Koroonatõend: miks sul seda vaja on ja kuidas seda kasutada?

Koroonatõendina kehtivad vaktsineerimist või Covid-19 haiguse läbipõdemist kinnitavad tõendid.Foto: Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus

Tahad ka järgmisest nädalast käia restoranis, kinos, kontserdil, spordiklubis, spaas või jumalateenistusel? Siis ole valmis igal uksel oma nakkusohutust tõendama. Kõige mugavam on selleks tasku pista koroonatõend. Teeme selgeks, mis see koroonatõend on, kus seda vaja läheb ja kuidas seda kasutada.

Alates 9. augustist peavad ürituste korraldajad ja meelelahutusteenuste osutajad kontrollima külastajate nakkusohutust. See tähendab, et kui üritustel või tegevustes osaleb siseruumides üle 50 ja väljas üle 100 inimese, siis saavad seal osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Sisetingimustes võib sel juhul olla kuni 6000 ja välitingimustes kuni 12 000 külastajat.

Millisel uksel tuleb koroonatõendit näidata?

Lühidalt öeldes pääseb ilma tõendita järgmisest nädalast vaid kaubanduskeskusesse ja toidupoodi, kus jäävad kehtima inimeste hajutamise ja desinfitseerimise nõuded. Teistele teenuseosutajatele kehtivad aga uued piirarvud.

Niisiis tuleb üldiselt koroonatõend ette näidata avalikel koosolekutel ja üritustel, sealhulgas konverentsidel, teatrietendustel, kontsertidel, kinoseanssidel. Samuti näiteks ööklubis, kasiinos, piljardisaalis ja laste mängutoas, aga ka jumalateenistustel, muuseumides ja näitustel.

Samuti puudutavad uued piirarvud sportimist, treenimist, noorsootööd, huvitegevust ja -haridust, täienduskoolitust ja -õpet, spordivõistluste ning spordi- ja liikumisürituste korraldamist ning kehtivad ka avalikuks kasutamiseks mõeldud saunades, spaades, basseinides, veekeskustes ja ujulates ning toidukohtades.

Toitlustusasutustes ning saunades, spaades, basseinides, veekeskustes ja ujulates ei eristata korraldusse tehtud muudatuse kohaselt edaspidi enam sise- ja välitingimusi, sest enamasti kasutavad näiteks kohviku väliterrassil või välibasseinis viibijad ka kohviku või spaa siseruume. See tähendab, et nendes kohtades võib alates 9. augustist nii sise- kui ka välitingimustes kokku ilma nakkusohutuse kontrollita viibida kuni 50 inimest. Toidu kaasaostmisel piirarvu ei arvestata.

Mis see koroonatõend siis ikkagi on?

Juuni alguses võeti Eestis kasutusele Euroopa Liidu standardile vastavad digitaalsed koroonatõendid. Tegu on digitaalse isiksustatud sertifikaadiga, mis tõendab sinu nakkusohutust. Täpsemalt on võimalik luua kolme erinevat tõendit: enda vaktsineerituse, COVID-19 läbipõdemise või negatiivse koroonatesti tulemuse tõendamiseks. Tõendid koostatakse vaktsineerimise teatise ja saatekirja vastuste andmete pealt. Igale tõendile lisatakse spetsiifiline QR-kood.

Kas haiguse läbipõdemine on piisav või tuleb ka vaktsineerida ja testida, et tõend oleks kehtiv?

Oluline on aru saada, et tegemist on kolme erineva tõendiga – immuniseerimise tõend, testitõend ja läbipõdemise tõend. Eesti arstide ja teadlaste nõukogu on teadusandmete põhjal teinud soovituse vaktsineerida läbipõdenuid kuus kuud pärast läbipõdemist ühe doosiga. Ehk senikaua kehtib läbipõdemise tõend. Hiljem tuleb teha üks kaitsesüst ja siis hakkab kehtima immuniseerimise tõend.

Kuidas sertifikaat endale teha?

  • Sisene patsiendiportaali (www.digilugu.ee) ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga.
  • Vajuta vasakul tulbas rohelisele kastile „EL digitaalsed COVID tõendid“.
  • Vajuta nupule „Alusta EL digitaalse COVID tõendi loomist“.
  • Vali lehe all olevast rippmenüüst tõend, mida soovid luua – kas immuniseerimise (ehk vaktsineerituse), testi tulemuse või läbipõdemise tõendamiseks.
  • Vajuta „Edasi“ ning lae tõend alla.
  • Salvesta tõend nutiseadmesse või prindi välja. Tõendid salvestuvad arvuti või nutiseadme alla laaditud failide kausta. 
  • Nutiseadmes ja välja prinditud kujul tõendid on samaväärsed.

Koroonatõendi saab luua siis, kui tervishoiutöötaja on vastava info tervise infosüsteemi edastanud. Juhul kui tõendi loomise valikut rippmenüüs ei ole, pole tõenäoliselt vastav info tervise infosüsteemi veel jõudnud. Varu veidi kannatust või võta ühendust teenust osutanud tervishoiuasutusega.

Kuidas tõend mugavalt telefoni või nutikellale saada?

Patsiendiportaalist saab küll koroonatõendi pdf-i telefoni laadida, kuid selle kiiresti üles leidmine on päris tüütu. Digigeenius jagas nippi, kuidas tõend telefoni rahakoti rakendusse lisada. Lisaks saavad iOS-i kasutajad koroonatõendi lihtsasti Apple Wallet’isse lisada ka lehelt app.getcovidpass.eu.

Kuidas koroonatõendit kontrollitakse?

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik on öelnud, et vaktsineerimistõendit hakatakse kontrollima valdavalt visuaalselt ning see põhineb eeldusel, et domineeriv hulk Eesti inimestest on ausad (30.07.2021 Vikerraadio). Kontrollijal on aga ka võimalik skaneerida tõendil olev QR-kood ja saada seeläbi kiiresti vastus, kas tõendil esitatud info on päriselt õige ja kehtiv. Soovi korral saab igaüks ka ise kontrollida oma tõendi kehtivust kontroll.digilugu.ee oleva veebilahenduse abil. Enda isiku tuvastamiseks ole valmis koos tõendiga näitama ka isikut tõendavat dokumenti.

Kas ka lapsed vajavad koroonatõendit?

Oma nakkusohutust esialgu alla 18-aastased inimesed tõendama ei pea. Kui vaktsineerituse hõlmatus alla 18-aastaste hulgas suureneb ja noortel on olnud võimalus saada ka teine vaktsiinidoos, vaadatakse vanusepiir üle.

Kuidas pääsevad üritustele need, kellel koroonatõendit ei ole?

Üritusel või tegevuses osalemiseks saab kuni 48 tundi varem teha antigeeni kiirtesti või kuni 72 tundi varem PCR-testi. Testimise peab läbi viima tervishoiuteenuse osutaja ja see tuleb igaühel endal kinni maksta. Üritusel või tegevuses osalemiseks peab testitulemus olema negatiivne.

Kui seni oli korraldajal kohustus võimaldada antigeeni kiirtesti teha ka vahetult enne ürituse toimumist kohapeal, siis enam seda kohustust ei ole. Korraldaja võib küll endiselt terviseameti juhiseid järgides kiirtesti tegemise võimalust pakkuda, kuid kui ta seda ei tee, peab testitulemusega siseneda sooviv inimene enda testimise tervishoiuteenuse osutaja juures ise korraldama.

Kas koroonatõend aitab muretult reisida?

Koroonatõendi eesmärk on küll lihtsustada piiriülest liikumist Euroopa Liidus, kuid tegu ei ole siiski reisidokumendiga. Sõltuvalt sihtriigi seatud tingimustest võib tõend anda reisimisel teatud piirangutest vabastusi, näiteks eneseisolatsiooni nõudest. Reisimisel tuleb alati arvestada sihtriigis kehtivate nõuetega.

Vaata täpsemalt: reopen.europa.eu või reisitargalt.vm.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.