D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, mis imendub kogu peensoole ulatuses, samas reserv ladestub omakorda maksakoes ja rasvkoes. “Ülekaalulisel inimesel on seetõttu D-vitamiini reserv suur, aga organism ei saa kergesti seda rasvkoest kätte. Kui inimene võtab kaalust alla, siis tasub D-vitamiini annused üle vaadata,” selgitab dr Utenko.
Oluliseks imendumise mõjutajaks on toitumine. Imendumist vähendab liiga kiudainerikas toit, kohviga liialdamine, samuti kipuvad defitsiiti tundma taimetoitlased. Tähele tuleks panna, et teised rasvlahustuvad vitamiinid, näiteks A-, E- ja K- vitamiinid, konkureerivad peensooles lahutsumisel ja võivad samuti takistada d-vitamiini lahustumist ja sellega ka imendumist. Seetõttu on oluline tähelepanu pöörata oma toitumisele tervikuna.
Peale päikesevalguse saavad inimesed D-vitamiini toidust või juurdevõetava preparaadina. D-vitamiini peamised rikkalikud allikad on enamik kuumtöödeldud kalu (eriti räim, lõhe) ja keedetud muna. Sobivad D-vitamiiniga rikastatud piim ja piimatooted.
Toidust saadud või preparaadina võetud D-vitamiin lahustub dr Utenko sõnul peensooles võrdselt. Kuid arvestama peaks, et kuna D-vitamiin on rasvlahustuv, siis tasub seda sisse võtta selle toidukorraga, kus on rohkem rasva. Kasulikud rasvad on näiteks chia-seemned, avokaado, piimarasv, mis tagab parema omastamise.
Miks tänapäeval D-vitamiinist nii palju räägitakse?
Dr Utenko sõnul oli vanasti D-vitamiin tuntud pigem kui laste vitamiin. Seda põhjusel, et teada oli vaid osa kasulikest omadustest – see, mis luud ja hambad korras hoiab. Teaduse areng ja uued uuringud on D-vitamiinile viimaste kümnendite jooksul omistanud oluliselt laiema tähenduse. Täna on teada, et D-vitamiin reguleerib rohkem kui 200-t geeni mistõttu on see vitamiin oluline paljudes füsioloogilistes protsessides inimkehas.
“D-vitamiin ei reguleeri ainult kaltsiumi ja fosfaadi ainevahetust, et luud ja hambad oleksid korras, vaid mõjutab ka immuunsüsteemi rakke ja insuliini hormooni sünteesdi kõhunäärmes, aitab vererõhku reguleerida, vere hüübimist, närvikoe talitlust, aitab hoida lihased toonuses ja parandab sooritusvõimet,” loetleb arst kasutegureid.