Hea nõuanne

Kuidas arvestatakse hambaravihüvitist?

Kõik ravikindlustatud täiskasvanud saavad aastas 40 eurot hambaravihüvitist.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kõik ravikindlustatud täiskasvanud saavad haigekassa kaudu hambaravihüvitist. Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituudi suu- ja hambahaiguste professor Mare Saag selgitab, mis viisil, kellele ja kui palju arvestatakse hambaravihüvitist.

Alates 2018. aastast saavad kõik ravikindlustusega täiskasvanud aastas 40 eurot hambaravihüvitist, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 50% arvest. Hüvitist saab kasutada siis, kui arve on koostatud haigekassa piirhindade järgi.

Hüvitis kehtib ainult esmavajalike hambaraviteenuste kohta. “Leppisime hambaarstide liidus kokku, et sellesse nimistusse peaks kuuluma kõik, mis puudutab haiguste varast diagnostikat ja ennetamist ning juba diagnoositud haiguse pidurdamist,” meenutas Mare Saag. Haigekassa seisukoht oli, et patsient peaks saama midagi nii-öelda käegakatsutavat. Hüvitis peab olema nii suur, et patsient saab vähemalt ühe täidise.”

Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt, diagnostika, ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine, püsiva täidise paigaldamine, hamba eemaldamine, mädakolde avamine ja ravimine, juureravi, igemealuse hambakivi kirurgiline eemaldamine ning tuimastus.

Mare Saag nentis, et see, mida annab 40 eurot töövõimelisele inimesele, on omaette teema. “Küll aga võiks see anda suurema motivatsiooni kasutada riiklikult ettenähtud hüvitist selleks, et kontrollida suu tervist. Juba see algatab ahela, mis viib vajadusel hammaste parandamiseni,” ütles Saag.

Kes saavad suuremat hüvitist?

2018. aastast on ette nähtud 85-eurone hüvitis rasedatele, alla üheaastaste laste emadele, vanadus- ja töövõimetuspensionäridele, osalise või puuduva töövõimega inimestele ning suurenenud hambaravivajadusega patsientidele. Sel juhul peab patsient ise tasuma arvest 15%.

Lisaks tagatakse alates 2019. aastast eluaegne tasuta hambaravi neile patsientidele, kes ise ei suuda psüühilise või füüsilise puude tõttu suuhügieeniga toime tulla. Nende inimeste hambaravi tasub haigekassa täies ulatuses. Sellised psüühikahäired on intellektipuue, autismispektri häire, dementsus ja muud rasked psüühilised kõrvalekalded.

Tasuta hambaravi tagavad füüsilised puuded on halvatusseisundid, mis haaravad mõlemat ülajäset ja on tingitud kesknärvisüsteemi või neuromuskulaarse organi haigusest; liigutushäired, nagu parkinsonistlik sündroom, generaliseerunud düstoonia ja raskekujuline tantstõbi; ning kaasasündinud või omandatud füüsilised iseärasused, näiteks jäseme ja selle olulise osa puudumine arenematuse või amputatsiooni tõttu.

Meeles tasub pidada seda, et hambaravihüvitist on võimalik saada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaraviasutustes. Oma hambaravihüvitise määra ja jääki saab vaadata riigiportaali eesti.ee rubriigist “Minu hambaravi- ja proteesihüvitiste info”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.