Mida kauemaks puuk keha külge kinnitub, seda rohkem haigusetekitajaid ta edastab

Puuk ise haigusi ei põe, küll aga võib ta levitada mitmeid nakkushaigusi.Foto: Shutterstock

Peavalu, kõrge palavik, püsiv puue – need on vaid mõned puugihammustuse võimalikest tagajärgedest. Hoolimata sellest, et puuk on väike ja tema hammustus valutu, pole see kaugeltki kahjutu. Kuidas aga puuk nakkuse edasi annab?

Puuk ise haigusi ei põe, kuid transpordib ja hoiab haigusttekitavaid viiruseid ja baktereid ehk võimaldab viirustel ja bakteritel säilida ja paljuneda puugi sees. Enamik puukidega ülekantavatest haigusetekitajatest pärineb hoopis loomadelt ja nende verd imedes saab puuk endale ka looma veres sisalduvad viirused ja bakterid.

Eestis on teada vähemalt kolm puukidega levivat nakkushaigust: puukentsefaliit, puukborrelioos ehk Lyme’i tõbi ning erlihhioos. Inimesele võivad nende nakkuste tekitajaid üle kanda mõlemad Eestis levinud puugiliigid – võsapuuk ja laanepuuk.

Puukidega ülekantavad haigused, sealhulgas ka borrelioos ja entsefaliit, nakkavad puugihammustusega. Patogeensed viirused ja bakterid sisalduvad nakatunud puugi süljenäärmetes või muudes organites ning erituvad puugi süljega. Sülge kasutab puuk looma või inimese nahale kinnitumiseks ning kogu imemisprotsessi jooksul eraldub sülg verre.

Mida kauemaks puuk keha külge kinnitub, seda rohkem haigusetekitajaid ta edastab. Seega on haiguste ennetamiseks või haigestumise riski vähendamiseks ülitähtis eemaldada puuk kehalt nii ruttu kui võimalik. Seejuures tasub teada, et puugi vastsed ja nümfid on haigusetekitajate olemasolul sama ohtlikud kui täiskasvanud puugid.

Mitte kõik puugid ei ole haigusekandjad ja risk haigestuda ühest puugihammustusest on reeglina väike. Kas puuk on nakkuse kandja või mitte, seda pole väliste tunnuste järgi võimalik kindlaks teha. Seetõttu on mõistlikum vältida kõiki puuke.

Rohkem infot puugiohtude ja -haiguste kohta leiad tervise arengu instituudi puugiinfo lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.