooksevad vett. Mikroskoobi all leiame siis sünnimärke silma valgel osal ja ka silma põhjas. Peamine kahjustus on aga näha läätses,” kirjeldas Johansson tagajärgi, mis võivad tekkida, kui silmad kaitseta unustatakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.