Mälu veab pidevalt alt? Põhjuseks võib olla vitamiinipuudus

Mäluprobleeme ei tohiks jätta tähelepanuta.Foto: Shutterstock

Kõigil tuleb aeg-ajalt ette olukordi, mil miski on nagu keele peal, aga ei tule meelde. Kui seda juhtub tihti ning kehv mälu, keskendumine ja meeleolu hakkavad elukvaliteeti mõjutama, võib põhjuseid otsida muuhulgas ka vitamiinipuudusest.

SYNLABi laboriarsti dr Irina Utenko sõnul toetavad mälu ja tähelepanuvõimet mitmed vitamiinid ja mineraalained meie organismis. Kuigi vitamiinipuudust vaimse tervisega esmajoones ei seostata, lisab ta, et kui keha kannatab pidevalt teatud ainete nappuse all, võib sellel olla mõju närvisüsteemile.

Arsti sõnul on üheks mäluhäirete tekkepõhjuseks B12-vitamiini puudujääk. B12 vaegust noorematel inimestel niisama kergelt ei teki, kuid mida vanemaks, seda kehvemaks jääb imendumine. Dr Utenko sõnul toovad uuringud välja, et vanemaealistel võib B12-vitamiin mõjutada erinevaid kognitiivseid funktsioone: tunnetus, käitumine, asjade planeerimine ning mälu.

Ühekülgne toitumine toob mäluprobleemid

Kuna B12 varud koondab organism maksa, siis imendumist võivad takistada veel erinevad soolestikuhaigused, tsöliaakia ning tähelepanelikud peaksid olema inimesed, kes on läbinud maovähenduse operatsiooni. Oluliseks riskiks on veel alkoholism ja ühekülgne toitumine. Rikkalikud B12-vitamiini allikad on kala, muna ja erinevad piimatooted. Seega taimetoitlastel, kes ei tarbi üldse loomse päritoluga toite, võib samuti tekkida B12-vitamiini puudust.

Ühekülgne toitumine põhjustab ka Oomega-3 rasvhapete vaegust. Oomega-3 rasvhapete tarbimisestki on aga kasu ajutegevusele ja kognitiivsele funktsioonile. “Kalas, pähklites ja seemnetes ning taimeõlides leiduv oomega-3 rasvhape on hädavajalik lastel aju arenguks ning närvisüsteemi toeks,” toob dr Utenko välja.

Laboriarsti sõnul põhjustab sageli mäluprobleeme ka raua puudujääk. Ta selgitab, et B12-vitamiin koos foolhappe ja rauaga osaleb punavereliblede valmimisprotsessis ja närvikoe arenemises ning talitluses.

„Rauapuuduse põhjuseks võib olla suurenenud organismi vajadus näiteks raseduse, imetamise või kasvamise ajal,“ märgib dr Utenko. Ta lisab, et kohvi, karastusjoogi või teega liialdamine vähendab rauavarude imendumist, samuti nagu peensoole ja seedetrakti haigused. Rauavaegust organismis võib tekitada ka suurenenud verekadu näiteks doonoritel või naistel menstruatsiooni ajal.

Seejuures tasub teada, et ka kilpnäärme talitluse probleemid põhjustavad mäluprobleeme. Arst selgitab, et kilpnäärme alatalitlusega kaasnevateks sümptomiteks võivad muuhulgas olla mälu halvenemine, meeleolulangus, väsimus ning jõudluse vähenemine. Dr Utenko rõhutab, et mäluhäireid ei tohiks jätta tähelepanuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.