Hea nõuanne

Köhimiseks on olemas õige ja vale viis: vaata videost, missugune on korralik köhaetikett

Kas oled mõelnud, mis juhtub, kui katad suu köhimise või aevastamise ajal käega ja miks ei tohi seda mingil juhul teha?Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Arvatavasti teavad kõik, et köhimise (ja ka aevastamise) ajal tuleb suu katta. Paraku on paljudele antud lastetoast kaasa teadmine, et seda tuleb teha käega. Tegelikult ei ole see õige — kui köha tahab tulla, ei tohi kätt mitte mingil juhul suu ette panna. Õige köhimine käib teistmoodi.

Pihku köhimine on kindel viis viirusi levitada

Kui “pihku” köhid või aevastad, täidad käe tuhandete mikroobidega. Kui seejärel sama, pesemata käega midagi puudutad või veel hullem — tatise käe kellelegi pihku torkad, on pisikute kiire levik garanteeritud.

Kui tunned köhaettiketti ja oskad suu köhimise (või aevastamise) ajal õigesti katta, on see üks parimaid viise, kuidas kaitsta teisi inimesi haigestumise eest.

Korraliku köhaetiketi viis sammu

Kui soovid toimida õigesti ja viiruse levikut tõepoolest vältida, toimi järgmiselt.

Kanna kaasas ühekordseid salvrätikuid. Kui tunned, et köha või aevastus tahab tulla, haara salvrätik.

Eemaldu teistest. Võimalusel eemaldu ümbritsevatest inimestest. Kui oled rahvarohkes ruumis ja eemale minna ei ole võimalik, püüa vähemalt pea kõrvale pöörata või selg keerata.

Köhi salvrätikusse ja viska see ära. Kata suu köhimise või aevastamise ajaks salvrätikuga. Salvrätikut ei tohi taskusse torgata, see tuleks visata kohe prügikasti.

Pese käsi. Pärast köhimist peaks kohe käsi pesema. Igaks juhuks tasub kaasas kanda pisikest desinfitseerimisvahendi pudelit. Kui käte pesemine ei ole võimalik, tuleks käed puhastada desinfitseerimisvahendiga.

Kui salvärtti ei ole, kasuta küünarnukki. Kui salvrätti parasjagu võtta ei ole, ära kata suud peopesaga, kasuta hoopis küünarnukikõverust.

Peopesasse köhimine jäägu vaid hädaolukorraks. Kui köha või aevastus läks siiski peopesasse, peab kohe pärast seda käed pesema või desinfitseerima. Kui see jääb tegemata, on väga tõenäoline, et pärast köhimist pindu puudutades annad viiruse kellelegi edasi.

Vaata ka videost, kuidas käituda, kui köha või aevastus kipuvad tulema.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.