Miks peab koroonavaktsiini ja teiste vaktsiinide manustamise vahe olema vähemalt kaks nädalat?

Vaktsineerimine Ida-Tallinna Keskhaigla vaktsineerimiskeskuses.Foto: Raigo Pajula / Ida-Tallinna Keskhaigla

Reeglina võib samaaegselt erinevaid vaktsiine manustada, sest inimese immuunsüsteemile on nendega tegelemine igati jõukohane. Miks aga peab koroonavaktsiinide ja teiste vaktsiinide manustamise vahele jääma vähemalt kahenädalane intervall?

Tegelikult otseselt ei peagi. Küll aga soovitab terviseamet seda intervalli võimalusel hoida, sest nii on võimalik selgelt hinnata ühe või teise vaktsiini kõrvaltoimeid.

Terviseamet kinnitas, et vajaduse korral võib manustada COVID-19 vaktsiine siiski samal päeval või igal ajal enne või pärast teise (näiteks puukentsefaliidi) vaktsiini manustamist. Tuleb siiski tähele panna, et samaaegselt manustatavaid vaktsiine peab süstima erinevatesse õlavartesse.

Vaktsiinide ajaliselt lähestikku manustamise variandid võivad teatud hetkedel olla suisa hädavajalikud. Näiteks ei tohiks difteeria-teetanuse vaktsiin jääda traumajärgselt tegemata, kui patsient on juhusliku kokkusattumuse tõttu äsja koroonavaktsiini saanud.

Niisiis tuleb iga patsiendi puhul individuaalselt hinnata, kas vaktsiinide kooskasutamine on vajalik või saab hoida vaktsiinidel 14-päevast vahet. Seejuures märkis terviseamet, et otseseid ohte inimese tervisele ei ole, vaid kahenädalase vahe hoidmise soovitus tuleneb COVID-19 vaktsiinide uudsusest ja kõrvaltoimete jälgimise vajadusest.

Kui inimene teeb koroonavaktsiini väga lähedasel ajal teisele vaktsiinile, siis on kõrvaltoimete avaldumisel keeruline hinnata, milline kõrvaltoime on tekkinud just COVID-19 vaktsiini manustamise tõttu ja milline on tekkinud teise vaktsiini tõttu. Koroonavaktsiinide kohta info kogumine on aga tänasel hetkel veel ääretult oluline.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.