Mida jälgida toitumises kui vaevab stress?

Stressirohkel perioodil on vaieldamatult tähtsad head suhted lähedastega, ning piisav puhkus. Alahinnata ei tohi aga ka õiget toitumist. Professionaalne bikiinifitnessi võistleja, teletreener ja fitness-team’i omanik Egle-Eller Nabi jagas nõuandeid, mida stressipuhuse toitumsie juures peaks tähele panema.

Egle soovitus on hoida silm peal, kas keha saab kõik vajalikud ained kätte ning mitte karta kuulata oma keha, sest tihti annab organism ise märku, millest puudust tunneb. Oluline on jälgida, et stressi ei süvendaks puuduliku või vale toitumisega.

Planeeri, teadvusta ning ole kohusetundlik – ära jäta toidukordi vahele!

Tihti on stressiajal komme haarata toidulettidelt või külmkapist just suhkrurohkeid toite, kuid insuliini taseme kiirele tõusule järgneb ka kiire langus, mis omakorda mõjutab stressiseisundis emotsioone.

Oluline on jälgida, et toit hoiaks veresuhkru tasakaalus. Vältida tuleks suhkrurohkeid ning töödeldud toite. Eelistada tasub täisväärtuslikku tervislikku toitumist ning jälgida toitude glükeemilist koormust.

Menüüs olgu oomega 3 rasvhapped

Oomega 3 rasvhapped võiksid olla kindlasti menüüs sees. Erinevates uuringutes on välja toodud nende positiivne mõju stressi ja depressiooni korral. Samuti on välja toodud oomega-3 rasvhappe seos ajutegevuse ning vaimsete probleemidega.

Oomega 3 rasvhapet leidub näiteks erinevatest rasvastes kalades, mereandides, kanepiseemnetes ning ka kreeka pähklites, linaseemnetes ja chia seemnetes.

Ära unusta vitamiine

Nii stressirohkel ajal kui ka tegelikult igapäevaselt peaks silmas pidama, et ei tekiks vitamiinide ja mineraalainete puudus. Tihti kiputakse stressi leevendama alkoholi, suhkrurikaste toitude või kofeiini sisaldavate jookidega, mis tegelikult suurendavad kehast väljaminevate vitamiinide kogust.

Vitamiinidest tuleb kindlasti jälgida järgevate mineraalainete sisaldust toidus – tsink, kroom, magneesium ja seleen. Tsinki leidub erinevates seemnetes, nagu näiteks seesami- ja kõrvitsaseemnetes, aga ka lihas ja täisteraviljades. Seleeni on india pähklites, rasvastes kalades ning ka lihas. Kroomi täisteraviljades, õuntes.

Headeks magneesiumi allikateks on kõrvitsaseemned, koriander, salvei, täisteraviljad, kinoa, tatar, mandlid, india pähklid ning erinevad tumedad köögiviljad. Samuti tumedas šokolaadis. See ei tähenda aga kindlasti seda, et peaks minema kilode viisi tumedat shokolaadi kokku ostma, et keha kiirelt magneesiumirikkaks saada. Igati sobilik on tume šokolaad aga mõnusaks magusaks ampsuks.

Lisaks tuleks jälgida, et organism saaks piisavalt B-grupi vitamiine, mida leidub täisteratoodetes, munades, aed- ning kaunviljades. Samuti tuleks meie kliimas hoida silm peal enda D-vitamiini tasemel. Seda on vähesel määral rasvastes piimades, seentes ja munades.

Loomulikult ka päikesevalguses, mida meile küll teadupärast üleliia palju ei anta. D-vitamiini puuduse või madala taseme korral on täiesti õigustatud seda toidulisandina igapäevaselt tarbida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.