Mida teha, kui elavhõbedat sisaldav kraadiklaas purunes?

Kindlasti ära kasuta elavhõbeda kokkukorjamiseks tolmuimejat. Foto: Shutterstock

Kuigi apteekides ei müüda juba aastaid elavhõbedat sisaldavaid kraadiklaase, kuuleb mürgistusteabekeskus, kuidas nende purunemine tekitab kodudes pea igal nädalal muret ja vahel ka paanikat.

“Kraadiklaas läks voodis katki – riided on tuulutatud, mida veel teha? Isa uurib – kas viirushaiguses oleva lapse tervisekaebuseid võib seostada toas purunenud elavhõbeda kraadiklaasiga? Sahtlist tilgub midagi: selgus, et vana termomeeter on katki läinud – mida teha? Laps hammustas kraadimiseks suhu pandud termomeetril otsa ära – mis nüüd saab, kas on mürgine?”

Just selliseid kõnesid on hiljaaega mürgistuse infoliinile laekunud. Eriti suurt muret põhjustab selline juhtum just lapsevanematele. Enamasti purunevad klaasist termomeetrid laste käes mänguhoos või ajal, mil termomeeter on kehatemperatuuri mõõtmiseks neil suus.

Mürgistusteabekeskus juhendab, et esmalt tuleks kraadiklaasi purunedes veenduda, kas tegu oli ikka elavhõbedaga. Nimelt sisaldavad tänapäevased termomeetrid inimesele ohutut metallisegu, mis tekitab pinnale laiali valgudes metallivärvi pleki. See tuleb ära pühkida märja lapiga, mille võib visata olmeprügisse.

Elavhõbedast tekivad aga alati veeremisvõimelised kuulikesed, mis tuleb hoolikalt kokku korjata, panna kindlalt suletavasse anumasse ning viia ohtlike jäätmete kogumispunkti.

Mida teha?

  • Ava aknad või lülita sisse ventilatsioon.
  • Ära luba lapsi ega lemmikloomi purunenud elavhõbedakraadiklaasiga saastunud tuppa.
  • Põrandakütte korral tuleb see välja lülitada, et takistada elavhõbeda aurustumist.
  • Korja elavhõbedakuulikesed kokku tolmuimejat kasutamata.
  • Kokkukorjatud elavhõbe ja kasutatud vahendid pase osaliselt veega täidetud ja kaanega suletavasse purki või kindlalt suletavasse plastikust grip-kotti ning vii lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Toluimejat ära elavhõbeda kokku korjamiseks kasuta

Kraadiklaasist väljunud elavhõbeda väikeses koguses allaneelamine ei põhjusta mürgistusohtu, kuna see ei imendu seedeelundkonnas. Katki hammustatud kraadiklaasi puhul võivad ohtlikuks osutuda hoopis väikesed klaasikillud, mis võivad vigastada õrna limaskesta. 

Elavhõbeda mürgine toime avaldub aurude sissehingamisel, mitte tervele nahale sattudes. Seetõttu on kraadiklaasi purunedes kõige tähtsam põrandale laiale veerenud elavhõbedakuulikesed kiiresti ja õigesti kokku korjata.

Kõige sagedamini tekib küsimus, kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat (kogus umbes 0,5–2 grammi). Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses, soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada mürgistust põhjustava kontsentratsiooni. 

Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamisega, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki/pudelisse või kindlalt suletavasse grip-kotti.

Kindlasti ära kasuta elavhõbeda kokkukorjamiseks tolmuimejat. Tolmuimejasse sattunud elavhõbe jääb sinna ning pihustub aurustunult väljalaskeava kaudu siseruumidesse laiali veel ka pikema aja jooksul. Elavhõbeda aurud on toaõhust raskemad, mistõttu on lapsed ja põrandal liikuvad lemmikloomad võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras – nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal.

Nipid elavhõbeda kokku korjamiseks

  • Esmalt korja kokku klaasikillud ja aseta kogumisnõusse, ka need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta.
  • Korja kokku paberiserva (või pipeti) abil nähtavad elavhõbedakuulid. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale. Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevates ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline väga tähelepanelik kontroll.
  • Kõikide elavhõbedakuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust (elavhõbe on valgusvihus nähtav) ning silmatilkade pipetti väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks. Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu (või toruteipi) – sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed selle külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.
  • Oluline on peale edukat elavhõbeda kokku korjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.