Milliseid terviseprobleeme põhjustab ülesöömine?

Liigsöömine võib kaasa tuua tõsiseid terviseprobleeme.Foto: Shutterstock

Liigsöömise korral tarbitakse väga suures koguses toitu lühikese aja jooksul, kuni kõht on ebamugavalt täis ning enesetunne halb. Kergemal kujul väljendub ülesöömine loidusena, kuid lisaks võib see põhjustada ka tõsiseid terviseprobleeme. 

„Lühiajaline „patustamine“ ei pruugi organismile jäädavaid jälgi jätta, kuid võib siiski tekitada mitmeid ebameeldivaid ja vahel ka meditsiinilist abi vajavaid sümptomeid nagu kõhukorratused – puhitus, iiveldus, oksendamine,“ ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla üldkirurg dr Airi Tark.

Arsti sõnul põhjustab ülesöömine kõige sagedamini sapipõie kividest tingitud vaevusi, mis võivad varieeruda hoovaludest kuni operatiivset ravi vajava ägeda sapipõie põletikuni. Tüüpiliselt algavad vaevused pärast suure koguse ja rasvase toidu söömist, valu kiirgub paremale ülakõhtu ja selga, kaasneb iiveldus ja/või oksendamine ning võib esineda kõhulahtisust. Kui valu ei möödu tunni jooksul kodus valuvaigistite ja spasmolüütikumide (No-Spa) tarvitamisel, tuleks otsida meditsiinilist abi.

Alkoholi või rasvase toidu rohke tarvitamise järgselt ilmnevad ebaselged sümptomid – oksendamine, iiveldus, kõhulahtisus, isutus, palavik, ülakõhuvalu või naha kollasus – võivad viidata ka kõhunäärme põletikule ehk pankreatiidile. Kõhunäärme ärritusele on iseloomulik tugev valu ülakõhus, mis kiirgub vöökujuliselt külgedesse. 

„Enamus kõhunäärme põletikke paraneb säästva dieediga, kuid raskematel juhtudel võivad patsiendid vajada intensiivravi ning korduvaid operatsioone ja osa kõhunäärme eemaldust,“ hoiatab dr Tark. „Säästev dieet on oluline nii sapipõie probleemide kui ka kõhunäärme ärrituse puhul. See tähendab, et tuleks hoiduda rasvasest ja vürtsikast söögist ning toidukogused ei tohiks olla suured. Samuti on soovitav rohkem vedelikku tarbida.“

Kõrvetiste tekkel on samuti kesksel kohal toitumine. „Kindlasti võib väita, et kõigil tuleb aeg-ajalt ette kõrvetisi – kõrvetav, kipitav valutunne, mis kulgeb ülakõhust mööda rinnakut üles kaelani. Meditsiinilises tähenduses tekitab seda maomahla sattumine söögitorru ja tagasi suhu, tihtipeale maolukuti töö häirumisel,“ selgitab arst. Seda võib põhjustada ülesöömine, eriti enne magamaminekut, suitsetamine, ülekaal, rasedus, rasvased ja vürtsikad söögid ning gaasiga joogid ja mõningad ravimid. Samuti kitsad riided, kummargil- või sundasend, stress võivad valuhoo esile kutsuda. 

„Kõrvetised ei tähenda tingimata tõsisemat maohaigust, näiteks haavandeid või refluksösoagiiti, ega vaja arsti tähelepanu. Kui aga koduste vahendite ning käsimüügiravimitega ei saa hädast võitu, võiks konsulteerida perearstiga ning kaaluda täiendavate uuringute tegemist,“ soovitab arst.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.