Hea nõuanne

Kas tõhustusdoosi järel loodud uus koroonatõend hakkab kohe kehtima?

Vaktsineerimistõend.Foto: Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus

Rubriiki toetab

Uurisime Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuselt (TEHIK) kuidas tõhustusdooside tegemine koroonatõendit mõjutab: kas esimene sertifikaat kaotab pärast kolmandat süsti kehtivuse ja kas uue koroonatõendiga pääseb ikka muretult üle piiri?

TEHIK kinnitab, et lisa- või tõhustusdoosi saamise järel ükski olemasolev Covid vaktsineerimistõend ise kehtetuks ei muutu. Inimesel tuleb pärast iga vaktsineerimist endale ise patsiendiportaalis uus tõend luua ja see kasutusele võtta.

“Kui saad kolmanda doosi ja tervishoiutöötaja on selle korrektselt dokumenteerinud (3/3), siis hakkab peale tõendi loomist kohe ka uus Covid-tõend kehtima. Eesti kontrollirakendus kontroll.digilugu.ee näitab rohelist tuld kuni üks aasta peale kolmanda doosi süsti,” selgitas TEHIKu kommunikatsioonijuht Karilin Engelbrecht.

Tähelepanelik tuleb aga olla neil, kes on eelnevalt saanud ühe vaktsiinidoosi – nii Jansseniga vaktsineeritud kui ka need, kes on haiguse läbipõdemise järgselt saanud ühe vaktsiinidoosi. Tõhustusdoosi järgselt nendel vaktsineeritutel uus vaktsineerimistõend kohe ei kehti. Sel juhul hakkab uus tõend kehtima 7 päeva pärast Pfizeri vaktsiini ja 14 päeva pärast Moderna vaktsiini saamist.

Engelbrecht kinnitab aga, et seni saab kasutada endist kehtivat koroonatõendit. Seega piiriületusel äsjane tõhustusdoosi saamine kindlasti takistuseks ei ole.

“Olenemata vaktsineerimiste arvust, soovitame kõigil luua endale uued vaktsineerimistõendid, sest kuni 20. oktoobrini loodud tõendid hakkavad detsembris järjest tehnilist kehtivust kaotama. See tähendab, et piiriületuseks need enam ei kehti,” tuletab TEHIKu esindaja meelde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.